Vyno rūšys
Vynas klasifikuojamas pagal daugybę požymių, bet dėl paprastumo vynus suskirsčiau į baltus ir raudonus, o tarp šių - pagal vynuogių rūšis, iš kurių jie pagaminti. Sąrašą galima naudoti ir praktiškai - stengiausi nurodyti kur auga konkrečios vynuogių rūšys ir kur gaminamas konkretus vynas.
Raudoni vynai
Vynai iš Saperavi rūšies vynuogių
Saperavi (საფერავი) - raudonas sausas vynas. Gaminamas, aišku, iš Saperavi rūšies vynuogių. Gaminamas nuo 1886 metų kachetišku vyno gamybos būdu, todėl skonyje jaučiamas ekstraktyvumas ir aitrumas. Išlaikomas vienerius metus. Gaminamas visoje Kachetijoje ir kai kur Centrinėje Gruzijoje. Tai labiausiai paplitęs ir dažniausiai sutinkamas vynas Gruzijoje, jo skonis ir savybės gali labai skirtis. Žemiau - bazinis vynas, be niuansų. Tinka prie mėsos patiekalų. Labiausiai vertinamas Sapervi iš vynuogių nuskintų prie Chaši kaimo. Pastaraisiais metais atsirado naujas brendas - Saperavi Chaši. Šį vyną, turbūt, geriausiai pagamina David-Garedži vienuolyno vienuoliai. Vieno butelio kaina - 10 larių. Plačiau apie Saperavi (საფერავი).
Mukuzani (მუკუზანი) - raudonas sausas vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių augančių prie Mukuzani kaimo Gurdžaani municipalitete ir, gal būt, dar prie Teliani kaimo. Gaminimas tradiciniu kachetišku vyno gamybos būdu. Pagrindinis skirtumas nuo Saperavi - žymiai ilgiau išlaikomas, ne mažiau trijų metų. Be to, vynas laikomas ąžuolinėse statinėse, todėl turi atitinkamą skonio atspalvį.
Šis vynas pramoniniu būdu gaminamas nuo 1888 metų. Vertinamas kaip geriausias raudonas Gruzijos vynas, bent iš Saperavi vynuogių. Gruzijoje sutinkamas dažnai, būna beveik visose parduotuvėse. Didelė skonio ir kokybės įvairovė - gamina dauguma vyno gamyklų. Butelis kainuoja nuo 6 larių, įprastai 7-8 lariai.
Vyno stiprumas 10,5-12,5%, titruotas rūgštingumas 6,0 - 7,0 g/l.
Alazani valley (Alazani slėnis) - raudonas pusiau saldus vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių. Šį vyną gamina daugelis Kachetijos vyno gamyklų iš įvairiausiose vietose augančių vynuogių. Gruzinai į šį vyną žiūri truputį "kreivokai".
Kindzmarauli (ქინძმარაული) - raudonas pusiau saldus vynas. Masiškai gaminamas nuo 1942 metų imeretišku vyno gamybos būdu iš vynuogių augančių 400 ha ypatingos mikrozonos plote į pietvakarius nuo Kvareli miesto. Jį gamina beveik visos Kachetijos vyno gamyklos. Viena iš jų, Kindzmarauli Marani yra pačiame vynuogyno viduryje. Nuo 2014 labai gerą vyną pagamina kompanija Šato-Muchrani, nors ir pardavinėja truputį brangiau negu kitos. Chareba'os vynas buvo geras 2011-12 metais, o 2013 metais nenusisekė.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, cukringumas - 30-40 g/dm³, titruotas rūgštingumas 5,0 - 7,0 g/l. Tbilisyje butelis kainuoja nuo 20 larių.
Alazani valley (Alazani slėnis) - raudonas pusiau saldus vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių. Stiprumas apie 11%. Niekuo ypatingu nepasižymi.
Napareuli (ნაფარეული) - raudonas sausas vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių auginamų prie Telavi municipaliteto Napareuli kaimo.
Gaminamas pagal europietišką technologiją. Vynas panašus į Mukuzani, bet mažiau aitrus. Vynas tamsios granatų spalvos, stipraus aromato su ryškiais raudonų uogų atspalviais, skonyje vyrauja vyšnių kauliukų ir juodųjų serbentų atspalviai. Kaip ir Mukuzani, išlaikomas ąžuolinėse statinėse ne mažiau kaip 3 metus. Gaminamas nuo 1890 metų.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, titruotas rūgštingumas 6,0 - 7,5 g/l. Yra ir baltas Napareuli, gaminamas nuo 1983 metų.
