Gurdžaani miestas

Gurdžaani miesto žemėlapis

Gurdžaani (გურჯაანი) - miestas Alazani slėnio pietiniame pakraštyje, 415 m virš jūros lygio, 122 km nuo Tbilisio, administracinis Gurdžaani municipaliteto centras. 2002 metais mieste gyveno 10 tūkstančių gyventojų.
Mieste yra keturios vyno gamyklos, muziejus, Achtala purvo kurortas ir neseniai pastatyta didelė cerkvė.
Miestas yra kalno šlaite, jo gatvės vingiuotos. Miestą kerta Tavisupleba gatvė (kelias Signaghi-Telavi), į vakarus nuo jos, kalno šlaituose, daugiausiai parkai. Į rytus nuo jos, žemiau - nedidelis (apie 0,5x0,5 km) miesto centras.
Jeigu važiuoti nuo Signaghi pusės pravažiuosime Gurdžaani kaimą, praktiškai miesto priemiestį, už jo kelias leidžiasi žemyn, link tilto. Netoli tilto yra didelė neseniai pastatyta cerkvė, prie cerkvės yra šaltinis, aukščiau - apleistas parkas. Nuo cerkvės takais galima pakilti į kalno šlaitą apaugusį spygliuočių mišku, čia patogu nakvoti palapinėje. Virš cerkvės taip pat yra kunigaikščių Šalikašvili namas, kuriame yra karo muziejus. Netoli cerkvės prasideda Ziari gatvė, kuria už maždaug 5 km pasieksime Ziari kaimą, nuo jo galima pasiekti kelią Signaghi-Telavi.
Nuo cerkvės į dešinę eina Bazari gatvė, prie jos yra nedidelis Gurdžaani turgus. Jame prekiaujama ir namų gamybos maistu - chačapuri, duona, įvairiausiais sūriais. Už turgaus Bazari gatvė kerta geležinkelio bėgius ir palaipsniui virsta keliu į Lagodechi. Į šiaurę nuo Bazari gatvės - miesto centras.
Paėjėje apie 0,3 km nuo tilto Tavisupleba gatve kairėje pamatysime stelą, tiesiai - parkas, dešinėje - pagrindinės cenntro gatvės Nonešvili ir Rustaveli.

Nonešvili gatvėje yra keletos bankų skyriai, bankomatai, kavinė ir parduotuvės. Gatvės pradžioje būriuojasi taksistai, prie sankryžos su Rustaveli gatve yra Gurdžaani municipaliteto pastatas, jame galima rasti turizmo specialistą, į jį galima kreiptis norint gauti reikalingą informaciją.
Nonešvili gatvė atsiremia į Guramišvili gatvę ir geležinkelio stoties aikštę, už bėgių - miesto priemiesčiai.
Prie Tavisupleba gatvės yra nedidelis tvarkingas parkas, prie jo yra Teatro pastatas. Parko šiaurės vakarų pusėje yra didelis eismo žiedas, čia irgi būriuojasi taksistai. Nuo čia į dešinę suka karalienės Tamaros gatvė. Prie sankryžos su Rustaveli yra kavinė, gatvė atsiremia į Guramišvili gatvę. Gatvės kairėje pusėje Achtala kurortas.

Gurdžaani. Administracinis pastatas Gurdžaani cerkvė Gurdžaani cerkvė
Gurdžaani. Administracinis pastatas Gurdžaani cerkvė Gurdžaani cerkvė
Author:publicservicehall Author:juji jiuji Author:mbbm

Achtala (ყვარელი) - purvo kurortas ir geologijos paminklas - čia yra keletas veikiančių purvo vulkanų. Achtala XVIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi, XIX amžiuje - istorikas Joseliani ir gydytojas Meschišvili. Yra sanatorijos pastatai, purvo vonios.
Achtala yra beveik pačiame Gurdžaani miesto centre, ją riboja Tavisupleba, karalienės Tamaros, Rustaveli ir Purceladze gatvės. Pagrindinis įėjimas iš karalienės Tamaros gatvės, priešais teatrą. Už vartų - gražus parkas, su buvusios infrastruktūros likučiais. Už vartų, kiek kairiau, žemyn leidžiasi akmenukais grįstas kelias į lomą, prie purvo vulkanų. Lomos dugne - purvo paviršius, esant sausam orui juo nesunku vaikščioti. Lomos pakraštyje purvo vulkanų krateriai, juose burbuliuoja pilkas purvas, lomos viduryje - didelė bala, jos viduryje miegantis purvo vulkanas, kurio taisyklingos apskritimo formos kraterio kraštai jau apaugo žole. Netoliese yra dar keletas purvo šaltinių, bet pasiekti juos nėra lengva - nėra sausa, reikia klampoti per purvą.

