Cromi soboras. Šida Kartli

Cromi soboras (წრომის ტაძარი) - viena iš seniausių cerkvių Gruzijoje, nacionalinės reikšmės Gruzijos kultūros paminklas, yra Cromi kaimo centre. Soboras yra "džvari" architektūrinio stiliaus, tiems laikams labai didelis - daug didesnis už jo bendraamžes Džvari ir Ateni Sioni cerkves.
Cromi (წრომი) kaimas išsimėtęs dešiniajame Mtkvari upės krante, 795 m aukštyje, 15 km į rytus nuo Chašuri. 426 gyventojai (2006). Kaimo vardas išvertus iš gruzinų kalbos - "apuokas". Prie kaimo archeologai atkasė Bronzos amžiaus keramikos dirbtuves, kaime dar yra Šv.Marinos bažnyčia.
Dabar Cromi kaimas - nedidelė gyvenvietė, Cromi bendruomenės centras, bet senovėje buvo reikšminga gyvenvietė, egzistavus ne vėliau kaip nuo V amžiaus. 457 metais čia persai nužudė Radžen, pirmąjį Gruzijos šventajį. Persas Radžen priėmė krikščionybę ir vadovavo gruzinų kariuomenei, papuolė persams ir Cromi buvo nukryžiuotas. Jį palaidojo Cromi, bet neužilgo perlaidojo Nikozi. Pirmojo palaidojimo vietoje pastatytas Cromi soboras.

Manoma, kad soborą pastatė tarp 626 ir 634 (636?) metų, nors tai gana sąlyginės datos. Jeigu jos teisingos, tai reiškia, kad soborą pastatė po Džvari ir Ateni Sioni. Jis tikrai panašus į Ateni cerkvę, bet didesnis. Cromi soboras pastatytas po 20 metų kai Gruzijoje atsisakė monofizitizmo (610), imperatoriaus Irakli žygio į Tbilisį metu, 40 metų po Iberijos karalystės atkūrimo ir po pusės amžiaus po asirų tėvų pasirodymo Gruzijoje.
Maždaug po 1000 metų soborą apgriovė žemės drebėjimas, XVI amžiuje - dar vienas. 1731 metais soborui labai pakenkė lezginai. 1937 metais prasidėjo soboro restauracija, bet 1940 metais žemės drebėjimas vėl pakenkė soborui. 1949 metais prasidėjo soboro restauracijos darbai, galutinai pabaigti 1974-5 metais.

Cromi soboras Cromi soboras Cromi soboras
Cromi soboras Cromi soboras Cromi soboras
Author:qonguri Author:AKH Author:Archil Kikvadze

Soboro architektūra - kryžiaus-kupolinė cerkvė, kupolas remiasi į 4 kolonas - tai anksčiausia tokio tipo konstrukcija Gruzijoje. Ankstyvesnės kupolinės cerkvės - nuo Gvazi iki Džvari ir Ateni - buvo "tetrakonchai". Cromi soboras pirmasis ne "tetrakonchas", tuo ir įdomus - nuo jo prasidėjo naujas Gruzijos architektūros laikotarpis. Ateni ir Džvari cerkvėse kolonų nėra, todėl jos ir mažesnės.
Vakarinėje soboro pusėje pristatytas labai platus prieangis, truputį panašus į armėnų gavitus, bet gavitai tuo laikotarpiu dar nebuvo išrasti. Dėl šio prieangio soboro vakarinis fasadas atrodo plokščias ir nuobodokas. Įėjimo durys labai nedidelės.
Soboras pastatytas iš nedidelių akmenų, išorė padengta smiltainio plokštėmis. Smiltainis gana minkštas akmuo ir laikas jį apardė.
Prieangio kairėje yra seni, aptrinti laiptai, kuriais galima užlipti į patį soboro viršų, į chorus.

Gruzija

Chorų konstrukcija labai neįprasta ir Gruzijoje juos statė gana retai. Dabar ten galima laisvai vaikščioti ir apžiūrėti architektūros ypatybes, nuo jų gerai matosi visa vidinė soboro erdvė.
Kažkada aspidos viršutinėje dalyje buvo mozaika su citatomis iš Evangelijos pagal Joną. 1932 ją pervežė į Tbilisio Gruzijos Menų muziejų.
Altoriaus kairėje yra niša - virš pirmojo Šv.Radžen palaidojimo vietos. Nišoje yra šio šventojo ikona.
Soboro išorinėse sienose gerai matyti priešrestauracinio ir porestauracinio mūrijimo vietos. Specialistai rašo, kad ant senųjų blokų randami užrašai ir įvairūs simboliai. Kiek piktina neseni jaunimo "raižiniai" ant akmenų.
Rytinėje soboro pusėje yra 2 aukštos nišos, įdomios tuo, kad tai pirmosios tokio tipo nišos Gruzijos architektūroje. Vėliau jos taps būtinu elementu bet kurios kryžiaus-kupolinio tipo cerkvės būtinu elementu. Gali būti, kad jos turi kažkokį ryšį su tuo laikotarpiu vykusiais teologiniais ginčais dėl dviejų Kristaus esmių.

Cromi soboras Cromi soboras Cromi soboras
Cromi soboras Cromi soboras Cromi soboras
Author:Ivane Goliadze Author:borjomifafa7 Author:kakha oghadze

Nuo kelio Tbilisi-Batumi soborą galima pasiekti pakeleivinga mašina arba pėsčiomis (apie 7 km). Neprivažiavus Chašuri yra rodyklė į Cromi. Tiltu pervažiavus Mtkvari upę, kelias iki Cromi eina per Chcisi ir Micobi kaimus.
Iš Chašuri soborą galima pasiekti "maršrutke" važiuojančia į Cromi ar Achalcopeli.

© 2014 J.D.Endriukaitis