Vašlovani nacionalinis parkas

Vašlovani nacionalinio parko žemėlapis

Vašlovani nacionalinis parkas (ვაშლოვანის ეროვნული პარკი) - neblogai sutvarkyta, turinti turizmo infrastruktūrą saugoma teritorija. Parkas mažai žinomas net Gruzijoje, bet apsilankiusieji jame, atsiliepia apie kaip apie žavingą parką.
Parkas yra Kachetijos srities Dedoplisckaro municipaliteto pietuose, pietinės ir rytinės jo ribos - Gruzijos-Azerbaidžano siena, rytuose jo riba teka Alazani upė. 1935 metais čia unikaliems miškams saugoti įkurtas Vašlovani rezervatas, 2003 metais saugomos teritorijos išplėstos ir įsteigtas Vašlovani nacionalinis parkas. Dabar Nacionalinio parko plotas 251,14 km², iš jų 84,8 km² užima Valstybinis rezervatas, parke yra gamtos paminklai - Arcivi tarpeklis, Tachti-Tepi purvo vulkanai ir Kaliskuri miškas Alazani upės slėnyje. Parkas apima 300-600 m aukščio Pantišara-Vašlovani nuosėdinių kalnų (badland) masyvus, slėnius, kanjonus. Yra karstinių olų.
Dėl medžių panašumo į obelis ir miškų panašumo į sodus ši vietovė pavadinta Vašlovani - "vašli" išvertus iš gruzinų kalbos - obuolys.
Parko klimatas sausas, vidutinis metinis kritulių kiekis 470 mm, vidutinė metinė temperatūra 11,6° C. Parko teritorijoje yra ir lapuočių miškai, miškastepės, stepės ir pusdykumės.

Parke auga 664 rūšių augalai, 40 iš jų endeminiai. Iš medžių daugiausiai auga pistacijos, kadagiai, vyšnios, klevai, kriaušės, figmedžiai, granatai. Yra 80 paukščių rūšių. Parke gyvenantys žinduoliai: ežiai, kiškiai, lapės, laukinės katės, vilkai, rudosios meškos, barsukai, šernai, šakalai, hienos, kiaunės, šeškai ir gazelės. 2004 metais, atkampioje parko dalyje, pastebėtas leopardas.

Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Author:Teimuraz Popiashvili Author:Teimuraz Popiashvili Author:Teimuraz Popiashvili

Norint aplankyti parką būtina užsiregistruoti parko administracijos lankytojų centre. Registruotis būtina - parkas yra pasienio zonoje, duomenis apie jus perduoda pasieniečiams. Reikia turėti pasą.
Administracijos didelis ir naujas pastatas yra Dedoplisckaro mieste, Baratašvili gatvėje Nr.5. Lankytojų centre galite gauti informaciją apie parką, saugumą jame, žemėlapius, išsirinkti maršrutą. Taip pat čia galima išsinuomoti palapinę - 10 GEL/parai, miegmaišį ir kuprinę - po 5 GEL, išsinuomoti arklius - 35 GEL/parai. Arklius nuomoja ir reindžeriai parke.

Gruzija

Administracijoje galima pernakvoti, čia yra 4 kambariai, kuriuose gali pernakvoti 7 žmonės. Liuksas kainuoja 50 GEL, dvivietis kambarys - 30 GEL, vienvietis - 25 GEL.
Pačiame parke yra du kempingai po 8 namelius kiekviename. Pirmasis yra už 10 km nuo įėjimo į parką, antrasis - dar už 16 km, beveik prie pat Alazani upės. Nameliai dviviečiai, patogūs, nakvynė juose kainuoja 15 GEL. Palapinės vieta kainuoja 5 GEL/parai/1 asmeniui.
Parke įrengtos vietos piknikams, pastatytos rodyklės, yra stendai su parko žemėlapiais ir paaiškinimais, bet turistų parką aplanko nedaug. Vasarą - 2-3 grupės per savaitę, pavasarį dar mažiau.

Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Geriausias sezonas lankytis parke - vasara. Žiemą čia lankytis nepatariama - labai šalta, pučia stiprūs vėjai. Palijus, pravažiuojamumas parke žymiai pablogėja.
Po parką patogiausia keliauti didesnio pravažiuojamumo automobiliu, bet galima ir pėsčiomis ar ant arklių.
Parko administracija yra parengusi 6-7 maršrutus automobiliais ir pėsčiomis. Maršrutai apima: Pantišara slėnį (įdomiausia - kanjonai, suakmenėję moliuskai ir pietų dramblio kaulai), Tepa-Talachi purvo vulkanus, Kaliskuri mišką prie Alazani upės, Midžniskure vietovę, Alesilebi uolų masyvus. Vietovaizdžiai labai gražūs, vietomis panašūs į savaną, ypač gražūs gilūs kanjonai, išdžiūstančių upių tarpekliai, miškai prie Alazani upės.

Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas Vašlovani nacionalinis parkas
Author:Archil Kikvadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Nuo Tbilisio iki Dedoplisckaro - 130 km, kelionė automobiliu užtrunka apie 2 valandas.
Iš Tbilisio Ortačala autobusų stoties kas valandą į Dedoplisckaro važiuoja mikroautobusai. Kelionės laikas 2 valandos, kaina 7 GEL.
Iš aikštės netoli Isani metro stoties irgi važiuoja mikroautobusai. Kelionės laikas 1,5-2 valandos, kaina 8 GEL.
Nuo Dedoplisckaro reikia važiuoti 40 km iki Kasrisckali kaimo (20 km kelio asfaltuota), ten pasiklausti krypties ir važiuoti dar apie 10 km iki įėjimo į parką. Pasitaikė, kad lankytojai pasiklysdavo, ir pravažiuodavo įėjimą į parką. Tai nieko baisaus, po parką galima įvažiuoti ir ne per įėjimą, svarbiausia visiškai nepasiklysti.
Į parko šiaurinę dalį galima patekti ir iš Sabatlo kaimo.
© 2015 J.D.Endriukaitis