Ruisi soboras

Ruisi (რუისი) miestelis Zemoru upės (Mtkvari intako) dešiniajame krante, 670 m aukštyje, šiaurinėje kelio Tbilisi-Batumi pusėje, 5 km į šiaurės rytus nuo Kareli.
Viduramžiais Ruisi įvyko keletas svarbių politinių įvykių. Ruisi sobore buvo karūnuotas karalius Giorgi II (1072-1083).
Čia buvo vyskupų rezidencija ir svarbus kultūros ir švietimo centras. Ruisi dirbo Anton Mroveli (IX-X), Leonti Mroveli (XII-XIII), Dionysus Laradze (XVI), Domenti Avališvili (XVI-XVII), Nikoloz Orbeliani Orbeliani (1672-1732), Jona Gedevanišvili (1737-1821) ir kiti. Čia buvo didelė biblioteka, kurioje buvo saugoma daug rankraščių.

Ruisi soboras Ruisi soboras Ruisi soboras
Ruisi soboras Ruisi soboras Ruisi soboras
Author:Nodar Guraspashvili Author:Nodar Guraspashvili Author:Nodar Guraspashvili

Ruisi soboras yra miestelio centre, 0,9 km nuo kelio Tbilisi-Batumi. Pagal legendą jį pastatė karalius Vachtangas Gorgasali (mirė 503 metais), šis pastatas neišliko. Jos vietoje VIII-IX amžiuje pastatyta cerkvė, X amžiuje kruopščiai suremontuota. Ant šiaurinių vartų yra užrašas, kuriame minimos karalienė Marija (greičiausiai karaliaus Bagrato IV motina), karalienės Tamaros motina Burduchan. Tamerlano kariuomenė stipriai apgriovė soborą. Pagal užrašą ant vakarinės sienos jį atstatė karalius Aleksandras (1412-1442). Ant pietinės sienos yra meistro užrašas "Dieve atleisk mūrininkui Šalva". XVI amžiuje soboras vėl buvo atnaujintas, remontuotas ir XVII ir XVIII amžiuose. 1803 metais Ruisi vyskupija buvo panaikinta.

Pagrindinė cerkvė - Ruisi soboras yra kryžiaus-kupolo plano (27,3x19,6; kupolo aukštis 23.2 m.). Cerkvės planas išliko nepakitęs, kaip ir rytinė dalis su altoriumi. Originali cerkvė buvo pastatyta iš smiltainio blokų, remontuojant naudoti bazalto ir tufo blokai ir plytos. 1781 metais altorius papuoštas ornamentais. Dabar cerkvės vidus ištinkuotas, kai kur išlikę senų freskų fragmentai. Cerkvės išorėje yra išlikę nemažai raižinių. Dauguma jų išraižyti XV amžiuje, bet ant sienų išliko ir X-XI amžių raižinių fragmentų.

Ruisi soboras Ruisi soboras Ruisi soboras
Ruisi soboras Ruisi bokštas-varpinė ir siena Ruisi bokštas-varpinė
Author:Ivane Goliadze Author:kaxasar Author:kaxasar

Bokštas-varpinė kartu ir vartai yra į vakarus nuo cerkvės, pastatytas vėlyvaisiais viduramžiais. Pastatas (7,4x6,8 m) yra trijų aukštų, pastatytas iš smiltainio ir tufo.
Tvora aplink kompleksą pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais, jos aukštis neviršija 1,5 m.

Gruzija

Netoliese yra XIX amžiaus kryžiaus-kupolo plano cerkvė (14,15x9,2 m), pastatyta iš plytų ir nedidelių akmenų, stogas dengtas cinkuotos skardos lakštais.
Netoli miestelio centro, prie kelio į kapines yra apgriuvusi, ankstyvaisiais viduramžiais iš pemzos blokų, nedidelių akmenų ir smiltainio riedulių pastatyta Šv.Marine (5,6 X 4,15 m) cerkvė.

Ruisi soboras Ruisi soboras Ruisi soboras
Ruisi XIX amžiaus cerkvė Prie Ruisi soboro Ruisi
Author:Ivane Goliadze Author:qeti bucxrikidze Author:Stettiner

Kviratschoveli cerkvė (7,43x4,47 m) yra miestelio šiauriniame pakraštyje, kapinėse. Pastatyta XVIII-XIX amžiuje.
Kvirike cerkvė (10,6x6,3 m) yra prie miestelio šiaurinio pakraščio, pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais, XIX amžiuje suremontuota.
Šv.Marijos cerkvė (8,35x5,8 m) pastatyta viduramžiais iš lauko ir skaldytų akmenų. XIX-XX amžiuje suremontuota.
Viduramžių Šv.Demetre cerkvė (6,3x10,3 m) yra ant kalvos, apie 1 km nuo šiaurės vakarinio miestelio. Ant cerkvės vidinių sienų yra išlikusių senų freskų fragmentų.
© 2015 J.D.Endriukaitis