Muchrani slėnis

Muchrani slėnis yra kairiajame Mtkvari upės krane, rytuose tęsiasi už Aragvi upės, vakaruose - iki Igoeti kaimo. Igoeti kaime ejo siena tarp Samuchrano ir Saamilachvaro kunigaikštysčių, iki šiol ten išliko cerkvė buvusios muitinės vietoje.
Plioceno eroje (prieš 3 milijardus metų) slėnio vietoje buvo didžiulis ežeras, iš kurio vanduo, pertaku prie dabartinio Ksani miestelio, nutekėdavo į Mtkvari upę.
Senovėje slėnyje augo dideli miškai, nuo jų ir kilo slėnio pavadinimas. Žodis "mucha" verčiasi "ąžuolas". Pagal metraščius, IV amžiuje čia mėgdavo medžioti Iberijos karaliai.

Muchrani slėnyje gaminamas populiariausias šalyje "Natachtari" alus, auginamos geriausios vištos, gaminami "Bagrationi" ir "Muchrani" šampano tipo vynai, slėnis yra pagrindinis mėsos Tbilisiui tiekėjas.
Slėnyje yra senas krikščionybės centras Cilkani ir didelis asirų gyvenamas kaimas Dzveli Kanda.
Dauguma slėnio gyventojų gruzinai, jų tarpe ir pabėgėliai iš Pietų Osetijos. Taip pat gyvena osetinai, slėnio pietuose, prie Cichidziri gyvena nemažai azerbaidžaniečių.

Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė
Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani Šv.Trejybės cerkvė Cerovani Šv.Trejybės cerkvė
Author:Vitalii Vosk Author:Lasha_Gabelia Author:t.javakhadze

Cerovani (წეროვანი) - kaimas, tiksliau keletas kaimų Muchrani slėnio pietiniame pakraštyje, prie kelių S1 Tbilisi-Kutaisi ir S3 Tbilisi-Stepancminda sankryžos, apie 6 km į šiaurę nuo Mccheta. Apie 3 km į pietvakarius, Shalbta kalnagūbrio šiauriniame šlaite, 650 m aukštyje) yra dar vienas (viršutinis) Cerovani kaimas, kaime yra XI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė, prie kaimo - ankstyvųjų viduramžių Kechidžvari cerkvė. Iš kaimo taku per kalnagūbrį galima pasiekti Šio Mgvime vienuolyną, nors kelias nėra lengvas.
Po 2008 metų karo, į rytus nuo pagrindinio kaimo, šiaurinėje kelio S1 pusėje, pastatyta gyvenvietė pabėgėliams iš Achalgori rajono. Didelė gyvenvietė gerai matosi nuo kelio S1.

Gruzija

Cerovani Šv.Trejybės cerkvė (წეროვანის სამების ეკლესია) yra kaimo šiaurinėje pusėje. Vienos navos (9,55x5,79 m) cerkvė pastatyta XI amžiaus pirmame trečdalyje iš nedidelių akmenų, jos išorė padengta gelsvomis tašyto akmens plokštėmis. Cerkvės sienos išpuoštos raižiniais akmenyje ir bareljefais, ši puošyba laikoma viena iš anksčiausių tokio tipo Gruzijoje. Cerkvę supa neaukšta, apskritimo formos, akmeninė tvora. 1946 metais cerkvė suremontuota.
Cilkani (წილკანი) - kaimas Muchrani lygumoje, kairiajame Narekavi upės krante, prie kelio Muchrani-Natachtari, 7 km į šiaurės vakarus nuo Natachtari, 8 km į šiaurės rytus nuo Muchrani. 2767 gyventojai (2002).
Kaimo viduryje yra ankstyvųjų viduramžių soboras, kurį supa XVIII amžiuje pastatyta siena-tvirtovė. Plačiau Cilkani soboras.

Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė
Ereda Šv.Giorgi cerkvė Ksovrisi Kviracchoveli cerkvė Ksovrisi bokštas
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:Lasha_Gabelia

Ereda (ერედა) - kaimas Muchrani lygumos šiauriniame pakraštyje, 9 km į šiaurės rytus nuo Muchrani. Kaimo centre yra šaltinis su labai skaniu vandeniu. Nuo šaltinio į kairę veda kelias į viduramžiais pastatytą Šv.Giorgi cerkvę. Cerkvė nedidelė, vienos navos, apjuosta akmenine tvora, šalia jos stovi nedidelė varpinė. Nuo cerkvės atsiveria gražūs Muchrani slėnio vaizdai.
Dzalisi (ძალისი) - kaimas Muchrani lygumose, prie Narekavi upės, 590 m aukštyje, 5 km į šiaurės rytus nuo Muchrani. 2309 gyventojai (2002).
Kaime yra apgriuvusi, vienos navos, viduramžių cerkvė; kaimo rytinėje dalyje yra archeologų atkastas antikos laikų Dzalisa miestas. Plačiau Dzalisa antikos miestas.
Dzveli Kanda (ძველი ქანდა) - kaimas Muchrani lygumoje, 520 m aukštyje, prie kelio S1 Tbilisi-Kutaisi, 5 km į pietus nuo Muchrani.
Apie 1880 metus čia pesikėlė asirai iš Irano Urmijos, dabar tai didžiausias asirų kaimas Gruzijoje. Kaime, netoli šaltinio, yra asirų cerkvė. Gyventojai dar moka kalbą ir tarpusavyje šneka asiriškai.

Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė
Ksovrisi Šv.Marijos cerkvė ir tvirtovė Ksovrisi Šv.Marijos cerkvė ir tvirtovė Ksovrisi Šv.Marijos cerkvė ir tvirtovė
Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Ksovrisi (ქსოვრისი) - kaimas Muchrani lygumos pakraštyje, kairiajame Ksani upės krante, 640 m aukštyje, 7 km į šiaurės vakarus nuo Muchrani. 1502 gyventojai (20002).
Kaime yra viduramžių Šv.Marijos cerkvė, ją supa vėlyvųjų viduramžių sienos-tvirtovė. Taip pat kaime yra mažytė viduramžių Kviracchoveli cerkvė ir vėlyvųjų viduramžių bokštas.
Muchrani (მუხრანი) - didžiausias kaimas Muchrani lygumoje, Ksani upės kairiajame krante, 550 m aukštyje, 21 km nuo Mccheta, 41 km nuo Tbilisio centro, 3,5 km į šiaurę nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi. 6239 gyventojai (2002).
Kaime yra 5 cekvės, XVII amžiaus tvirtovė, kunigaikščių Muchrani-Bagrationi dvaro rūmai ir parkas dabar priklausantys kompanijai "Château Mukhrani". Tai populiariausias Muchrani slėnio objektas gausiai lankomas turistų. Plačiau Muchrani.

Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė
Natachtari aerouostas Vanila Sky viešbutis Schaltba Kviracchoveli cerkvė
Author:amiran manjavidze Author:amiran manjavidze Author:Giorgi Shermazanashvili

Natachtari (ნატახტარი) - didelis pramoninis kaimas dešiniajame Aragvi upės krante, prie kelio S3 Tbilisi-Stepancminda, 9 km į šiaurę nuo Mccheta.
Prie kaimo yra didžiausia Gruzijoje alaus ir vaisvandenių gamykla "Natachtari", "Barambo" šokolado fabrikas ir dar keletas stambių įmonių.
Kaime yra Jono Krikštytojo ir Kviracchoveli cerkvės, prie kaimo yra Natachtari aerouostas.
Nedidelis, privatus Natachtari aerouostas yra 0,7 km į vakarus nuo kaimo centro. Aereoustas priklauso "Vanila Sky Georgia" kompanijai, čia yra restoranas ir jaukus viešbutis su dideliu baseinu (dvivietis kambarys su pusryčiais 120 GEL). Kompanija teikia oro taksi paslaugas: lėktuvų Cessna 172 ir 182 (3 keleivių vietos) skrydžio valanda kainuoja 250 EUR; Bekas (1 keleivis) - 100 EUR; malūnsparnio Mi8 (15 keleivių) - 3200 USD ir malūnsparnio EurokopterBO105 (4 keleiviai) - 2000 EUR.
Schaltba (სხალტბა) - kaimas Shalbta kalnagūbrio šiauriniame šlaite, 4 km į pietus nuo kelio S1 Tbilisi-Kutaisi. Kaimas nedidelis - apie dešimtis namų, kaimo vakaruose, aukštumoje prie kapinių, yra Schaltba Kviracchoveli cerkvė.
Schaltba Kviracchoveli cerkvė - vienos navos bazilika (9x7,8 m) pastatyta iš plytų 1669 metais, apie tai byloja užrašas virš jos durų. Pietinėje cerkvės pusėje yra pristatyta arkinė galerija, jos kolonos gausiai dekoruotos ornamentų ir kryžių raižiniais. Simpatiška cerkvė neseniai restauruota.

Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė Cerovani. Pabėgėlių gyvenvietė
Telovani Džvari cerkvė Telovani Džvari cerkvė Vaziani Sumbiana cerkvė
Author:Sandro Tsagareli Author:Lasha_Gabelia Author:levan japoshvili

Telovani (თელოვანი) - nedidelis kaimas Didgori kalno pietiniuose šlaituose, 920 m aukštyje, 7 km į šiaurę nuo Muchrani. 89 gyventojai (2002).
Kaimo šiaurės rytuose, prie kapinių yra vėlyvųjų viduramžių Šv.Nino cerkvė, pietvakariuose, ant kalno šlaito, stovi vėlyvųjų viduramžių Šv.Giorgi cerkvė.
Į rytus nuo kaimo, yra VIII-IX amžiuje pastatyta, tetrakoncho tipo, Džvarpatosni cerkvė. Cerkvė (9,7x10,5 m) pastatyta iš nedidelių akmenų, apdailai panaudoti pemzos ir kalkakmenio blokai. XVIII amžiuje cerkvė buvo suremontuota, vakarinėje pusėje pristatyta koplyčia. Cerkvė restauruota.
Cerkvės viduje išliko IX ir X amžiaus freskų fragmentai. Cerkvė labai įdomi, tik sąlyginai sunkokai pasiekiama.
Vaziani (ვაზიანი) (iki 1945 metų Dampalo) - nedidelis kaimas Muchrani lygumoje, 5 km į šiaurę nuo Muchrani.
Kaime yra Dampala tvirtovė-siena ir Sumbiana cerkvė. Cerkvė pastatyta iš plytų vėlyvaisiais viduramžiais.

© 2016 J.D.Endriukaitis