Choni municipalitetas

Choni žemėlapis

Choni municipalitetas (ხონის მუნიციპალიტეტი) yra Kolchidos žemumoje ir Egrisi kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, tarp Cchenisckali ir Gubisckali upių. Municipaliteto ilgis iš pietų į šiaurę - 42 km, didžiausias plotis - 17 km, mažiausias - 7 km. Rajono plotas - 428,5 km², 58% jo užima kalnai ir priekalnės. Žemiausias municipaliteto taškas yra prie Kutiri kaimo (62 m virš jūros lygio), aukščiausias - Lečo kalnas (2436,7 m). Pietinė municipaliteto dalis - Kolchidos lygumos, šiaurinė - kalnai ir priekalnės. Šiaurinėje rajono dalyje yra keliolika krioklių, keletas labai gražių kanjonų. Šiauriniu pakraščiu municipalitetas remiasi į Aschi plokščiakalnį. Rajone prie Ghvedi, Matchodži, Gordi ir Kveda Kinčcha kaimų yra keliolika karstinių olų.
Municipaliteto klimatas - drėgnas subtropinis. Vidutinė metinė temperatūra žemumose + 14,3 °C. Sausio mėnesio vidutinė temperatūra + 5 °C, rugpjūčio - + 23,4 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1460-1790 mm. Vidutinė metinė temperatūra kalnuose + 12 °C, sausio mėnesio vidutinė temperatūra -3 °C, rugpjūčio - + 21 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 2280-2400 mm.

Senovėje Choni municipalitetas buvo Kolchidos karalystės dalis, per jį ėjo keletas prekybos kelių. Romėnų karvedys Pompėjus 65 metais p.m.e. per Cchenisckali uoę pastatė tiltą, kurio liekanas vadinamas "bumbuas tiltu" galima pamatyti ir dabar.
Vėlesniais amžiais Choni municipalitetas buvo Egrisi, Abchazijos, Gruzijos, Imeretijos karalysčių dalis, nuo 1846 metų - Rusijos Kutaisio gubernijos dalis.
Rajonas sparčiai vystėsi XIX amžiuje, buvo tankiai apgyvendintas, tapo vienu iš svarbiausių Imeretijos komercinių ir pramoninių rajonu. 1860-aisiais pastatytas plieninis tiltas per Cchenisckali upę, veikęs iki 1985 metų. 1892 metais pastatytas Cchenisckali-Choni-Džichaiši drėkinimo kanalas, aprūpindavęs vandeniu 12 tūkstančių hektarų žemės.
Municipalitete yra keliolika senovinių cerkvių, keletas viduramžių pilių griuvėsių, lankomiausias rajono objektas - "sukultūrintas" 15 km ilgio Okace upės kanjonas.

Cchenisckali upė prie Chidi Dzedzileti kaimas Kelias prie Gamoghma Nogha
Cchenisckali upė prie Chidi Dzedzileti kaimas Kelias prie Gamoghma Nogha
Author:G.N. Author:Roman Silagadze Author:Patiko84

Choni (ხონი) - nedidelis miestas Imereti žemumoje, 28 km į vakarus nuo Kutaisio, Choni municipaliteto administracinis centras. Istoriniai miesto pastatai - VIII-IX amžiaus Šv.Giorgi bazilika ir 1881 metais pastatyta mokytojų seminarija. Mieste yra istorijos muziejus. Plačiau Choni miestas
Achalšeni (ახალშენი) - kaimas Imeretijos žemumoje, Kuchi upės kairiajame krante, 125 m aukštyje, prie kelio Ckaltubo-Choni, 2 km į rytus nuo Choni. 694 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai ir katalikų bažnyčia.
Bangveti (ბანგვეთი) - kaimas prie Cchenisckali ir Saciskvila upių santakos, 480 m aukštyje, prie kelio Choni-Gordi, 21 km į šiaurę nuo Choni. 49 gyventojai (2002). Kaime stovi X-XI amžiaus cerkvė.

Gruzija

Chidi (ხიდი) - kaimas kairiajame Cchenisckali upės krante, 250 m aukštyje, prie kelio Choni-Gordi, 12 km į šiaurę nuo Choni. 160 gyventojų (2002).
Prie kaimo, yra tilto, pastatyto romėnų karvedžio Pompėjaus per Cchenisckali upę, likučiai. Tiltas vadinamas "bumbuas", išliko jo atramos krante. Atrodo, kad nuo jo kilo kaimo pavadinimas, kuris verčiasi kaip tiltas.
Gamoghma Nogha (გამოღმა ნოღა) - kaimas kalvose virš dešiniojo Cchenisckali upės kranto, 320 m aukštyje, prie kelio Choni-Gordi, 16 km į šiaurę nuo Choni. 214 gyventojų (2002). Kaime yra apgriuvusi viduramžių "ukimerioni" pilis ir vėlyvųjų viduramžių cerkvė.

