Kldekari tvirtovė

Kldekari (კლდეკარი) - senovinės tvirtovės griuvėsiai Trialeti kalnuose, ant pačio kalnagūbrio, apie 2000 m aukštyje, ant Calka, Kaspi ir Tetrickaro municipalitetų ribos. IX-XI Kldekari buvo eristavų (kunigaikščių) Bagvaši-Lipariti rezidencija, pagrindinė tvirtovė. Kunigaikštystė apėmė visą istorinę Trialeti sritį, ir kitas žemes, net iki Gori šiaurėje. Dabar iš tvirtovės beveik nieko neliko, žmonės ją pamiršo, tik retos turistų grupės, keliaujančios pėsčiomis po Trialeti kalnagūbrį, čia užklysta. Tvirtovę supa alpinės pievos, kiek žemiau jos - mišrūs miškai.
Iš tvirtovės išliko tik keletas sienų, vieno bokšto apatinė dalis. Rūmų griuvėsių pėdsakų nesimato. Vandens saugyklų irgi nematyti. Kai kurie vietiniai sako, kad kažkur žemiau, miške yra neblogai išlikusios vandens saugyklos, gali būti, kad jomis naudojosi pilies gyventojai.
Pilis yra Kldekari Istorinio-Architektūrinio Muziejaus-Rezervato teritorijoje.

Kldekari tvirtovė Kldekari vartai Kldekari iš Ugudeti
Kldekari tvirtovė Kldekari vartai Kldekari iš Ugudeti
Author:irakli chumburidze Author:Lasha_Gabelia Author:evsevi karipidis

Tiksli tvirtovės pastatymo data nežinoma. Pilis pastatyta karaliaus Davido I (876—881) valdymo laikais, kai eristavas (kunigaikštis) Liparit Bavgaš pasinaudojo karaliaus valdžios nusilpimu, užėmė Trialeti sritį ir pasistatė Kldekari tvirtovę. Pavadinimas, verčiamas kaip "Akmeniniai vartai", kilo nuo siauro plyšio tarp uolų, kuriuo ėjo kelias iš Trialeti į Kartli. Tvirtovė kontroliavo pagrindinį šios Gruzijos dalies kelią, nuo jos matosi visa Trialeti sritis ir Kartli net iki Gori. Visą XI amžių kunigaikščiai Lipariti kariavo su Gruzijos karaliais, tik 1093 metais karaliui pavyko nuraminti maištingus kunigaikščius, o kiek vėliau panaikinti kunigaikštystę.

Kldekari kiek panaši į Birtvisi tvirtovę - taip pat sunkiai pasiekiama, stovi ant dviejų uolų su balnu tarp jų. Tvirtovės pietinėje pusėje - status šlaitas, besileidžiantis į Algeti upės aukštupio slėnį, šiaurinėje pusėje - taip pat status šlaitas, besileidžiantis į vieno iš Tedzami upės intakų tarpeklį. Pakilti iki tvirtovės sunkoka, takas yra, bet jis nepatogus. Nuo pilies atsiveria nuostabios apylinkių panoramos.

Kldekari Trekingas į Kldekari Trekingas į Kldekari
Kldekari Trekingas į Kldekari Trekingas į Kldekari
Author:niko torel javakhishvili Author:niko torel javakhishvili Author:niko torel javakhishvili

Savarankiškai pasiekti Kldekari nėra paprasta, užima nemažai laiko. Tvirtovę galima pasiekti dviem maršrutais - iš šiaurės, Tedzami upės slėniu nuo Rkoni vienuolyno, bet reikia gerai žinoti kelią per miškus. Iš pietų pasiekti tvirtovę daug lengviau.
Imera kaimą prie kelio Tbilisi-Calka galima pasiekti "maršrutke" ar automobiliu. Iš kaimo tolumoje šiaurėje matosi į kupranugarį panašus Kldekari kalnas, iki jo tiesiąja apie 12 km.

Gruzija

Nuo Imera iki Bareti kaimo 4,6 km į šiaurę žvyrkeliu einančiu pro nedidelį Bareti ežerą, nuo Bareti iki Ardževan-Sartan kaimo dar 3,7 km. Kaime pasukame keliu einančiu į rytus, į Čolmani kaimą. Iki jo dar 4,4 km. Nuo Čolani į šiaurę link pilies per lygias, žalias pievas eina keliukas, arčiau kalno prasideda lavos laukai, nusėti pemzos akmenimis. Apie 2 km nuo kaimo - Kldekari vartai tarp uolų. Takas į pilį eina iš kitos keteros pusės, vartus reikia pereiti, pasukti gruntiniu keliu į dešinę, paėjus matosi takas į tvirtovę.
Grįžti atgal galima tuo pačiu keliu, arba nusileisti į šiaurę iki Tedzami upės ir per Rkoni vienuolyną pasiekti Mtkvari upės slėnį.

© 2015 J.D.Endriukaitis