Archoti tarpeklis

Archoti tarpeklio žemėlapis

Archoti tarpeklis (არხოტის ხეობა) yra Chevsuretijos šiaurės vakarinėje dalyje, Archotisckali (Asa) upės baseine. Iš vakarų ir šiaurės tarpeklis ribojasi su Rusijos Ingušetijos respublika, iš pietų tarpeklį nuo Vidinės Chevsuretijos skiria Didžiojo Kaukazo kalnagūbris.
Archoti sudaro Archotickali (Asa) upės ir jos intakų Ckarostavi ir Kovgra tarpekliai. Archoti tarpekliai labai vazidingi, beveik negyvenami, virš tarpeklių - aukšti kalnai, čia galimi įvairūs trekingo maršrutų variantai. Keliauti po Archoti geriausia vasaros pabaigoje, kai vandens lygis upėse ir upeliuose žemesnis.

Tarpeklyje yra du vasarą gyvenami kaimai - Achieli (ახიელი) ir Amgha (ამღა) ir apleistas Čimgha (ჭიმღა) kaimas, tarpeklyje išliko senų Kalotana, Ghorghu, Ckalšua ir Kiviricminda kaimų liekanos.
Tarpeklyje išliko keliolika senovinių chevsurų chati (šentyklų), taip pat Gaga, Batakat namai-tvirtovės, Tetrauli ir Kaviskari bokštai.

Archotistavi perėja Čimgisklde kalnagūbris Archotisckali (Asa) upės tarpeklis
Archotistavi perėja Čimgisklde kalnagūbris Archotisckali (Asa) upės tarpeklis
Author:Ch.Beso Author:Вадим Туркин Author:Ch.Beso

Į tarpeklį galima patekti tik pėsčiomis:
iš Kazbegi municipaliteto - Sno upės slėniu einančiu keliu galima pasiekti Džuta kaimą, nuo jo taku per Archotistavi (3287 m) ar per Archotistavisghele perėjas;
Iš Vidinės Chevsuretijos Rokša kaimo taku per Rokšighele perėją (2968 m);

Gruzija

Iš Vidinės Chevsuretijos Ghuli kaimo, esančio prie kelio Žinvali-Šatili, taku per Archotisghele perėją (2935 m);
Iš Vidinės Chevsuretijos Cinchadu kaimo, kurį galima pasiekti gruntiniu keliu nuo Žinvali-Šatili kelio, taku per Kalotana perėją (2978 m);
Iš Išorinės Chevsuretijos Giorgcminda kaimo, kurį galima pasiekti gruntiniu keliu nuo kelio Žinvali-Šatili, taku per Isartghele perėją (3486 m).

Kalotana perėja Kalotana kaimo griuvėsiai Ckarostavi upės tarpeklis
Kalotana perėja Kalotana kaimo griuvėsiai Ckarostavi upės tarpeklis
Author:Ch.Beso Author:Giorgi Tabatadze Author:Вадим Туркин

Prie apleisto Čimga kaimo, kairiajame Archotisckali upės krante, yra vėlyvaisiais viduramžiais iš akmens gabalų pastatytas Tetrauli bokštas. Keturių aukštų bokšto (7,3x6,65 m, 13,65 m aukščio) stogas nugriuvęs, bokšte yra keletas langų ir šaudymo angų.
Achieli (ახიელი) - tik vasarą gyvenamas nedidelis kaimas Kideganismaghali kalnagūbrio pietrytiniuose šlaituose, kairiajame Archotisckali upės krante, 1800 m aukštyje.
Kaime yra Šv.Giorgi cerkvės griuvėsiai, prie kaimo yra piramidės formos bokštas ir Archotisdžvari chati.

Archoti tarpeklis. Achieli kaimas Bokštas Achieli kaime Chati Achieli kaime
Archoti tarpeklis. Achieli kaimas Bokštas Achieli kaime Chati Achieli kaime
Author:Вадим Туркин Author:zura n. Author:zura n.

Amgha (ამღა) - tik vasarą gyvenamas nedidelis kaimas dešiniajame Archotisckali upės krante, 1720 m aukštyje. 31 gyventojas (2002).
Prie kaimo yra XVI-XVII amžiaus Šv.Giorgi chati (Laghi Iachsari). Kaimo pietinėje dalyje yra Gaga namas-tvirtovė (Cilikauri namas) pastatytas vėlyvaisiais viduramžiais. Dviejų aukštų namas-tvirtovė (6,35x4,2 m, 5 m aukščio) pastatytas iš akmens gabalų, medinis stogas nugriuvęs.

Chati Amgha kaime Chati Amgha kaime Pastatas Amgha kaime
Chati Amgha kaime Chati Amgha kaime Pastatas Amgha kaime
Author:Вадим Туркин Author:Вадим Туркин Author:Вадим Туркин
© 2016 J.D.Endriukaitis