Batumi

Batumi miestas

Batumi (ბათუმი) - Adžarijos autonominės respublikos sostinė, didžiausias Gruzijos uostas, trečiasis pagal dydį šalies miestas. 2013 metais Batumyje gyveno 180 000 žmonių.
Miestas išsidėstęs 1-1,5 km pločio Juodosios jūros pakrantės lygumoje, ištysęs 7 km tarp Korolisckali ir Čorochi upių iš šiaurės rytų į pietvakarius.
Miesto klimatas yra subtropinis su šiltomis ir sausomis žiemomis ir drėgnomis šiltomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 14,5° C, sausio 7,1° C, rugpjūčio 23,2° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 2560 mm, vidutinis santykinis drėgnumas 81%. Mieste dažnai būna stiprios liūtys, sniegas žiemą iškrenta retai ir greitai ištirpsta. Nuo Juodosios jūros dažnai pučia brizas, todėl mieste nėra labai karšta.
Po 2004 metų Rožių revoliucijos Batumį nuspręsta paversti pagrindiniu Gruzijos kurortu, mieste prasidėjo masinės statybos ir rekonstrukcija. Miestas buvo visiškai perstatytas, jame pristatyta daug modernios architektūros pastatų, skulptūrų, fontanų ir kt.

Miestas yra stačiakampio išplanavimo, todėl orientuotis jame nėra sunku. Čavčavadze gatvė dalina miestą į dvi dalis - šiaurinę ir pietinę. Pietinėje miesto dalyje nieko įdomaus, šiaurinėje yra senojo (XX amžiaus pradžios) miesto dalis. Labai senų pastatų mieste nėra, seniausias - 1866 metais pastatyta mečetė. Senąjį miestą iš šiaurės riboja Ninošvili gatvė, anksčiau buvusi krantinė; iš pietų - Čavčavadze gatvė; iš vakarų - Važa Pšaveli gatvė, iš rytų - uostas.
Senąjį miestą į dvi dalis dalina Baratašvili gatvė, į rytus nuo jos beveik viskas restauruota ir sukultūrinta, į vakarus - dar ne iki galo sutvarkyta.

Batumio Meno ir Muzikos centras
Batumio Meno ir Muzikos centras
Author:jezevec
Batumio Meno ir Muzikos centras
Batumio katalikų bažnyčia
Author:Sebastian W. Bauer
Batumio Meno ir Muzikos centras
Čača bokštas
Author:Ethem Alp

Iš Kobuleti, Tbilisio pusės į miestą įvažiuojama pagrindine Gogebašvili gatve. Gatvė eina jūros pakrante, jos pradžioje dešinėje yra "Sanapiro" viešbutis, kairėje - gražus, didelis Batumio Meno ir Muzikos centro pastatas, kiek toliau - Batumio Centrinė geležinkelio stotis. Už 1,5 km dešinėje pusėje prasideda Batumio uostas, dar už 1,3 km, gatvės dešinėje stovi nauja modernios architektūros katalikų bažnyčia, apie 200 m į pietus nuo jos, Majakovskio gatvėje - senoji autobusų stotis. Už 400 m nuo bažnyčios, dešinėje gatvės pusėje lyninio keltuvo apatinė stotis, kairėje - į Gogebašvili gatvę atsiremia kita pagrindinė miesto arterija - Čavčavadze gatvė.

Gruzija

500 m nuo sankryžos, dešinėje gatvės pusėje - Batumio uosto keleivių terminalas, šalia jo, pievoje-aikštėje stovi į varpinę panašus modernus pastatas su laikrodžiu, kažkodėl vadinamas Čača bokštu. Už aikštės stovi aukštas Alfabetinis bokštas, šalia jo Stebuklų parkas, 43 aukštų pastatas "Porta Batumi Tower" ir didelis Kempinski viešbutis. Čia prasideda Rustaveli prospektas, Ninošvili gatvė ir Pajūrio Bulvaras.

Alfabetinis bokštas
Alfabetinis bokštas
Author:Ahmet Semen
Bulvaro pradžia. Stebuklų parkas
Bulvaro pradžia. Stebuklų parkas
Author:PlamenB
Pajūrio Bulvaras
Pajūrio Bulvaras
Author:Vyacheslav L

