Matani

Matani (მატანი) - labai didelis kaimas prie Matnischevi upės ir Alazani upės kairiajame krante, 570 m aukštyje, kaimo pietinis pakraštys yra 2,2 km nuo Achmeta šiaurinio pakraščio. 5474 gyventojai (2002).
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus, Kachetiją valdant karaliui Levan (1520-1574). XVII-XVIII amžiuose Matani priklausė kunigaikščiams Čolokašvili, kaime yra jų pastatyta tvirtovė. 1812 metais, Gruzijos sukilimo metu, prie kaimo gruzinai sumušė Rusijos kariuomenės būrį. Matani gimė Gruzijos karininkas, pasipriešinimo sovietams didvyris, Kakuca Čolokašvili.
Kaime ir jo apylinkėse yra apie 20 viduramžiais pastatytų cerkvių ar jų griuvėsių, Čolokašvili tvirtovė, Cchrakara vienuolynas.

Čolokašvili tvirtovė Čolokašvili tvirtovė Čolokašvili tvirtovė
Čolokašvili tvirtovė Čolokašvili tvirtovė Čolokašvili tvirtovė
Author:Archil Kikvadze Author:Lasha_Gabelia Author:Archil Kikvadze

Čolokašvili tvirtovė (ჩოლოყაშვილების ციხე-გალავანი) yra Matani kaimo šiaurinėje pusėje. Netaisyklingo stačiakampio plano tvirtovė pastatyta XVIII amžiuje, jos kampuose - suapvalintais kampais, kvadrato formos bokštai. Tvirtovėje buvo kunigaikščių Čolokašvili rezidencija. Tvirtovės teritorijoje yra vienos navos cerkvė, gerai prižiūrimas nedidelis parkas.

Matani Šv.Nikolozi cerkvė (მატნის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია) yra kaimo šiaurės vakaruose, netoli Čolokašvili tvirtovės. Kupolo kryžiaus cerkvė (11x8,8 m) pastatyta iš akmenų ir akmens gabalų XVI amžiuje, 2009 metais restauruota. Be architektūrinės ir istorinės vertės, cerkvė žymi tuo kad joje buvo laidojami kunigaikščiai Čolokašvili, čia palaidotas Gruzijos didvyris Kakuca Čolokašvili.

Matani Šv.Nikolozi cerkvė Matani cerkvė Matani cerkvė
Matani Šv.Nikolozi cerkvė Matani cerkvė Matani cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Matani Cchrakara vienuolynas (მატნის ცხრაკარას მონასტერი) yra kalnuose apie 4 km į vakarus nuo kaimo. Vienuolyną supa ilga akmeninė tvora, jo teritorijoje stovi cerkvės pristatytos viena šalia kitų, kiti pastatai. Pagrindinė cerkvė, V-VI amžiaus bazilika buvo keletą kartų atstatyta, jos originali forma pakito. VIII-IX amžiuje prie jos pristatyti priestatai iš pietų ir šiaurės, iš vakarų pristatyti vartai, XVII amžiuje pastatyta varpinė, Bazilikos šiaurės rytuose yra cerkvės griuvėsiai, 4 m į vakarus - viduramžių vienos navos cerkvė. Į pietus nuo bazilikos yra nedidelis pastatas, kuriame, manoma, buvo vienuolyno biblioteka.
1984-1987 metais vienuolynas retauruotas, 2005 metais konservuotos XV-XVI amžiaus vienuolyno freskos.

Matani Cchrakara vienuolynas Matani Cchrakara vienuolynas Cchrakara vienuolyno freska
Matani Cchrakara vienuolynas Matani Cchrakara vienuolynas Cchrakara vienuolyno freska
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike
3.0 Unported
Author:George Mamucharashvili
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike
3.0 Unported
Author:Jaba1977
Wikipedia Creative Commons Attribution-Share Alike
3.0 Unported
Author:Jaba1977

Cchrakara bazilika (10x8,7 m) pastatyta iš akmenų ir akmens gabalų V amžiaus viduryje. VIII-IX amžiuose atstatytos nugriuvusios bazilikos sienų viršutinės dalys. Bazilikos viduje išliko XVI amžiuje, kunigaikščio Garsevan Čolokašvili dukters Anastasijos įsakymu nutapytų nuostabių freskų fragmentai.

Gruzija

Prie bazilikos pietinės pusės pristatyta nedidelė (6,9x3,6 m) cerkvė, jos viduje taip pat išliko puikios XVI amžiaus freskos. Gaila, bet ant abiejų cerkvių freskų nemažai vandalų užrašų.
4 m į vakarus nuo bazilikos stovi XIV-XV amžiaus vienos navos (7,3x5,2 m) cerkvė. Cerkvės fasadas dekoruotas reljefiniu kryžiumi ir akmenyje išraižytais geometriniais ornamentais. Cerkvės viduje išliko XVI amžiaus antrosios pusės freskos.

Matani Erlaant cerkvė Matani Erlaant cerkvė Matani Erlaant cerkvės freska
Matani Erlaant cerkvė Matani Erlaant cerkvė Matani Erlaant cerkvės freska
Picasa Photos are copyrighted by their owners. Author:Kakha Khimshiashvili Picasa Photos are copyrighted by their owners. Author:Kakha Khimshiashvili Picasa Photos are copyrighted by their owners. Author:Kakha Khimshiashvili

Matani Ergalaant cerkvė (მატნის ერელაანთ საყდარი) yra apie 2 km į šiaurę nuo kelio Achmeta-Tianeti, prie kelio vedančio nuo tlto per Ilto upę į Matani, apie 4 km į pietvakarius nuo Matani kaimo centro. Nedidelė (7x6,6 m), labai simpatiška cerkvė su kupolu pastatyta V-VI amžiuje iš lauko akmenų, sienos padengtos kalkakmenio plokštėmis. Cerkvės viduje išliko nemažai freskų fragmentų.

© 2016 J.D.Endriukaitis