Signaghi miestas

Signaghi miesto žemėlapis

Signaghi (სიღნაღი) - nedidelis miestelis Kachetijoje (2002 metais jame gyveno 2146 žmonės), Signaghi municipaliteto ir Bodbe vyskupyjos administracinis centras. Dažnai pasitaiko ir neteisingi jo pavadinimai - Signagi, Signahi. Miestelis išsidėstęs 720-836 m aukštyje virš jūros lygio. Miestelis žymus tuo, kad 2007 metais prsidėjo jo tvarkymo ir restauracijos darbai, norima paversti jį "Gruzijos turizmo veidu". Dabar Signaghi viena iš turistų (ypač europiečių) lankomiausių vietų Gruzijoje, tuo pačiu, keista, apie jį labai mažai parašyta.
Dabartinio miestelio teritorijoje žmonės gyveno jau nuo Paleolito laikotarpio, viduriniais amžiais šis rajonas buvo vadinamas Hereti, po XV amžiaus - Kiziki. Sighnaghi (išvertus iš azerbadžaniečių kalbos - "prieglauda") pirmą kartą paminėtas XVIII amžiaus pradžioje. 1762 metais karalius Iraklijus II pastatė čia tvirtovę ir miestą, kad gintis nuo lezginų ir avarų puldinėjimų. Yra hipotezė, kad Signaghi atsirado po to kai mongolai 1264 metais sugriovė Chornabudži miestą ir jo gyventojai persikėlė kiek į vakarus.

1770 metais miestelyje gyveno 100 šeimų, daugiausiai amatininkai ir prekeiviai. 1801 metais Rusijai aneksavus Gruziją miestelis gavo miesto teises ir tapo valsčiaus centru. Kaukazo karo metu Signaghi, dėl jo artumo Dagestanui, buvo svarbi rusų kariuomenės bazė.
Signaghi tvirtovė pastatyta keistokai. Sienos puslankiu eina aukštumomis, sudaro uždarą perimetrą kurio viduryje tarpeklis. Net ir dabar sunku statyti namus sienų perimetro viduje. Įdomu, kodėl pastatyta tokia tvirtovė ir koks buvo pirminis užmanymas. Įšėjo, kad miestas pradėjo statytis už sienų, pietinėje pusėje.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:kaxa47 Author:Manuchar GHavtadze Author:leo3

Signaghi pastatytas kalnuose, nuo centro kalnų keteromis driekiasi namų juostos, todėl miestelį patogiau skirstyti ne į kvartalus, bet į keteras. Jų yra 5: Gorgasali ketera, Ketevan ketera, Tamaros ketera, centras ir Baratašvili ketera.
Miestelio centras - Balandžio 9-osios parkas, kurio vienoje pusėje Solomono Dodašvili aikštė, kitoje pusėje - karaliaus Davido Statytojo aikštė. Parke stovi paminklas Solomonui Dodašvili, ant uolos šalia jo - miestelio gyventojų, žuvusių II pasauliniame kare, sąrašas.
Prie Solomono aikštės yra pagrindinis miestelio viešbutis - "Signaghi", šalia jo aikštelė su gazonais, pavadinta Britų Parku. Prie Davido Statytojo aikštės yra ilgas, trijų aukštų su bokštu, miestelio merijos pastatas.

Gruzija

Nuo aikščių žemyn leidžiasi po gatvę - Kostava ir Lolašvili gatvės. Tai pagrindinės, "paradinės" Signaghi gatvės. Jos atsiremia į karaliaus Iraklijaus II aikštę, joje yra didelis fontanas, prie aikštės didžiulis kazino pastatas ir dar vienas nemažas pastatas, kuriame yra Santuokų Rūmai ir Turizmo informacijos biuras.
Nuo Iraklijaus II aikštės kalno ketera eina vingiuota Baratašvili gatvė. Prie jos yra policijos pastatas, prie jo įdomios mažytės policijos mašinėlės, šalia policijos - supermarketas "Populi". Nuo jo gatvė kyla aukštyn, staigiai suka dešinėn, prie posūkio į ją atsiremia kalias į Tbilisį ir Bodbe. Čia atsiveria viso miestelio panorama. Įvažiavimas iš Tbilisio - paradinis, iš čia miestelis tikrai atrodo gražiai.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:tapridonidze Author:Levani Lekvinadze Author:gal4enok.s

