Samtavisi katedra

Samtavisi (სამთავისი) - kaimas dešiniajame Lechura upės krante, 680 m aukštyje, 11 km į šiaurę nuo Kaspi, 1,4 km į šiaurę nuo autostrados Tbilisi-Kutaisi. 677 gyventojai (2002).
XIV-XVII amžiuose Samtavisi buvo Saamilachvaro srities ir kunigaikščių Amilachvari valdų sostine. Kaimo viduryje yra didelė, XI amžiaus Samtavisi katedra - Gruzijos architektūros šedevras ir vėlyvųjų viduramžių tvirtovės griuvėsiai.

Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė
Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Oleg Chirva Author:Archil Kikvadze

Samtavisi katedra (სამთავისის ტაძარი) - XI amžiaus soboras, laikomas Gruzijos viduramžių architektūros etalonu, 1910 metais nuo jos nukopijavo Kavšeti cerkvę Tbilisyje. Soboras priklauso Samtavisi vyskupijai, anksčiau čia buvo vyskupų rezidencija. 2007 metais katedra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Pirmoji cerkvė šioje vietoje buvo pastatyta 472 metais, valdant karaliui Vachtangui Gorgasali. Cerkvė buvo bazilikos tipo, jos pamatai dabar yra po soboro grindimis. VI amžiuje asirų tėvas Isidor Samtavneli įkūrė Samtavisi vyskupiją. Jis palaidotas sobore, jo kapas dabar yra kairiajame katedros prieangyje.

Dabartinės cerkvės statyba buvo pradėta 1025 metais, pabaigta - 1930 metais. Statyboms vadovavo vyskupas Ilarion Samtavneli.
Vėlesniais laikais katedra keletą kartų remontuota. Apie 1500 metus nugriuvo kupolas, vėliau atstatytas. Tuo metu kiek perstatytos vakarinė, pietinė ir šiaurinė sienos, todėl ant jų nėra tokių ornamentų kaip ant rytinės sienos.

Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė
Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi varpinė
Author:Irina Kalatozishvili Author:Irina Kalatozishvili Author:Irina Kalatozishvili

Samtavisi katedra yra kryžiaus-kupolo tipo, pati gražiausia yra rytinė jos siena - ant jos didelis reljefinis, akmenyje išraižytas kryžius ir senoviniai užrašai. Aplink katedrą yra kitų cerkvių ir ūkinių pastatų pamatai. Mažąji cerkvė, XVIII amžiaus varpinė ir akmeninė tvora. Tvoros juosiama teritorija naudojama laidojimui, čia galima pamatyti ir dabartinių antkapių.
Katedros viduje yra 1679 metais Melitono Samtavneli nutapytos freskos, restauruotos 1847 metais. Freskos nėra labai išraiškingos, katedros interjeras gana kuklus. Grindyse įmūryta nemažai antkapinių plokščių - daugiausia kunigaikščių Amilachvari ir jų giminaičių.

Gruzija

Pagrindinė katedros įžymybė - Isidoro Samtavneli kapas yra kairiajame prieangyje. Kapas yra žymiai žemiau katedros grindų, jis matomas per specialiai grindyse padarytą stiklinį langą.
Katedra turi du atraminius stulpus. Įdomu, kad šiaurinio stulpo apatinė dalis pasukta pagal laikrodžio rodyklę. Kodėl ir kada taip atsitiko tiksliai nėra žinoma.

Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė
Samtavisi cerkvė Samtavisi cerkvė Samtavisi tvirtovės griuvėsiai
Author:iraklykhor Author:AKH Author:Irina Kalatozishvili

Samtavisi katedra yra 1,2 km į šiaurę nuo autostrados Tbilisi-Kutaisi, gerai nuo jos matosi. Nuo autostrados geriausiai nusukti Igoeti kaime (ten yra rodyklė), pasukti po tiltu, už tilto sukti į dešinę ir dar kartą į dešinę po autostrados tiltu. Nuo Igoeti nuvažiavimo iki katedros - 2,4 km.
Kadangi Samtavisi yra netoli Pietų Osetijos, policija gali paklausti apie kelionės tikslą, bet aplankyti katedrą netrukdo.

© 2016 J.D.Endriukaitis