Achašeni (ახაშენი) - raudonas natūraliai pusiau saldus vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių augančių prie Achašeni kaimo Gurdžaani municipalitete. Gaminamas nuo 1958 metų. Pirmoji pradėjo gaminti Zegaani vyno gamykla. Daug kuo panašus į Kindzmarauli - pagamintas iš tos pačios rūšies vynuogių ir pagal tą pačią technologiją - skiriasi tik vynuogių išaugimo vieta. Achašeni silpnesnis ir minkštesnis negu Kindzmarauli.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, cukringumas - 30-50 g/dm³, titruotas rūgštingumas 5,0 - 7,0 g/l. Butelis pagamintas Badagoni vyno gamykloje kainuoja 15,5 larių.
Kvareli (ყვარლი) - raudonas sausas vynas. Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių augančių prie Kvareli miesto. Išlaikomas ne mažiau kaip tris metus (įprastai laikomas Cinanandali vyno gamykloje). Gaminamas nuo 1966 metų. Panašus į Mukuzani, bet Kvareli dažnai gaunasi sunkesnis. Kartais vynas išlaikomas kveri - gaunasi visiškai sunkus ir labai aitrus.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, titruotas rūgštingumas 5,5 - 7,0 g/l.
Pirosmani (ფიროსმანი) - raudonas natūraliai pusiau sausas vynas. Gaminamas nuo 1981 metų pagal imeretišką technologiją iš Saperavi rūšies vynuogių augančių prie Kardanachi kaimo, Gurdžaani municipalitete. Vynas tirštos tamsios granatų spalvos. Pirosmani lyginamas su kachetišku pusiau saldžiu Achašeni ar Chvančkara tipo Račos pusiau saldžiais vynais.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, cukringumas - 1,5-2,5 g/dm³, titruotas rūgštingumas 5,0 - 7,0 g/l. Gamina Badagoni ir Graneli kompanijos. Butelio kaina apie 10 larių.
Alaverdi (ალავერდი) - raudonas pusiau sausas vynas (kaip ir Pirosmani - raritetinis). Gaminamas iš Saperavi rūšies vynuogių augančių prie Telavi miesto. Butelio kaina apie 8,5 lari. Nors ir nebrangus, bet labai neblogas vynas.
Raudoni vynai iš kitų vynuogių rūšių
Teliani (თელიანი) - raudonas sausas vynas. Gaminamas iš Kaberne Sovingone rūšies vynuogių. Kaip ir Mukuzani gaminamas nuo XIX amžiaus pabaigos (nuo 1897 metų) ir taip pat ilgai išlaikomas. Sudėtingo skonio buketo vynas su ryškiais tymo tonais ir švelniomis kalnų našlaitės, vyšnios natomis. Skonis harmoningas, su nedideliu aitrumu, suteikiančių vynui aksominius atspalvius. Teliani sutinkamas retai. Gamina Kakhuri gvinis marani vyno gamykla.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, titruotas rūgštingumas 5,5 - 7,0 g/l.
Chvančkara (ხვანჭკარა) - pats žinomiausias Vakarų Gruzijos vynas, pusiau saldžių vynų klasika. Amblorauri mieste šiam vynui pastatytas paminklas. Gaminamas iš Aleksandrouli rūšies vynuogių, su Mudžureti vynuogių priemaiša. Šios vynuogės auga prie Chvančkara kaimo Amblorauri municipalitete. Chvančkara gamina 4 vyno gamyklos. Šio vyno galima rasti ir naminės gamybos, geriausi gamintojai Čordžo kaime.
Chvančkara vynas natūraliai pusiau saldus, su nedideliu anglies dvideginio kiekiu. Kaip ir visi pusiau saldūs vynas jautrus perpylimui, transportavimui, temperatūros pokyčiams. Chvančkara tikriausiai pirmasis pusiau saldus vynas, po kurio atsirado Odžaleši, Kindzmarauli, Achašeni ir kiti.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, cukringumas - 3-5 %, titruotas rūgštingumas 5,0 - 7,0 g/l. Už naminės gamybos vyno litrą Chvančkaros kaime prašo iki 16 larių.
Odžaleši (ოჯალეში) - raudonas natūraliai pusiausaldus vynas, charakteringas Vakarų Gruzijai, ypač priekalnėms. Gaminamas iš Odžaleši rūšies vynuogių augančių Orbeli kaimo apylinkėse, Cageri municipalitete ir Megrelijoje (kažkur netoli prie Nokalkevi tvirtovės. Gal būt, jis dar gaminamas Calenžicha ir Zugdidi municipalitetuose.
Dažniausiai šis vynas sutinkamas kompanijos Tbilvino ir vyno gamyklos Teliani Veli gamybos. Antrasis - aitresnis ir labai panašus į Achašeni.
Vyno stiprumas 10,0-12,0%, cukringumas - 3-5 %, titruotas rūgštingumas 5-6 g/l. Butelio kaina apie 22 lariai.
