Vazisubani

Vazisubani (ვაზისუბანი) (iki 1951 metų Uriatubani) - didelis kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, 500 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 14 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani. 3912 gyventojų (2002).
Kaimo apylinkės ankstyvaisiais viduramžiais buvo tankiai gyvenamos, čia buvo cerkvė ir prekyvietė. Uriatubani taip pat buvo žydų gyvenvietė, ar vienas gyvenvietės rajonas. Uriatubani mini Vachušti Bagrationi ir Johan Giuldenshtedt.

Kaime ir jo apylinkėse yra X-XI amžiaus Sanagiri vienuolynas, Šv.Marijos VI amžiaus bazilika, VI amžiaus Samkariani Šv.Giorgi bazilika, VII amžiaus Keturiasdešimties Kankinių cerkvė, XIV-XVIII amžių Kviracchoveli cerkvė, XIX amžiaus Jono Krikštytojo cerkvė, XIX amžiaus S.Čavčavadze rūmai.

Vazisubani bazilika Vazisubani bazilika Vazisubani cerkvė
Vazisubani bazilika Vazisubani bazilika Vazisubani cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Lasha_Gabelia

Kaimo viduryje stovi iš akmenų pastatyta VI amžiaus Šv.Marijos bazilika (ღვთისმშობლის მიძინების სამნავიანი ბაზილიკა) (23,5x19,5 m).
Keturiasdešimties Kankinių cerkvė (ორმოცმოწამეთა ეკლესია) yra kaimo "Davitiani" rajone, Cilianaschevi upės dešiniajame krante. Cerkvė su kupolu (6,5x6,5 m) pastatyta iš akmenų VII amžiuje.

Sanagire vienuolynas Sanagire vienuolynas Sanagire vienuolynas
Sanagire vienuolynas Sanagire vienuolynas Sanagire vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Sanagiri vienuolynas (სანაგირე მონასტერი) yra miške, prie Cilianachevi upės, 8 km į pietvakarius nuo kaimo. Prie kelio Telavi-Gurdžaani yra rodyklė į vienuolyną, už kaimo į vienuolyną veda gruntinis kelias.
Vienuolyne yra IX-X amžiaus Nekaltosios Mergelės bazilika, prie jos iš pietų pusės pastatyta nedidelė cerkvė, iš šiaurės - pastatas, manoma buvusi valgymo salė. Yra išlikę vienuolyną juosusios tvoros griuvėsiai.

Gruzija

Bazilika pastatyta iš nedidelių akmenų ir plytų, jos viduje yra freskų fragmentai. 2010-2011 metų žiemą bazilika nukentėjo nuo sniego svorio, jos stogas įlūžo, sienos pradėjo skirtis. Dabar bazilika remontuojama.

© 2015 J.D.Endriukaitis