Tbilisis, Avlabari rajonas
Avlabari - senas Tbilisio rajonas kairiajame Mtkvari upės krante. Yra nuomonių, kad Tbilisis pirmiausiai įsikūrė šioje vietoje.
Seniau rajonas buvo už miesto sienų, ir netgi manoma, kad Avlabari iš arabų kalbos galima išversti kaip "kavartalas už miesto sienų". Yra ir kitokių nuomonių. Čia, ant Metechi uolos, stovėjo karališkoji Metechi pilis, išliko tik Metechi cerkvė. Vėliau čia apsigyveno armėnai ir gruzinų inteligencija. Dabar rajonas žymus Metechi cerkve, Sameba soboru, Prezidento rūmais, Rike parku, Avetaran soboro griuvėsiais ir savotiška atmosfera.
Rajono išplanavimas chaotiškas, jame nėra nei vienos ilgos gatvės (išskyrus Baratašvili), visos gatvės trumpos ir kertasi įvairiausiais kampais.
Į rajoną galima patekti tiltais iš Senamiesčio ar Mtacminda rajono, arba atvažiuoti metro iki Avlabari stoties.
Iš Senamiesčio į Avlabari patenkama Baratašvili arba Metechi tiltais. Avlabari rajonas prie Metechi tilto per paskutinį šimtmetį labai perstatytas, nėra toks gražus kaip anksčiau. Nėra čia stovėjusios šiitų mečetės. Aikštėje prie tilto kažkada stovėjo paminklas rusų generolui Paskevičiui, už jo, kiek toliau kairėje buvo lygi vieta, kurioje prekiavo šienu, dabar ten Rike parkas. Iš parko keltuvas kelia į Narikala tvirtovę, parką su Senamiesčiu jungia neseniai pastatytas, įspūdingas, stiklinis Taikos tiltas.
Tilto dešinėje - Mtkvari pakrantėje iškilusi Metechi uola, viena geriausių apžvalgos aikštelių Tbilisyje. Anksčiau čia stovėjo karalių rūmai, vėliau kalėjimas, dar vėliau muziejus, kol viską nugriovė ir padarė apžvalgos aikštelę. Uolos papėdėje, prie pat tilto - nedidelė Šv.Abo cerkvė, pastatyta toje vietoje kur buvo sudeginti šventojo palaikai.
Nuo Metechi uolos galima pakilti iki Avlabari aikštės, kairėje ant uolos matosi Isani tvirtovės griuvėsiai ir Daredžan rūmai.
Tbilisis. Metechi tiltas | Tbilisis. Avlabari aikštė | Avlabari. Baratašvili pakilimas |
Author:giurza | Author:Beka Dograshvili | Author:Nick Dvalishvili |
Avlabari aikštė (buvusi Kachetijos aikštė) - tai Avlabari rajono centras. Daugumai turistų Avlabari prasideda čia. Nieko ypatingo prie aikštės nėra. Aikštės šiaurinėje pusėje - sovietinių laikų daugiaaukštis, kiek kairiau - armėnų teatras. Aikštėje stovi paminklas režisieriui Danelijai ir jo filmų personažams.
Istoriškai Avlabari aikštė - tai plotas priešais miesto Kacheti vartus. Jie stovėjo toje vietoje kur dabar prasideda Metechi gatvė. Nuo aikštės įvairiomis kryptimis atsišakoja gatvės, anksčiau buvusios keliais į Navtlugi, Kachetiją ir kt. Plotas tarp aikštės ir Mtkvari upės buvo aptvertas siena ir vadinosi Avlabar, viskas už sienos vadinosi Išoriniu Avlabar.
Už teatro prasideda į rytus vedantis Ketevan Camebuli prospektas (buvusi Kacheti gatvė), kuriame labai intensyvus eismas. Nuo aikštės į šiaurę eina dvi gatvės - Meschišvili vedanti prie Sameba soboro paradinio įėjimo, ir Gonašvili vedanti prie soboro šoninio įėjimo. Į vakarus nuo aikštės - veikianti armėnų Nor-Ečmiadzin cerkvė ir skveras prie jos.
