Gelati vienuolynas

Gelati vienuolynas (გელათის მონასტერი) yra Tkibuli municipalitete, nors dažnokai rašoma, kad jis yra Kutaisyje. Nuo vienuolyno Kutaisi matomas, iki jo pakraščių apie 3 km, bet tarp miesto ir vienuolyno yra neaukštas kalnagūbris, miesto artumas nejuntamas. Vienuolynas stovi ant aukšto Ckalcitela upės tarpeklio šlaito, vėsesnėje vietoje, iš vienuolyno atsiveria puikūs apylinkių ir tolumoje Rača-Lečchumi kalnų vaizdai.
Gelati vienuolynas įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Vienuolyną sudaro - didelė XII amžiaus Dievo Motinos Gimimo cerkvė ir dvi XIII amžiaus mažesnės cerkvės. Šalia jų varpinė, Akademijos pastatas, keletas ūkinių ir gyvenamųjų pastatų, dvi vartų arkos. Vienuolynas aptvertas akmenine tvora. Lankymas nemokamas.
Vienuolyną galima pasiekti Kutaisi-Tkibuli keliu. Apytiksliai už 6 km nuo Kutaisio centro, už tilto per Ckalcitela upę, yra posūkis į vienuolyną. Kelias apie 2 km kyla iki vienuolyno. Prie šio kelio yra nedidelis viešbutis, bet jame apsistoti nerekomenduoju, prastokas aptarnavimas, truputį netvarkingas, maistas palyginti ne koks. Prie vienuolyno vartų įprastai būriuojasi nemažai įvairiausių suvenyrų pardavėjų.

Gelati vienuolynas Gelati vienuolynas Gelati vienuolynas
Gelati vienuolynas Gelati vienuolynas Gelati vienuolynas
Author:angbar11 Author:warwass Author:J.D.Endriukaitis

Gelati vienuolynas - Gruzijos Aukso amžiaus simbolis. Vienuolyną 1106 metais, cerkvės reformų laikotarpiu, įkūrė karalius Davidas Statytojas (Agmašenebeli). Pirmuoju ir pagrindiniu vienuolyno pastatu tapo Dievo Motinos Gimimo cerkvė pabaigta statyti 1130 metais.
Apie 1200-uosius, valdant karalienei Tamarai, pastatytos dar dvi cerkvės. Viena iš jų - Šv.Nikolozi cerkvė - nedidelė, bet pakelta vienu aukštu į viršų, tad po ja galima vaikščioti. Šalia jos yra šaltinis.
Kita - Šv.Giorgi cerkvė panaši į pagrindinę, tik mažesnė.

Gruzija

Be cerkvių, vienuolyne yra ne mažiau įdomūs už cerkves - vartai. Po jais, pagal paskutinį jo norą, palaidotas karalius Davidas Statytojas. Tai buvo savotiškas nuolankumo aktas: žmonės turėjo į vienuolyną eiti per antkapinę plokštę. Dabar per tuos vartus į vienuolyną nevaikštoma, jie pavirto savotišku mauzoliejumi. 1139 metais Davido sūnus, karalius Demetre I, užėmė Azerbaidžano miestą Giandžą, ir atvežė į Gelati šio miesto vartus; juos pastatė virš tėvo kapo. Viena vartų pusė pradingo, kita stovi ir dabar. Vartai gana kuklūs, sukniedyti iš geležinių plokščių, ant jų matosi užrašai arabų rašmenimis.
Ilgą laiką Gelati vienuolyne buvo laidojami Gruzijos karaliai. Čia palaidoti: Davidas Statytojas, Demetre I, Giorgi III ir kiti. Manoma, kad ir karalienė Tamara palaidota čia. Vėliau čia laidojo Imeretijos karalius: Bagrat III, Giorgi II, Giorgi III, Giorgi IV, Aleksandras V, Solomonas I ir Solomonas II. Pastarasis buvo palaidotas Trabzone ir tik neseniai perlaidotas Gelati.