Pajūrio Bulvaras prasideda Stebuklų parke, kuriame yra dekoratyvinis švyturys ir apžvalgos ratas, paraleliai paplūdimiui tęsiasi 7,5 km, net iki Čorochi upės žiočių. Už 2,5 km į Bulvarą įsilieja Rustaveli prospektas, iki čia paraleliai Bulvarui nutiestas dviračių takas. Kairėje Bulvaro pusėje - ilgas (apie 0,5 km) Ardagani ežeras, 0,8 km nuo ežero pabaigos, kairėje Bulvaro pusėje - Vandens pramogų parkas, dar už 0.5 km - Pajūrio parkas, nuo kurio pabaigos jau netoli iki aerouosto pakilimo tako. Tarp ežero ir parko - didelis Colosseum Marina viešbutis ir kiek mažesni Marina Hotel ir Europark Palace Hotel.
Bulvaras populiari pasivaikščiojimų ir poilsio vieta, vietomis prie jos narveliuose galima pamatyti papūgas, antis, gerves. Prie Bulvaro daugybė kavinių ir lauko kavinukių, ledų, čia yra, gana neblogo greičio, nemokamas Wi-Fi.
Ninošvili gatvė yra apie 900 m ilgio, eina paraleliai Pajūrio Bulvarui ir Rustavelio prospektui. Gatvė prasideda prie "Porta Batumi Tower" pastato, jos pradžioje, kairėje gatvės pusėje, Radisson Blu dangoraižis, priešais jį, dešinėje gatvės pusėje, Batumi Technologijos universitetas, šalia jo modernios architektūros dangoraižis, - kiek už jo nedidelis Turizmo informacijos centras, šalia jo dviračių nuomos punktas, kiek toliau, kitoje gatvės pusėje - Inturisto viešbutis. Gatvė susilieja su Bulvaru kiek toliau už Batumio universiteto.

Batumio Dramos teatras
Batumio Dramos teatras
Author:Vyacheslav L
Rustaveli prospektas
Rustaveli prospektas
Author:Murad Ahmadzada
Sheraton viešbutis
Sheraton viešbutis
Author:SurgeonSukhumi

Rustaveli prospektas prasideda nedideliame žiede į kurį atsiremia Gogebašvili ir Zviad Gamsachurdija gatvės. Prospekto pradžioje, kairėje pusėje, didelis Dramos teatro pastatas, priešais jį - padidinta Cromi auksinio liūto kopija, aikštėje prie jo - Neptūno fontanas su erotine potekste, beveik tiksli Bolonijos fontano kopija. Už 200 m nuo žiedo prospektą kerta Konstantin Gamsachurdija gatvė, dar už 450 m - sankryža su Važa Pšaveli gatve, prie jos Sheraton Hotel dangoraižis ir 1906 metais pastatyta Šv.Barboros cerkvė. Dar už 250 m prospektą kerta Melikišvili gatvė, joje yra centrinis įėjimas į Gegužės 26 parką. Nuo sankryžos, kaire prospekto puse, apie 500 m tęsiasi Gegužės 26 parkas, jo pabaigoje - Batumio delfinariumas. Priešais parką, kitoje prospekto pusėje - Batumio universitetas ir Hilton Batumi dangoraižis. Dar už 700 m prospektas baigiasi prie Pajūrio Bulvaro.
Prospekte ir prie jo daug kavinių ir restoranų, jaukių skverų, skulptūrų, ir be minėtų, dar keletas mažesnių viešbučių.

Europos skveras
Europos skveras
Author:majasa
Medėjos skulptūra
Medėjos skulptūra
Author:zaza saladze
Memed Abašidze gatvė
Memed Abašidze gatvė
Author:Gela Vasadze

Memed Abašidze prospektas prasideda nuo Gogebašvili gatvės, netoli Čača bokšto, eina lygiagrečiai Rustaveli prospektui, į pietus nuo jo. Gatvės pradžioje, kairėje gatvės pusėje, yra visiškai neįdomus adžarų musulmonų kunigaikščio Memed Abašidze (1873 - 1937) namas-muziejus. 450 m nuo gatvės pradžios, dešinėje jos pusėje - Europos skveras ir didelė Medėjos skulptūra, už 600 m gatvė atsiremia į pagrindinius Gegužės 26 parko vartus.
Gatvėje yra įdomios architektūros "Apollo" kinoteatras, keletas bankų, centrinis paštas ir keletas kavinių. Netoliese, į pietus nuo prospekto, paraleliai einančioje Gorgiladze gatvėje, yra cirkas ir name Nr.8 - Batumio Meno muziejus. Gorgiladze gatvėje yra keletas bankų, viešbučių ir kavinių. Taip pat joje, name Nr.18, yra kavinė "Laguna", kurioje gaminami vieni skaniausių Adžarijoje adžariški chačiapuriai.

