Prometėjo ola

Kumistavi ola (ყუმისთავის მღვიმე) Ola yra prie Kumistavi kaimo, apie 7 km nuo Ckaltubo centro, sąlyginai netoli nuo Kutaisi. Viena iš Imeretijos įžymybių, didžiausia ola Gruzijoje. Ola labai didelė, nors turistams atidaryta tik apie viena dešimtoji jos dalis, tai vis tiek labai daug - apžiūrai reikės maždaug valandos.
Kumistavi olą 1984 metais pirmoji ištyrė Gruzijos Mokslų Akademijos Vachušti Bagrationi Geografijos instituto speleologų ekspedicija. 2010 metais olą paversti atrakcija turistams pasiūlė prezidentas M.Sakašvili, ir neužilgo, 2011 metais ola atsivėrė lankytojams.

Iš Kutaisio į ola pasiekiama per Ckaltubo. Iš Kutaisio į Ckaldubo nuo Citeli Chedi (Raudono tilto) gana dažnai važiuoja "maršrutkės" į Ckaltubo (1 GEL). Autobusiukas atveža į Ckaltubo turgaus aikštę, apėjus turgų rasite nedidelę Autobusų stotį, iš kurios važiuoja "maršrutkės" iki olos (1,5 GEL). Jos važiuoja tik 4 kartus per dieną - 07:00, 11:00, 14:00 ir 15:30. Galima nuvažiuoti ir taksi, kurių čia stovi nemažai. Esant geram orui ir nuotaikai iki olos galima nueiti pėsčiomis. Iš pradžių reikia išeiti ant kelio į Cageri (į dešinę nuo turgaus pastato fasado). Apytiksliai už 3 km bus posūkis į dešinę (yra rodyklė). Kažkiek prieš posūkį yra didelis, gerai matomas "Kalakuri" restoranas, su neblogu valgių asortimentu ir normaliomis kainomis. Nuo posūkio iki olos administracinių pastatų 2,2 km asfaltuotu keliu.
Ola lankytojams atidaryta: sausis-balandis 10:00-17:00, gegužė-rugsėjis 10:00-18:00, rugsėjis-spalis 10:00-17:30, lapkritis-gruodis 10:00-17:00.

Prometėjo ola. Ofisas Nusileidimas į Prometėjo olą Įėjimas į Prometėjo olą
Prometėjo ola. Ofisas Nusileidimas į Prometėjo olą Įėjimas į Prometėjo olą
Author:Siegfried Epp Author:Gabriel A Author:Gabriel A

Prometėjo ola (პრომეთეს მღვიმე) - komercinis pavadinimas 2010 metais pasiūlytas Gruzijos prezidento M.Sakašvili. Žinoma, kad Prometėjus yra graikų mitologijos personažas pavogęs iš dievų ugnį ir atidavęs ją žmonėms. Už tai dievai jį prikaustė prie olos, gali būti kažkur Kaukaze. Kai kurie mokslininkai mano, kad mitas atsirado paplitusių Kaukaze mitų įtakoje (pvz. abchazų legenda apie Abrskile ir gruzinų mitas apie Amirani. Pagal šiuos mitus jų herojų prikausto - bet ne prie uolos, o didžiulės olos gilumoje. Todėl, kai buvo atrasta didžiulė Kumistavi ola, asociacijos su Prometėju kilo gana greitai. Teisingiau reikėjo pavadinti Amirani ola, bet užsienio turistams Amirani vardas nieko nesako.

Gruzija

Imeretijos kalkakmenio uolų masyvuose yra nemažai vandens išplautų olų, bet Kumistavi - tai ištisas olų tinklas, daugybė atskirų tunelių ir požeminių salių. Bendras olos tunelių ilgis - apie 22 km, vien tik salių apie 16. Įėjimo į olą aukštis - 3,5-4 m, plotis 7 m. Iš olos išteka Kumi upelis. Oloje didelė drėgmė, joje teka keletas požeminių upių, yra požeminių ežerėlių su unikalia fauna. Oloje gyvena keleto rūšių šikšnosparniai. Juos galima pamatyti ekskursijos metu, nors šikšnosparniai stengiasi laikytis aukščiau, toliau nuo žmonių.

Išėjimas iš Prometėjo olos Prometėjo oloje Prometėjo oloje
Išėjimas iš Prometėjo olos Prometėjo oloje Prometėjo oloje
Author:Dream tour Author:Gabriel A Author:Gabriel A

Olos lankymas. Aptarnavimo pastate nusiperkate bilietą (20 GEL), dar už 15 GEL galima paplaukioti valtimi požemine upe, bet tai priklauso nuo upės vandens lygio. Oloje galima fotografuoti, bet be blykstės.
Lankytojus surenka į grupes, reikia kiek palaukti, bet įprastai grupė susirenka gana greitai. Gidas trumpai papasakoja apie olą, toliau vingiuotais laipteliais leidžiamasi į tarpeklį, prie įėjimo į olą. Čia prasideda 1420 м ilgio betoninis takas, dažnai su laipteliais. Takas tai kyla aukštyn, tai leidžiasi, reikia būti truputį atsargiems ant šlapio betono.
Ekskursija trunka apie 50 minučių, aplink labai daug įvairiausių formų stalaktitų ir stalagmitų. Dauguma jų - ploni, aštrūs kaip adatos, bet yra ir neįprastų apvalių, plokščių, ir netgi vingiuotų. Vietomis nuo lubų ir stalaktitų laša vanduo.
Ekskursija eina per 6 sales, kiekviena iš jų turi pavadinimą, bet ypatingos prasmės pavadinimuose nėra - pavadinimai "iš lubų". Priešpaskutinėje salėje ekskursija trumpam sustoja - įjungiama Gija Končeli kompozicija. Atrodo gražiai.
Ola ne tik apšviesta įvairiomis spalvomis, bet joje yra ir muzikinis fonas - klasikinė muzika.
Paskutinėje salėje yra valčių prieplaukėlė. Valtimi galima išplaukti iš olos Kumi upe. Šioje salėje yra tunelis išvedantis iš olos į paviršių. Iš ten grupę baltu traukinuku nuveža atgal, prie aptarnavimo pastato. Jame galima gauti kavos už 1,2 GEL. Netoliese yra nedidelė parduotuvė.

Prometėjo oloje Prometėjo oloje Prometėjo oloje
Prometėjo oloje Prometėjo oloje Prometėjo oloje
Author:Gabriel A Author:Gabriel A Author:Gabriel A
© 2015 J.D.Endriukaitis