Gelati vienuolynas Giandžos miesto vartai Karaliaus Davido Statytojo kapas
Gelati vienuolynas Giandžos miesto vartai Karaliaus Davido Statytojo kapas
Author:tapridonidze Author:Merab Author:Merab

Pagrindinės cerkvės vidus ištapytas. Vakarinėje navoje - XII amžiaus freskos, kuriose pavaizduota cerkvės taryba, pietinėje navoje XIII amžiaus David Narini portretas. Tapyba pastoviai buvo atnaujanima. Ypatingai vertingi istorinių veikėjų portretai (XVI amžius). Ant šiaurinės sienos nutapyti Imeretijos karališkųjų šeimų nariai. Čia yra ir Davido Statytojo portretas, manoma nutapytas anksčiau, bet XVI amžiuje pertapytas.
Šv.Giorgi cerkvės formos panašios į pagrindinės cerkvės, jos viduje yra XVI amžiaus freskos.
Be minėtų pastatų, vienuolyne yra varpinė, valgyklos pastatas, atkasto vyno rūsio liekanos ir dar keletas pastatų.
XII-XV amžiuose Gelati vienuolynas turėjo visišką autonomiją, buvo pavaldus tik karaliams. XIII amžiaus antrojoje pusėje - XV amžiuje, dėl mongolų, Tamerlano ir tarpusavio kovų vienuolyno kultūrinė ir ekonominė veikla sunyko. Dalinai vienuolyno veiklą atstatė karalius Giorgi V. 1510 metais vienuolyną sudegino turkai. Imeretijos karaliai Bagrat II, Bagrat III daug dėmesio skyrė vienuolynui - kapitaliai suremontuotos ir ištapytos cerkvės, padovanotos naujos valdos. Bagrat III buvo vadinamas antruoju Statytoju.
XVIII amžiuje dideli vienuolyno restauracijos darbai atlikti Imeretijos karalių Giorgi VI, Aleksandro V, Solomono I, Solomono II ir vyskupų pastangomis. XVIII amžiaus pabaigoje vienuolynui priklausė 42 kaimai.
1810 metais rusams panaikinus Imeretijos karalyste, Geleti vienuolynas neteko valstybinės institucijos statuso - tapo paprastu vienuolynu.
Nuo XII amžiaus Gelati vienuolynas buvo svarbus kultūros ir mokslo centras. Čia gtveno ir dirbo Arsen Iqaltoeli, Ioane Petrici, Arsen Bulmaisimisdze, Petre Gelateli, Evdemon Čchetidze (1557-1578), Ekvtime Sakvarelidze (1578-1616), Gedeon Lortkipanidze (XVII a.), Zakaria Gabashvili ir kiti.

Gelati vienuolyno freskos Gelati vienuolyno freskos Gelati vienuolyno detalė
Gelati vienuolyno freskos Gelati vienuolyno freskos Gelati vienuolyno detalė
Author:tapridonidze Author:tapridonidze Author:angbar11

Netoliese, už keleto kilometrų tiesiąja, yra kiek mažiau garsus Mocameta vienuolynas. Norint jį aplankyti, reikia grįžti į Kutaisi-Tkibuli kelią, eiti juo keletą kilometrų į Kutaisio pusę, pasukti į kairę, ir eiti iki vienuolyno dar keletą kilometrų. Iš Gelati į Mocameta patekti galima ir taku. Vietiniai sako, kad takas (ženklai ant medžių) markiruotas. Taku reikia perlipti kalvą, gana stačiai nusileisti į gražų ir gilų Ckalcitela upės tarpeklį, iš jo gana stačiai pakilti iki Mocameta vienuolyno. Palei taką gražus subtropinis miškas. Kai kurie vietiniai šį taką žino, sako, kad pasiekti Mocametą galima per 2-3 valandas, galima jų pasiklausinėti.
Nakvynė. Galima apsistoti netoli vienuolyno (7,5 km nuo Kutaisio centro) esančiame privačiame name. Labai nuoširdūs ir svetingi šeimininkai, visi patogumai, puikus maistas. Nakvynė su pusryčiais ir vakariene nuo 50 GEL. Šeimininkas gali pasitikti Kutaisio aerouoste. Tel. +995 598 219421; This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

© 2015-2018 J.D.Endriukaitis