Ruchi tvirtovė. Samegrelo

Ruchi tvirtovė (რუხის ციხე) - viena didžiausių Kolchidos žemumų tvirtovių, 7 km į šiaurę nuo Zugdidi, ant kalvos Ruchi ir Inguri upių santakoje. Nuo tvirtovės kalvos matosi gražios Samegrelo lygumų panoramos, Abchazijos vėliavos netoliese esančiame sienos perėjimo punkte, šiaurėje - Svanetijos kalnai.
Nemaža tvirtovė stovi ant kalvos - keletas bokštų ir 10-12 metrų aukščio ir 2-2,5 sienos sumūrytos iš nedidelių akmenų. Kai kurios sienos sugriuvusios, bet tvirtovė sąlyginai išsilaikiusi neblogai. Kalva apačioje apjuosta dar viena aukšta, iki 10 m aukščio siena, kurioje yra tik dveji vartai - vieni nuo kelio, kiti - nuo Inguri upės pusės. Tarp apatinės sienos ir viršutinės tvirtovės nemaža teritorija, kurioje ganosi karvės. Tvirtovės sienos apaugusios dygliuotais vijokliais, prie vartų nuo kelio pusės - nedidelis informacinis stendas.

Vakušti Bagrationi rašė, kad tvirtovę pastatė Megrelijos valdovas kunigaikštis Levanas II Dadiani (1611-1657). Tvirtovės statybos prasidėjo 1635-1636 metais, truko apie 11 metų, baigtos - 1647 metais, bet manoma, kad tvirtovė pastatyta dešimtmečiu anksčiau. Levanas II Dadiani prie tvirtovės įkūrė miestą.
Tvirtovės statybai buvo parinkta gera strateginė vieta. Tvirtovę sudaro dvi dalys - žemutinė ir viršutinė (pilis). Pilyje buvo rūmai, didelis pilies kiemas. Vienas iš šiaurės rytų donžonų buvo net 5 aukštų. Teritorijoje tarp pilies ir žemutinių sienų stovėjo gyvenamieji namai.
1634-1635 metais čia išaugo miestelis, kuris gana greitai sunyko.

Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Author:tengiz shanava Author:tengiz shanava Author:Dmitriy Bahva

1672 metais, užpuolus turkams, Megrelijos kunigaikštis Levanas III Dadiani su kariuomene ir aplinkiniais gyventojais įsitvirtino tvirtovėje. Tvirtovės sienos buvo tvirtos, ir tik turint artileriją ją buvo galima užimti. Turkai artilerijos neturėjo, todėl 4 dienas bergždžiai bandė užimti tvirtovę.
1703 metais Otomanų imperijos kariuomenė vėl įsiveržė į Megreliją ir tvirtovę užėmė, joje įkurdino savo įgulą.
1770 metais jungtinė gruzinų ir rusų kariuomenė tvirtovę iš turkų atsiėmė.

Gruzija

1780 m prie tvirtovės įvyko garsus mūšis, kuriame jungtinė Imeretijos, Megrelijos ir Gurijos kariuomenė, vadovaujama Imeretijos karaliaus Solomono I, sumušė turkus.
1885 metais tvirtovės apylinkėse gruzinų milicija ir rusų kariuomenė sutriuškino turkų ekspedicinį korpusą.
XIX amžiuje tvirtovės Gruzijoje, jų tarpe ir Ruchi, neteko savo gynybinės reikšmės. Tvirtovės teritoriją kasinėjo archeologai, čia radę nemažai radinių.

Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Author:Dmitriy Bahva Author:Dmitriy Bahva Author:Dmitriy Bahva

XVII amžiuje prie tvirtovės buvo nedidelis Ruchi miestas, apsuptas aukšta gynybine siena. Miestelyje daugiausiai gyveno armėnai ir žydai. Palaipsniui miestelis sunyko. XVIII amžiaus pradžioje, Ruchi tvirtovę užėmus turkams, miestelis visai išnyko. Iki XVIII amžiaus čia gyveno turkų įgula - vietiniai vadino "vieta, kur turkai laiko iškeptą kvietinę duoną" ir "Turkų rezidencija".
Prie tvirtovės, Inguri upės pakrantėje, 1920 metais atsitiktinai rastas senovinis kapas, kuriame buvo Aleksandro Makedoniečio laikų auksiniai daiktai. 1930 metais čia atrastas sidabrinių monetų lobis.

Tvirtovę iš Zugdidi pasiekti nesunku - ji prie pat kelio į Abachaziją, apie 7 km nuo miesto centro.

Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė Ruchi tvirtovė
Author:Dmitriy Bahva Author:Dmitriy Bahva Author:Dmitriy Bahva
© 2014 J.D.Endriukaitis