Ketevan Camebuli prospektas - svarbi transporto arterija, kertanti miestą iki pat kelio į Kachetiją. Ja eina didelis tranzitinio transporto srautas. Į vakarus nuo Avlabari aikštės šie srautai eina Baratašvili pakilimu, nuo jo matyti visas Senamiestis, Mtacminda, Narikala ir kt.
Baratašvili pakilimas prasideda prie Baratašvili (Muchrani) tilto, bet kilti nuo tilto pakilimu iki aikštės nepatogu, o ir požeminė perėja po Mtkvari upe gana nešvarus, dažnai neapšviestas.
Tbilisis. Avlabari. Metechi cerkvė | Tbilisis. Avlabari. Sameba soboras | Tbilisis. Avlabari. Prezidento rūmai |
Author:Ivane Goliadze | Author:Vladimer Shioshvili | Author:Archil Kikvadze |
Metechi cerkvė - stovi ant Metechi uolos iškilusios virš Mtkvari upės. Anksčiau čia buvo karalių rūmai. Rūmų likučiai išliko iki XX amžiaus 30-ųjų, kol Berija nepaliepė jų nugriauti.
Dabar čia apžvalgos aikštelė ir cerkvė. Metechi cerkvė pastatyta XII amžiuje, vėliau mongolų sudeginta. 1289 metais cerkvę atstatė, bet vėliau persai vėl ją sugriovė. Dabartinė cerkvė - po XVII amžiaus perstatymo. Cerkvėje palaidota Šv.Šušanik. Plačiau Metechi uola
Sameba - Šventos Trejybės soboras. Jis didžiulis ir matomas iš viso miesto. Soboras pastatytas gana neseniai, su jo dydžiu architektai gal ir persistengė, bet gavosi neblogai, nors ir ne visai tradiciškai. Plačiau Sameba soboras
Prezidento rūmai oficialiai vadinami Avlabari rezidencija (ავლაბრის რეზიდენცია). Pastatas pradėtas statyti 2004, baigtas - 2009 metais pagal skirtingų architektų projektus. Rūmus galima aplankyti su ekskursine grupe. Pirmajame jų aukšte - įvairių dovanų muziejus, antrajame - salės, kabinetai etc.
Rūmai pastatyti gana apleistame kvartale, pro jų šiaurinius langus matosi kažkokie griuvėsiai. Gal būt, tai dalis rajono modernizacijos projekto.
Avetaran soboras. 50 m į pietus nuo Avlabari aikštės - armėnų Avetaran soboro, pastatyto XVIII amžiuje, griuvėsiai. Vienu metu ji buvo aukščiausia Tbilisio cerkvė. Soborą susprogdino 1989 metais. Plačiau Avetaran soboras
Nor-Ečmiadzin cerkvę (Նոր Էջմիածին եկեղեցի) 1806-1809 pastatė armėnai persikėlę į Tbilisį iš Ečmiadzin miesto. Turkai Ečmiadzin miesto gyventojus bandė perkelti į Turkiją, bet jie sukilo, pabėgo į Lori, priklausiusį Rusijos imperijai.
Cerkvė nukentėjo nuo žemės drebėjimų ir metro statybos, 2006-2010 metais suremontuota. Dabar veikianti armėnų cerkvė.
Prie cerkvės fasado galimą pamatyti tikrą armėnų chančkar (1989 metų tragiškiems įvykiams atminti), ir dar vieną, įmūrytą į vakarinę cerkvės sieną. Cerkvės vidus be freskų, be pertvaros prie altoriaus. Prie įėjimo į cerkvę guli Avetaran soboro bareljefų fragmentai, kuriuos anksčiau saugojo Surb-Gevork cerkvėje senamiestyje.
Tbilisis. Avlabari. Avetaran soboras | Tbilisis. Avlabari. Nor-Ečmiadzin cerkvė | Tbilisis. Avlabari. Daredžan rūmai |
Author:Ilia Ivanovi | Author:Ruben Movsesyan | Author:Mamuka Nikolaishvili |
Davido cerkvė stovi ant uolos virš Mtkvari upės, 150 metrų nuo Metechi cerkvės, šiaurine puse remiasi į Džorbinadze ir Metechi gatves. Cerkvės pilnas pavadinimas Davido Pranašautojo cerkvė (დავით წინასწარმეტყველი).