Gorgosali gatvė - vienintelė gatvė tvirtovės sienų viduje. Joje yra Šv.Giorgi cerkvė, kurią dažnai fotografuoja Alazani slėnio fone. Bokštas šalia cerkvės pertvarkytas į varpinę. Gatvė eina žemyn, už vartų virsta keliu į Cnori. Prie vartų yra laipteliai pakilti ant tvirtovės sienos, ja, nuo vieno bokšto iki kito, yra maršrutas pėščiomis. Tai vienintelė vieta miestelyje kur galima kultūringai vaikščioti siena.
Karalienės Tamaros gatvė prasideda prie bokšto, eina kalno ketera. Gatvė sutvarkyta, baigiasi negrįstu stačiu nusileidimu. Iš gatvės atsiveria graži panorama į šiaurę. Gatvės pradžioje, Nr.1 yra Signaghi muziejus.
Muziejus yra vienas iš geriausių kraštotyros muziejų Gruzijoje. Jam skyrė nemažai lėšų, laiko ir pastangų, todėl jis tapo vienu iš geresnių šalies muziejumi. Jame gausi archeologinių radinių kolekcija nuo Akmens amžiaus iki viduramžių, įdomios viduramžių ir etnografijos ekspozicijos, speciali radinių rastų David Garedža vienuolyne ekspozicija. Muziejuje yra 16 Niko Pirosmani paveikslų.
Ketevano Camebuli gatvė dar nerestauruota, vienoje jos pusėje krūmai prie tvirtovės sienos, kitoje - nameliai ir vaizdas į Alazani slėnį ir Šv.Giorgi cerkvę. Šioje gatvėje yra svečių namai, kuriuose galima penakvoti už 15 larių. Jeigu į Signaghi važiuosite iš Telavi, tai pateksite į šią gatvę. Tai "užpakalinis įėjimas", didesnio įspūdžio nepalieka.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:Levani Lekvinadze Author:teoabramia Author:Vitalii Vosk

Miestelyje yra vienintelė gera vyno parduotuvė - "Pheasants tears" Baratašvili gatvėje. Šią firmą įkūrė amerikietis, ji buvo viena iš pirmųjų privačių vyno gamyklų, gaminančių ne rašalą, bet europinės kokybės vyną. Dabar šios kompanijos vynas dažnai sutinkamas Gruzijos vyno parduotuvėse, bet jis turi didelį minusą - palyginus su kitų kompanijų gaminamu panašiu vynu - labai brangus. Vėliau Kachetijoje atsirado daugiau gero vyno šaltinių, bet jie tolokai nuo Signagji, ir "Pheasants tears" klientūros nepraranda.
Viešbučių ir svečių namų miestelyje nemažai, kai kurių kainos siekia Tbilisio kainas. Yra vienas hostelis Nukriani g-vėje, Nr.13, nakvynė jame kainuoja nuo 8 EUR. Pigiausia nakvynė Nato ir Lado Svečių namuose, Pirosmani g-vė, Nr.5 - nuo 12 GEL, už atskirą kainą galimi pusryčiai (5 GEL) ir pietūs (10 GEL) su naminiu vynu ar čača. Namai yra beveik miestelio centre.
Restoranų Signaghi yra apie 7, keletas iš jų gana brangūs. Miestelyje tikrai trūksta kavinukių ir chačiapurinių ar chinkalinių.
Netoli Signakghi galima aplankyti už 2 km esantį Šv.Nino vienuolyną Bodbe kaime, už 7 km - Stepane Chirseli cerkvė Tibaani kaime.
Nuo Tbilisio iki Signaghi kiek daugiau kaip 100 km, bet ilgiau sugaištama serpantinuose prieš Signaghi, kelio kokybė pusėtina. "Maršrutkės" iš Tbilisio į Signaghi važiuoja nuo metro stoties Samgori, miestelyje sustoja aikštelėje už supermarketo "Populi". Kelionė kainuoja 5 GEL>. Nuo Signaghi iki Gurdžaani apie 25 km, iki Lagodechi apie 43 km. Iki Dedoplisckaro apie 40 km įvairios kokybės keliu, iki Telavi apie 60 km.

Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Signaghi miestas Signaghi miestas Signaghi miestas
Author:teoabramia Author:besik nibladze Author:teoabramia

Dažnai sakoma, kad Signaghi visiškai atrestauruotas. Iš tikro - tik didesnė pusė. Dar ne visai sutvarkytos Camebuli, Čavčavadze, Pirosmani gatvės ir dalis Saradžišvili gatvės. Taip pat sakoma, kad čia daug vyno. Irgi legenda. Parduotuvėse ir turguje jo pasirinkimas ne per didžiausias.
Didžiausia miestelio vertybė - peizažai, nuostabios Alazani slėnio panoramos. Malonu ir gražų, kad miestelis išgrįstas akmens grindiniu, stogai irgi gražiai žiūrisi, nors kai kurie dekoratyviniai - metalo čerpės ant negyvenamo namo.
Sakoma, kad miestelyje nėra ką veikti, tai dalinai teisybė, miesteliui trūksta gyvybės.
© 2015 J.D.Endriukaitis