Okatce upės žiotys prie Gelaveri Bokštas Ghvedi kaime Cerkvė Gvaštibi kaime
Okatce upės žiotys prie Gelaveri Bokštas Ghvedi kaime Cerkvė Gvaštibi kaime
Author:lashuda Author:Givi Tkeshelashvili Author:Roman Silagadze

Gelaveri (გელავერი) - kaimas kalvose kairiajame Cchenisckali upės krante, 340 m aukštyje, prie kelio Choni-Cageri, 22 km į šiaurės rytus nuo Choni. 175 gyventojai (2002). Kaime stovi XVIII amžiaus Šv.Marine cerkvė. Kaimo apylinkėse yra karstinė Satevzi ola. Prie kaimo, kitoje Cchenisckali upės pusėje, Okace upės kanjono pabaiga.
Ghvedi (ღვედი) - kaimas dešiniajame Cchenisckali upės krante, 400 m aukštyje, prie kelio Choni-Cageri, 7 km į šiaurės rytus nuo Choni. 190 gyventojų (2002). Kaime stovi akmeninis viduramžių bokštas, prie kaimo yra Kvabikari karstinė ola.
Kveda Gordi (ქვედა გორდი) - kaimas kalvose kairiajame Okatce upės krante, 680 m aukštyje, 21 km į šiaurę nuo Choni. 522 gyventojai (2002).
Prie kaimo yra viduramžių Rechi pilies ir vėlyvųjų viduramžių Veli pilies griuvėsiai ir XIX amžiaus Archangelo cerkvė.
Kveda Kinčcha (ქვედა კინჩხა) - kaimas kairiajame Okatce upės krante, 680 m aukštyje, 27 km į šiaurę nuo Choni. 143 gyventojai (2002).
Prie kaimo yra Cmindaliani, Kldeida, Ghvalbadžani karstinės olos. Netoli kaimo buvo viduramžių gyvenvietė Kibula, iš jos išliko koplyčia-altorius, kryžiaus formos sarkofagas laidojimo vietoje. Kaimo apylinkėse stovi Šv.Giorgi, viduramžių Tareši ir vėlyvųjų viduramžių Išgelbėtojo cerkvės.

Machodži cerkvė Udzlouri cerkvė Zemo Gordi. Šv.Giorgi koplyčia
Machodži cerkvė Udzlouri cerkvė Zemo Gordi. Šv.Giorgi koplyčia
Author:Konstantin Udalcov Author:lashuda Author:GIO TODAshvili

Matchodži (მათხოჯი) - kaimas Imeretijos žemumoje, kairiajame Cchenisckali upės krante, 170 m aukštyje, prie kelio Choni-Martvili, 7 km į šiaurę nuo Choni. 1943 gyventojai (2002). Istoriniuose šaltiniuose kaimas minimas nuo XVI amžiaus. Prie kaimo 1789 metais dėl Imeretijos sosto įvyko Matchodži mūšis.
Kaimo apylinkėse yra karstinė Čirkari ola, prie kaimo - dviejų viduramžių pilių griuvėsiai. Kaime yra 1864 metais pastatyta Šv.Basil cerkvė ir 1874-75 metais pastatyta Šv.Nino cerkvė.
Okace kanjonas (ოკაცეს კანიონი) - pagrindinė rajono gamtos įžymybė. Okace upės kanjono ilgis apie 15 km, vyraujantis kanjono plotis 15-20 m, vietomis susiaurėja iki 3-6 m. Gylis - 20-100 m. Daugelyje vietų per kanjoną yra natūralūs uolų tiltai, vienas iš jų "Boga" yra 100 m aukštyje nuo kanjono dugno. Kanjone yra daug krioklių, aukščiausias iš jų yra 80 m aukščio. Kanjono dugne yra nemaža nedidelių, mėlynai-žalios spalvos ežeriukų. Kanjonas "sukultūrintas" - nutiesti kabantys apžvalgos takai. Plačiau Okace kanjonas
Suchča (სუხჩა) - kaimas dešiniajame Cchenisckali upės krante, 360 m aukštyje, prie kelio Choni-Gordi, 11 km į šiaurę nuo Choni. 288 gyventojai (2002). kaime stovi viduramžių Šventosios Motinos cerkvė
Udzlouri (უძლოური) - kaimas kalvose, 320 m aukštyje, 12 km į šiaurę nuo Choni. 70 gyventojų (2002). Kaime yra 1319 metais pastatyta Išgelbėtojo cerkvė.

Zemo Gordi miško parkas Kinčcha krioklys Kinčcha krioklys
Zemo Gordi miško parkas Kinčcha krioklys Kinčcha krioklys
Author:Shekhar Damle Author:temur03 Author:Levani Lekvinadze

Zeda Gordi (ზედა გორდი) -- kaimas kalvose virš dešiniojo Cchenisckali upės kranto, 23 km į šiaurę nuo Choni. 464 gyventojai (2002).
Kaime yra Okace kanjono lankytojų centras, į rytus nuo kaimo - įėjimas į kanjoną. Taip pat kaimo apylinkėse yra karstinė Gordi ola.
Į šiaurę nuo kaimo, prie Zeda Kinčhi kaimo, yra krioklys Kinčcha, o dar šiauriau galima pakilti į Aschi plokštikalnę.
Kaime yra 1841 metais pastatytos kunigaikščių Dadiani vasaros rezidencijos griuvėsiai. Rūmai buvo 2 aukštų, panašūs į tvirtovę, jų ilgis buvo 40 m, plotis - 20 m.
Netoliese yra apleistas Dadiani miško parkas, suprojektuotas garsaus italų landšafto architekto Jozefo Babini. Parkas užima 80 ha plotą, jame buvo dirbtinis ežerėlis.
Zeda Kinčcha (ზედა კინჩხა) - kaimas prie Okatce upės, 760 m aukštyje, 28 km į šiaurę nuo Choni. 62 gyventojai (2002).
Netoli kaimo yra Kinčcha krioklys. Vanduo čia krenta nuo aukštos uolos į baseiną, kuriame galima maudytis.

© 2014-15 J.D.Endriukaitis