Karalienės Daredžan rūmai (დარეჯანის სასახლე). Be jų Tbilisyje yra tik dar vieni rūmai Čugureti rajone. Juos pastatė karalienei Daredžan (1738-1807), kunigaikštytei Dadiani, karaliaus Iraklijaus II žmonai. Rūmai tik per stebuklą pergyveno per 1795 metų persų, vadovaujamų Aga Muhamad Chano, įsivežimą. Dabar rūmai truputį matosi nuo Metechi uolos ir Vyno nusileidimo. Prie rūmų galinės pusės galima patekti iš Vyno nusileidimo, ten yra rodyklė. Rūmai - nedidelis pastatas su kolonomis ir mėlynu balkonu. Dabar jie yra moterų vienuolyno teritorijoje, netoliese stovi cerkvė, aplink rūmus gražios klombos, rožės, nedidelės palmės. Rūmai labai kuklūs, gali būti, kad tai tik dalis buvusių rūmų, bet greičiausiai visi - gruzinų karalių rūmai visada buvo nedideli.
Rūmų balkonas - rami, graži apžvalgos vieta, iš jo matosi visas Rike parkas ir Senamiestis. Rūmus geriausiai lankyti anksti ryte, kai viskas čia dar pavėsyje.
Avlabari metro stotis atidaryta 1967 metais ir vadinosi "26 komisarų". 2007 metais stotį rekonstravo, dabar ji šiuolaikiška ir graži. Stotis iškasta tarp sieros šaltinių ir joje visada galima pajusti sieros kvapą.
Avlabari gatvės
Ketevan Camebuli prospektas (ქეთევან წამებულის გამზირი) - pagrindinė rajoną kertanti gatvė prasidedanti Avlabari aikštėje. Beiveik visos "maršrutkės" per rajoną važiuoja šia gatve. Nuo aikštės prospektas eina į rytus ir Avlabari nusileidimu nusileidžia prie Mtkvari upės.
Hamleto Gonašvili gatvė pavadinta garsaus gruzinų dainininko garbei. Gatvėje yra neblogas vaisių-daržovių turgus ir parduotuvėlės su pyragėliais. Tai ir yra kažkada buvęs garsus Avlabari turgus, kuriame prekiaudavo žuvimi.
Martkopi gatvė prasideda prie Metechi gatvės ir eina į rytus šalia pietinės Averatan soboro pusės. Gatvė siaura, tyki, joje stovi "Flamingo" viešbutis.
Isani gatvė prasideda prie Curcumi gatvės ir atsiremia į geležinkelį. Gatvė sena, tyli, nameliai joje simpatiški. Gatvės pradžioje - neblogas "Irmeni" viešbutis.
Metechi gatvė - prasideda prie Avlabari aikštės, ja galima pasiekti Davido cerkvę. Baigiasi aikštėje kurioje kadaise stovėjo Kacheti vartai. Čia keletas viešbučių, suvenyrų parduotuvė.
Tbilisis. Avlabari. Isani gatvė | Tbilisis. Avlabari aikštė | Tbilisis. Avlabari. Mtkvari pakrantė |
Author:dimitry | Kober | ivaneGeo |
Viešbučiai ir hosteliai
Avlabari rajone nemažai visų kategorijų, nuo 5 žvaigždučių iki hostelių, viešbučių. "Šeraton-Metechi" 5 žvaigdučių viešbutis yra rajono rytuose. Prie Metechi cerkvės - "Kopala***", dešinėje - "GTM", kitoje gatvės pusėje - "Old Metechi", o ant uolos rytinėje Avlabari pusėje - "Old Tbilisi****" viešbučiai. Keletas viešbučių yra Metechi gatvėje, neblogas "Irmeni" viešbutis Martkopi gatvėje.
Alabari rajone vieni geriausi Tbilisio hostelių - "Tbilisi Hostel" netoli Sameba soboro ir prie Čugureti rajono ribos - "Green House Hostel" ir dar nemažai gerų hostelių.
Rajonas patogus apsigyventi, netoli pagrindinai turistinai objektai, ir kainos gal kiek ir pigesnės kaip Senamiestyje.