Sno tarpeklis

Sno tarpeklis (სნოს ხეობა) - kairiojo Tergi intako Snosckali ir Džutisckali upių tarpeklis prasidedantis prie Sno kaimo, apie 7 km į pietus nuo Stepancminda. Tarpeklio ilgis apie 20 km, juo iki Džuta kaimo eina kelias prasidedantis nuo Gruzinų Karo kelio prie Ačchoti kaimo. Tarpeklio viršutinė dalis yra Kazbegi Nacionalinio parko teritorijoje. Nuo Džuta kaimo prasideda populiarūs trekingo maršrutai į Chevsuretiją.

Sno (სნო) - kaimas prie Snosckali upės, 1760 m aukštyje, 7 km į pietus nuo Stepancminda. 418 gyventojų (2002).
Kaimo pagrindinė dalis yra dešiniajame Snosckali upės krante, yra tiltas. Kaime yra viduramžiais pastatyta pilis, prie kaimo yra Dargis Šv.Giorgi vienuolynas, viduramžių Nadarbazevi cerkvė. Kaime taip pat yra simpatiška, dabartiniais laikais pastatyta cerkvė, šalia jos Gruzijos patriarcho Ilia II namas-muziejus. Priešais cerkvę stovi didelis paminklas, prie muziejaus - patriarcho Ilia II biustas.

Sno pilis Sno pilis Sno cerkvė
Sno pilis Sno pilis Sno cerkvė
Author:Lasha Gabelia Author:Pietro75 Author:Pietro75

Sno pilis (სნოს ციხე) yra kaimo viduryje, Snosckali upės dešiniajame krante, netoli tilto.
Pilis pastatyta XVI amžiaus antrojoje pusėje, apie jos istoriją žinoma nedaug. Pilis minima XVIII amžiaus 30-aisiais Aragvi eristavo laiške Rusijai, kuriame jis skundžiasi karaliaus Vachtango VI politika ir dažnais Dagestano kalniečių antpuoliais.
Sno pilis nėra didelė, bet sunkiai prieinama. Jos sienos juosia beveik apvalų vidinį kiemą, yra vienas bokštas. Pilis pastatyta iš akmens gabalų ir juodo skalūno.
Pilis turėjo vienus vartus, prie jų uoloje iškalti laiptai. Bokštas (4,8x4,3 m, 20 m aukščio) keturkampio plano, į viršų kiek siaurėjantis, pastatytas iš grubiai apdirbtų akmens blokų surištų kalkių skiediniu. Bokštas stovi sienos gilumoje, aukščiausioje vietoje, tuo jis skiriasi nuo kitų to laikotarpio Gruzijos tvirtovių, kuriose bokštai integruoti į sienos liniją.

Gruzija

Dargis Šv.Giorgi kompleksas (დარყის წმ. გიორგის კომპლექსი) yra kalnagūbrio pakraščio šlaite, 1 km į šiaurės rytus nuo Sno kaimo. Vėlyvaisiais viduramžiais iš skalūno pastatytas kompleksas užima 30x10 m plotą. Jo rytinėje dalyje stovi Šv.Giorgi koplyčia (5,3x4,8 m), prie jos pietinės sienos yra trys ritualiniai stulpai stovintys aplink didelį riedulį. Prie rytinės koplyčios sienos - šventa niša vadinama "Šventais akmenimis" prie jos yra dvi šventyklos. Vakarinėje komplekso dalyje yra bokšto griuvėsiai. Išliko tik 4 m aukščio siena. Aplink bokštą yra trijų pastatų griuvėsiai.

Sno cerkvė ir muziejus Achalciche kaimas Karkuča kaimas
Sno cerkvė ir muziejus Achalciche kaimas Karkuča kaimas
Author:Archil Kikvadze Author:bhoeyb Author:zaza kubana

Achalciche (ახალციხე) - kaimas šiauriniame Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio šlaite, Snosckali upės kairiajame krante, Artchmosckali upės dešiniajame krante, prie jų santakos, 1800 m aukštyje, 3 km į pietryčius nuo Sno. 129 gyventojai (2002).
Prie kaimo yra IX-X amžiaus bazilika, tiltas per Snosckali upę, priešais kaimą, kitoje upės pusėje, yra nedidelis Koseli kaimas.
Karkuča (კარკუჩა) - nedidelis kaimas dešiniajame Snosckali upės krante, 1900 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Sno. 82 gyventojai (2002).

Džuta kaimas Džuta Zeta kempingas prie Džuta
Džuta kaimas Muco Zeta kempingas prie Džuta
Author:Nugzar Author:mamuka123 Author:angbar11

Džuta (ჯუთა) - nedidelis kaimas prie Džutisckali upės, 2200 m aukštyje, 12 km į rytus nuo Sno. 62 gyventojai (2002).
Kaimą galima pasiekti sąlyginai neblogu gruntiniu keliu iš Sno. Kaime yra modernus, nedidelis, 9 kambarių viešbutis "Juta House". Viešbutyje yra baseinai, restoranas, sauna ir kt. Nakvynė viešbutyje kainuoja nuo 70 GEL. Kaime taip pat yra nedideli svečių namai.
Kiek į rytus nuo kaimo, Čauchisckali upės tarpeklyje, yra Zeta kempingas. Jame yra trys nameliai su dušais, nakvynė kuriuose kainuoja nuo 50 GEL. Kempinge yra kavinė, patiekalų kainos joje truputį užkeltos.
Džuta kaime prasideda populiarūs trekingo maršrutai: Džutisckali upės tarpekliu, per Archotistavi perėją į Chevsuretijos Archoti tarpeklį ir per Sadzele perėją (3056 m) į Piraketa Chevsureti Roška kaimą; Čauchisckali upės tarpekliu per Čauchi perėją (3338 m) Piraketa Chevsureti Roška kaimą.

© 2016 J.D.Endriukaitis