Šv.Nikolas cerkvė
Šv.Nikolas cerkvė
Author:majasa
Piazza aikštė
Piazza aikštė
Author:majasa
Piazza aikštė
Piazza aikštė
Author:köfteci enişte

Parnavaz Mepe gatvė prasideda nuo Gogebašvili gatvės, netoli Batumio uosto keleivių terminalo. 1,9 km ilgio gatvė kerta visą senąjį miestą nuo jūros iki naujųjų statybų, dalinai suremontuota ir sukultūrinta. 200 m nuo gatvės pradžios, dešinėje jos pusėje, yra dryžuota graikų Šv.Nikolas cerkvė pastatyta 1871 metais, vienas iš seniausių pastatų mieste. Priešais ją - Chareba kompanijos vyno parduotuvė, ir viena gražiausių Batumio vietų - itališko stiliaus Piazza aikštė, už jos - Piazza viešbutis. Iki Baratašvili gatvės gatvė visiškai sutvarkyta, toliau - tankiai apsodinta eglaitėmis. Už 700 m nuo aikštės, dešinėje gatvės pusėje - Adžarijos turizmo ir kurortų departamentas. Gatvėje yra keletas viešbučių, kavinių ir restoranų.

Batumi Plaza
Batumi Plaza
Author:Z.Nemsitsveridze
Tbilisio aikštė
Tbilisio aikštė
Author:Arthur Ghazaryan
Batumio soboras
Batumio soboras
Author:M.GHavtadze

Čavčavadze gatvė - viena iš pagrindinių miesto gatvių, dalijanti miestą į dvi dalis - į šiaurę nuo jos senasis miestas, į pietus - naujasis. Gatvė prasideda prie uosto, nuo Gogebašvili gatvės, čia stovi obeliskas, prie jo įprastai būriuojasi priemiestinės "maršrutkės". Už 350 m nuo gatvės pradžios yra sankryža su Baratašvili ir Cereteli gatvėmis, šioje gatvės atkarpoje yra gipermarketas "Goodwill", nemažai valiutos keityklų ir didelis prekybos centras "Batumi Plaza". Prie sankryžos yra Tbilisio aikštė - sąlyginis miesto centras. Netoli sankryžos yra 1897 metais pastatytas Batumio soboras, buvusi katalikų bažnyčia, dabar - pravoslavų.
Už 400 m nuo sankryžos, dešinėje gatvės pusėje stovi TBC banko pastatas, buvusi senoji geležinkelio stotis. Čavčavadze gatve kadaise ėjo geležinkelis, dabar jo vietoje veja. Už 400 m nuo banko, name Nr.77, yra Batumio archeologijos muziejus. Už 700 m gatvę kerta Gribojedovo gatvė, čia gatvė keičia pavadinimą į Tbel-Abuseridze, kuri palaipsniui virsta keliu į Batumio aerouostą ir Sarpi.

Batumio mečetė
Batumio mečetė
Author:Osman Ünlü
Kutaisi gatvė
Kutaisi gatvė
Author:Osman Ünlü
Kutaisi gatvė
Kutaisi gatvė
Author:CKira

Kutaisi gatvė prasideda nuo Melašvili gatvės, eina paraleliai Gogebašvili gatvei, per kvartalą nuo jos. Kutaisi gatvė yra viena seniausių Batumyje, apie 500 m ilgio, joje keletas kavinių ir viešbučių. Už 350 m nuo jos pradžios, ją kerta neilga Chulo gatvė, dar už 50 m. dešinėje gatvės pusėje, stovi Orta-Achmed-Paša mečetė, seniausias Batumio pastatas, pastatyta 1866 metais. Mečetė panaši į paprastą dviejų aukštų namą su minaretu.
Aplink mečetę, Kutaisi ir Chulo gatvėse įsikūrė turkų kvartalas, čia yra turkų restoranai ir šaurminės, čia gamina skaniausią Batumyje kavą. Kutaisi gatvė atsiremia į nedidelį skverą, kuriame įprastai pardavinėja ačmą su kava.
Einant Chulo gatve į rytus, už sankryžos su Zviad Gamsachurdija gatve, dešinėje gatvės pusėje, yra sunkokai pastebimos turkiškos pirtys su apvaliais kupolais.

Važa Pšaveli gatvė
Važa Pšaveli gatvė
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio sinagoga
Batumio sinagoga
Author:Gela Vasadze
Važa Pšaveli gatvė
Važa Pšaveli gatvė
Author:M.HACIHASANO

Važa Pšaveli gatvė prasideda nuo Ninošvili gatvės. Plačios, su daug žalumynų, gatvės pradžioje - Sheraton viešbutis ir Šv.Barboros cerkvė, prie jos gatvę kerta Rustaveli prospektas, už 400 m nuo sankryžos į Pšaveli gatvę atsiremia Džinčaradze gatvė, kurioje, name Nr.4, yra Adžarijos Valstybinis muziejus. Einant toliau Pšaveli gatve, netoliese, kairėje gatvės pusėje stovi 1904 metais pastatyta sinagoga, dar už 250 m gatvė atsiremia į senosios geležinkelio stoties. pastatą. Gatvėje ir prie jos yra keletas kavinių ir viešbučių.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis