Bočorma cerkvė

Bočorma Šv.Giorgi cerkvė (ბოჭორმის წმინდა გიორგის ეკლესია) pastatyta X amžiuje buvusio Bočorma miesto teritorijoje, kurį, gali būti pastatė karalius Vachtangas Gorgasali. Cerkvė - labai retos Gruzijoje šešių apsidžių architektūros. Cerkvė stovi gana atokioje vietoje, tai apsunkina jos lankymą.
Šv.Giorgi cerkvė pastatyta apie X amžių, tiksli statybos data nežinoma. Jos architektūra gana keista; cerkvė turi po vieną apsidę rytuose ir vakaruose, šiaurėje ir pietuose - po dvi, jos įkomponuotos į šešiakampį. Gruzijoje tik Nikorocminda cerkvė yra panašios architektūros.

Panašiu laiku buvo pastatyta tetrakoncho tipo Kvetera cerkvė, gali būti, kad Borčoma - modifikuota Kvetera cerkvė. Taip pat gali būti, kad Nikorocminda cerkvę statė nusižiūrėję į Borčomą, Nikorocminda cerkvės statybos metu Imeretijos karalius kaip tik kariavo Kachetijoje.
Kartais Borčoma cerkvę lygina su Kacchi soboru Imeretijoje. Ilgą laiką cerkvė stovėjo nemažo miesto centre, vėliau miestą apleido, bet cerkvė ilgą laiką buvo labai lankoma. XX amžiuje, valdant sovietams, pagal kai kuriuos šaltinius, cerkvę mėginta susprogdinti. Tada cerkvė neteko kupolo, apgriuvo.
Sovietų valdymo pabaigoje buvo pradėta cerkvės restauracija, bet nepabaigta. Cerkvės viduje vis dar yra pastoliai.

Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Per savo 1000 metų istoriją cerkvė labai pasikeitė. Nugriuvo kupolas, tik nežinia kaip laikosi nedidelis kupolo pagrindo fragmentas. Dar prieš 200 metų cerkvė buvo atnaujinta, kai kurias jos vietas palopė plytomis. Išorinės erdvės tarp apsidžių bouvo padalintos didelėmis nišomis, vėliau šios nišos buvo užmūrytos. Nedidelis prieangis cerkvės aukštutinėje dalyje, pastatytas vėliau, stogu uždengtas visai neseniai.

Gruzija

Cerkvės sienos vietomis pastatytos iš gelsvo smiltainio (pačios seniausios sienos dalys), vietomis iš plytų, vietomis iš tufo. Viduje cerkvė išsilaikė geriau, išliko netgi freskos, nors ir blogame stovyje.
Cerkvė jau seniai prarado puikią išvaizdą, bet jos planuotė išliko - dėl jos cerkvė ir įdomi.

Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Cerkvė pastatyta laikotarpiu, kurį sąlyginai galima pavadinti architektūros eksperimentų laiku. Tuo metu prisiminė senai užmirštus tetrakonchus ir pastatė Kvetera cerkvę, pastatė keistą, daugiaapsidinį Kacchi soborą, keistoką Kumurdo cerkvę ir kai kurias kitas. Ir Bočorma cerkvė nepanaši į kitas - ji šešių apsidžių. Įėjimas ne iš vakarų pusės, bet, kampu, iš pietvakarių. Atrodo, buvo dar vienas įėjimas - iš šiaurės vakarų pusės. Šis cerkvės planas nebuvo kopijuojamas (Nikorcminda kopijavimas nuo Bočorma - kol kas tik hipotezė) ir daugiau nebuvo naudojamas. Cerkves pradėjo statyti paprastesnio ir logiškesnio kryžiaus-kupolo plano.
Cerkvė veikianti. Iki artimiausio kaimo keletas kilometrų, bet žmonės cerkvę lanko, uždega žvakutes, palieka monetas. Cerkvės viduje daug dabartinių ikonų.

Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė Bočorma cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Pasiekti Bočorma sunkoka. Nuo kelio Tbilisi-Telavi reikia pasukti į kelią per Sioni einantį į Tianeti. Šiuo keliu, atrodo, reisiniai autobusai nevažinėja. Prie kelio sankryžos yra nedidelis restoranas, parduotuvė ir rodyklė į Sioni. Šis kelias eina Iori upės slėnių, už 4,5 km prie kelio stovi kryžius, laukymė ir staliukas. Čia prasideda gerai matomas takas, juo iki cerkvės apie 1,6 km. Kelias yra 950 m aukštyje, cerkvė - apie 1300 m aukštyje. Pakilti iki cerkvės užima apie pusvalandį.
Bočorma tolokai nuo kitų lankytinų vietų, nors čia galima užsukti pakeliui iš Tbilisio į Telavi. Cerkvė ir Bočorma tvirtovė sudaro vieningą istorinį-architektūrinį paminklą, jo apžiūrai negaila sugaišti gerą pusdienį.
© 2015 J.D.Endriukaitis