Dirbula (უსახელოური) - labai retas raudonas vynas, gaminamas iš to paties pavadinimo vynuogių rūšies augančių Šida-Kartli vakaruose, pagrindinai Chašuri municipalitete. Parduotuvėse nesutinkamas. Atrodo pusiau saldus.
Usachelouri (უსახელოური) - raudonas pusiausaldus vynas, gaminamas iš to paties pavadinimo vynuogių rūšies augančių Cageri municipalitete. Įprastai per metus pagaminama tik apie 1000 butelių šio vyno, todėl jis retas ir brangus. 2010 buvo geras derlius ir kainos nukrito nuo 120 iki 75 larių. Bet prastai šio vyno butelis kainuoja apie 60 USD. Cageri municipaliteto Okureši kaime yra speciali vyno gamykla, gaminanti šį vyną. Galimos ekskursijos.Vyno stiprumas 10,5-11,5%, cukringumas - 30-50 g/l.
Baltieji vynai
Vynai iš Rkaciteli rūšies vynuogių
Rkaciteli (რქაწითელი) - baltas sausas vynas gaminamas nuo 1892 metų kachetišku vyno gamybos būdu iš Rkaciteli rūšies vynuogių augančių Gurdžaani municipaliteto Kardanachi kaimo apylinkėse. Rūgsta kveri, įkastuose į žemę, išlaikomas ąžuolinėse statinėse ne ilgiau kaip metus. Skonyje jaučiamas ekstraktyvumas, aitrumas.
Tibiani (თიბაანი) - baltas vynas gaminamas nuo 1948 metų kachetišku vyno gamybos būdu iš Rkaciteli rūšies vynuogių augančių Signachi municipaliteto Tibiani kaimo apylinkėse. Gamyba panaši į Rkaciteli - išlaikomas ąžuolinėse statinėse apie metus. Rašoma - "intensyvios gintaro spalvos su tamsiai auksiniais atspalviais, sudėtingame skonio bukete jaučiamas truputį apdžiūvusios arbatinės rožės atspalvis". Skonis taip pat stiprus, aitrus.
Alazani valley (baltas) - baltas pusiau saldus vynas gaminamas iš Rkaciteli vynuogių rūšies. Pavadinimas sukompromituotas, bet dabar kompanija Chareba pradėjo gaminti gana neblogą vyną šiuo pavadinimu. Tai labai lengvas vynas, geriamas kaip sultys. Nenorint apgirsti, galima gerti karščių metu.
Garedži (გარეჯი) - baltas vynas gaminamas iš Rkaciteli rūšies vynuogių. Iš pavadinimo galima spręsti, kad susijęs su David-Garedži vienuolynu. Vyno stiprumas 10,0-12,0%, titruotas rūgštingumas 4,0 - 7,0 g/l.
Baltieji vynai iš kitų vynuogių rūšių
Vazisubani - baltas sausas vynas gaminamas iš 85% Rkaciteli ir 15% Mcvane rūšių vynuogių augančių prie Vazisubani kaimo Kachetijoje.
Manavis Mcvane (მანავის მწვანე) - baltas sausas vynas gaminamas Kachetijos kompanijos Teliani Veli iš Manavis Mcvane rūšies vynuogių. Vyno stiprumas 12%, kainuoja 7-8 larius. Kai kas šį vyną laiko pačiu geriausiu baltu vynu.
Goruli Mcvane - baltas sausas vynas gaminamas Šida-Kartli kompanijos Šato-Muchrani iš Goruli Mcvane rūšies vynuogių. Vyno stiprumas 12%. Skonis gal ir geresnis negu net Manavis Mcvane (bet vynas ir brangesnis); su nedideliu kiekiu anglies dioksido.
Cicka (ციცქა) - baltas vynas gaminamas nuo 1966 metų imeretišku vyno gamybos būdu iš Cicka vynuogių rūšių. Gaminamas Imeretijoje, Zestafoni, Bagdati ir Teržola municipalitetuose. Vynas šviesios šiaudų spalvos. išlaikomas emaliuotose talpose ar ąžuolinėse statinėse 2 metus. Po to filtruojamas ir išpilstomas, stengiantis, kad nekontaktuotu su oru.
Vyno stiprumas 10,5-12,5%, titruotas rūgštingumas 5,5-7 g/l. Butelio kaina apie 18 larių.
Tbilisuri (თბილისური) - baltas pusiau sausas vynas gaminamas nuo 1982 metų imeretišku vyno gamybos būdu iš Rkaciteli, Mcvane, Colikauri ir Tetra vynuogių. augančių Kachetijoje ir Cageri ir Amblorauri municipalitetuose, mišinio. Vynas gelsvos spalvos.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, cukringumas - 0,5-2,5 g/l, titruotas rūgštingumas 5-7 g/l.