Gruzija

Prie Achtala yra II-ojo pasaulinio karo memorialas, savotiška Gurdžaani miesto vizitinė kortelė. Karo memorialai yra beveik kiekviename Gruzijos municipaliteto centre, bet Gurdžaani memorialas yra labai didelis.

Gurdžaani. Paminklas kareivio tėvui Achtala purvo vulkanai Achtala purvo vulkanai
Gurdžaani. Paminklas kareivio tėvui Achtala purvo vulkanai Achtala purvo vulkanai
Author:g.mamuka Author:ბექა დანელიშვილი Author:gomdol

Jon Malchaz Šalikašvili Gruzijos kariuomenės muziejus yra Šalikašvili gatvėje, Nr.6. Muziejus įsikūręs kunigaikščių Šalikašvili nedideliame name, vienas kambarys skirtas JAV generolui Šalikašvili, keletas kambarių Gruzijos karų istorijai, juose eksponuojamos įdomios nuotraukos, žemėlapiai etc.
Pati įdomiausia muziejaus dalis - pusrūsis, jame yra beveik 200 metų senumo marani (vyno rūsys).
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 1 GEL.
Mieste yra keletas vyno gamyklų, jų tarpe "Gurdžaani 1929" vyno gamykla, įkurta dar sovietiniais laikais, tada vadinta "Raudonuoju marani'. Gamykloje gaminami "Saperavi", "Mukuzani", "Ereti", "Kindzmarauli", "Alazani slėnis" ir "Gurdžaaani" vynai. Gamyklą galima apžiūrėti, ji yra į šiaurę nuo Achtala kurorto.
Netoliese yra "Gruzvinprom" vyno gamykla, nuo 2013 metų rengia degustacijas specialiai tam pastatytame namelyje. Gamykloje yra vyno saugykla, kurioje galima pamatyti apie du šimtus 2000 litrų talpos kvevri (vyno ąsočius)

Achtala kurortas Achtala kurortas Achtala kurortas
Achtala kurortas Achtala kurortas Achtala kurortas
Author:ბექა დანელიშვილი Author:ბექა დანელიშვილი Author:ბექა დანელიშვილი

Maisto parduotuvių Gurdžaani yra nemažai, jos dirba gana ilgai. Kavinių ir restoranų nedaug, vienetai, bet pakankamai vadinamųjų gatvės užkandinių, šiuo atžvilgiu Gurdžaani aplenkia Signaghi ir kitas Kachetijos vietas, gal tik išskyrus Telavi.
Mieste, ant aukštumos, netoli memorialo, yra didelis viešbutis "Rebi", taip pat mieste yra apie 10 svečių namų, nakvynė juose kainuoja 20-30 GEL.
Iš Tbilisio Gurdžaani lengviausiai pasiekti maršrutiniu mikroautobusu. "Maršrutkė" važiuoja per Sagaedžo, kelionė kainuoja 6 GEL. Iki Telavi 30 km, kelionė "maršrutke" kainuoja 2,5 GEL, iki Signaghi apie 25 km, 2 GEL. Keleiviniai traukiniai į Gurdžaani nevažinėja.
Netoliese, Gurdžaani kaime yra keletas įdomių senovinių cerkvių, į vakarus nuo miesto labai įdomi Kvelacminda cerkvė. Norint ją pasiekti, nuo miesto centro reikia eiti apie 1,5 km keliu į Signaghi, ten yra rodyklė į cerkvę. Nuo jos kelias 2,2 km kyla į kalno šlaitą. Kelias geras, prie cerkvės yra automobilių stovėjimo aikštelė, gražūs Alazani slėnio ir Gurdžaani miesto vaizdai. Plačiau Kvelacminda cerkvė

© 2015 J.D.Endriukaitis