Tbilisis, Laisvės aikštė

Laisvės aikštė (თავისუფლების მოედანი, tavisuplebis maedani) - geografinis Tbilisio centras. Ši aikštė geriausias orientyras turistui mieste.
Kažkada čia buvo plotas priešais Kodžori vartus, nuo kurių ėjo keliai į Kodžori ir Digomi. Čia buvo Sollolaki griova, ėjusi dabartinėmis Puškino ir Baratašvili gatvėmis iki Mtkvari upės. 1827 metais griovą užpylė, išlygino ir atsirado aikštė. Tada ji, generolo Paskevičiaus-Erivanskio garbei, vadinosi Erivano aikšte.
1829 metais čia gyveno Puškinas, todėl gatvę ir parkelį vėliau pavadino jo vardu.

1851 metais čia pastatė pirklys Tamaševas pastatė karavansarajų, kuriame buvo ir teatras. Karavansarajus buvo dabartinio Puškino parkelio vietoje, ir užėmė beveik pusę aikštės. Atsiradus teatrui aikštę pavadino Teatro aikšte, ją išgrindė.
1918 metais aikštę pavadino Laisvės, bet atėjo bolševikai ir aikštę pervadino į Zakfederacijos. Aikštė buvo mažesnė, rytinėje dabartinės aikštės pusėje tada dar buvo Puškino gatvė.

Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė
Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė
Author:HARRY_ANNA Author:Gabriel A Author:Wowo Manipulations

1940 metais karavansarajų nugriovė, aikštę išplėtė, padarė ją centrine miesto aikšte ir pavadino Berijos aikšte, 1953 metais pervadino į Lenino aikštę, jos viduryje pastatė paminklą Leninui. Gruzijai atgavus nepriklausomybę gražino Laisvės aikštės vardą. 2006 metais pastatė skulptoriaus Cereteli Šv.Giorgi koloną.
Gal būt, pirmasis istorinis įvykis aikštėje įvyko 1907 metais, bolševikams, vadovaujamiems Kamo, užpuolus Valstybinio banko karietą ir pagrobus 100 tūkstančių rublių.

Gruzija

2003 metais aikštėje vyko daugiatūkstantiniai Rožių Revoliucijos mitingai.
Aplink aikštę yra 3 miesto rajonai. Į pietus, už merijos - Sololaki rajonas, į šiaurę ir vakarus - Mtacminda, rytuose - Senamiestis. Jeigu atsistoti nugara į Merijos pastatą, dešinėje bus Leselidze gatvės pradžia, kadaise čia stovėjo Kodžori vartai. Nuo vartų šalia merijos ir toliau dabartine Leonidze gatve ėjo kelias į Kodžori. Nuo vartų į šiaurę, dabartiniu Rustaveli prospektu ėjo kelias į Digomi.
Šiaurinėje aikštės pusėje - Puškino parkelis su fontanu. Ten renkasi knygų ir kelionių po Gruziją siūlytojai. Parkelyje yra Turizmo informacijos biuro namelis. Jame galima gauti nemokamų žemėlapių, iš merginų galima sužinoti norimą informaciją.

Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė
Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė Tbilisis. Laisvės aikštė
Author:tofil44 Author:zaza saladze Author:dimitry

Už parkelio - muziejus su Gruzijos aukso fondu, įsikūręs buvusiame Dvasinės seminarijos pastate. Prie Puškino parkelio prasideda Rustaveli prospektas ir Puškino gatvė, yra požeminis perėjimas, jame dažnai groja gatvės muzikantai.
Truputį paėjus Rustaveli prospektu, už Gribojedovo teatro, - metro stotis "Laisvės aikštė".
Nuo aikštės į pietus eina Dadiani ir Tabidze gatvės, į rytus - pagrindinė senamiesčio Leonidze gatvė, į vakarus - Leonidze gatvė.

Laisvės aikštė. Tbilisio merija Laisvės aikštė. Tbilisio merija Laisvės aikštė. Tbilisio merija
Laisvės aikštė.Tbilisio merija Laisvės aikštė.Tbilisio merija Laisvės aikštė.Tbilisio merija
Author:Archil Kikvadze Author:Wowo Manipulations Author:ASIULA HK

Buvusio karavansarajaus vietoje dabar stovi didelis ir brangus "Mariot" viešbutis, jo hole veikia aviakompanijų biurai, čia galima nusipirkti bilietą į Mestiją.
Laisvės aikštė - svarbus transporto mazgas, joje sustoja miesto autobusai Nr.6, 14, 20, 23, 31, 33, 37, 42, 46, 61, 87, 88, 95, 140, 150.
Nr.6 važiuoja į Saburtalo; Nr.14 kairiuju krantu važiuoja į šiaurę, į Digomi; Nr.20 - į Čugureti ir Geležinkelio stotį; Nr.37 - į aerouostą.

© 2015 J.D.Endriukaitis