Cinandali (წინანდალი) - baltas vynas gaminamas imeretišku vyno gamybos būdu iš Rkaciteli ir Mcvane vynuogių rūšių, augančių Kachetijoje, Telavi, Achmeta ir Kvareli municipalitetuose, mišinio. Vynas šviesios šiaudų spalvos. Išlaikomas 3 metus ąžuolinėse statinėse.
Vyno stiprumas 10,5-12,0%, titruotas rūgštingumas 6,0-7,5 g/l. Vynas nėra brangus, butelio kaina apie 10-15 larių.
Gurdžaani (წინანდალი) - klasikinis kachetiško balto vyno pavyzdys pagaminto europietišku vyno gamybos būdu. Gaminamas nuo 1887 metų iš Rkaciteli ir Mcvane vynuogių mišinio. Naudojamos vynuogės augančios Gurdžaani, Signachi ir Sagaredžo municipalitetuose. Išlaikomas 3 metus. Vyno skonis truputį kartokas.
Vyno stiprumas 10,5-12,5%, titruotas rūgštingumas 5,5-7,0 g/l.
Sviri (სვირი) - baltas vynas gaminamas iš Colikauri, Cicka ir Krachuna vynuogių, augančių Vakarų Gruzijoje (kaimas Sviri yra Achalciche municipalitete), mišinio.Gaminamas nuo 1962 metų imeretietiška technologija. Vyno spalva nuo šiaudų iki gintarinės.
Vyno stiprumas 11,0-12,5%, titruotas rūgštingumas 6,0-7,0 g/l.
Činuri (ჭინური) - baltas sausas stalo vynas. Gaminamas europietišku vyno gamybos būdu iš Činuri vynuogių. Labai populiarus vynas Centrinėje Gruzijoje - prie Kareli, Kaspi, Gori ir Mccheta. Vynas gelsvos spalvos, skoniu panašus į šampaną, lengvai gazuotas. Činuri Centrinėje Gruzijoje panašus brendas kaip Saperavi Kachetijoje.
Vyno stiprumas 11,0-11,5%, titruotas rūgštingumas 6,5-7,0 g/l.
Čcharevi - baltas pusiau saldus vynas. Gaminamas nuo 1943 metų iš Čcharevi vynuogių, augančių Čochatauri municipalitete. Vynas šiaudų spalvos su rausvu atspalviu. Skonis truputį pavandenijęs. Sutinkamas gana retai.
Vyno stiprumas 9,5-11,0%, cukringumas 3,5 g/dm³, titruotas rūgštingumas 6,0-7,5 g/l.
Kisi - nedažnai sutinkamas baltas vynas. Būna sausas ir pusiau saldus. Baltas pusiau saldus - vienas iš geresnių Gruzijos pusiau saldžių baltų vynų, Tviši lygio.
Tetra (თეთრა) - baltas pusiau saldus vynas gaminamas iš Tetra vynuogių augančių Amblorauri municipalitete. Vynas šiaudų spalvos.
Vyno stiprumas 9,5-11,0%, cukringumas 3-5 g/dm³, titruotas rūgštingumas 5,0-7,0 g/l.
Tviši (თვიში) - baltas pusiau saldus vynas gaminamas iš Colikauri vynuogių augančių prie Tviši kaimo, prie Rioni upės, tarp Kutaisi ir Amblorauri. Gaminamas nuo 1952 metų. Labai lengvas, malonaus skonio, su vaisių atspalviais, vynas. Vienas geriausių Gruzijos pusiau saldžių vynų. Tbilisije butelio kaina 15-18 larių. Šį vyną gamina trys kompanijos. geriausią gamina Teliani-Veli, neblogą - Račuli Gvino, sąlyginai ptastą - Tbilvino.
Vyno stiprumas 10,0-11,5%, cukringumas 3-5 g/dm³, titruotas rūgštingumas 5,5-7,5 g/l.
Gelati (გელათი) - labai retai pasitaikantis baltas sausas vynas. Gaminamas kažkur prie Gelati vienuolyno iš Colikauri, Cicka ir Krachuna vynuogių.
Vyno stiprumas 10,0-12,0%, titruotas rūgštingumas 5,0-8,0 g/l.
Meschuri (მესხური) - neseniai pradėtas gaminti pirmasis baltas sausas meschetiškas vynas. Gaminamas iš dviejų mažai žinomų vynuogių rūšių. Butelis Achalciche kainuoja 28 larius.
Saldūs vynai
Gruzijoje saldžių vynų beveik nėra, tai ne jų tradicijos, bet labai retai pasitaiko ir saldus vynas. Pavyzdžiui kompanija Kindzmarauli iš Kvareli miesto gamina saldų vyną "16x16". Malonus vynas, sudėtingo aromato ir skonio. Vynas 16 laipsnių stiprumo ir 16 cukringumo.
© 2014 J.D.Endriukaitis