Supsa baseino ir kitos Gurijos upės

Supsa upės baseinas

Supsa (სუფსა) - upė Gruzijoje, Gurijoje. Upės ilgis 117 km, baseino plotas - 1130 km². Vidutinis debitas žiotyse 46 m³/s, maksimalus - 700 m³/s, minimalus - 4 m³/s. Prasideda Mescheti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, netoli Mepisckaro viršūnės, 2800 m aukštyje. Teka į vakarus per Čochatauri miestą, įteka į Juodąją jūrą prie Grigoleti, 15 km į pietus nuo Poti.

Didžiausi intakai: Baramidzisckali, Grigorickali, Mardeckali, Agaša, Čitiasgele, Gubazeuli, Okvavila, Bachvisckali (42 km, 156 km², 6,18 m³/s). Upė maitinama lietaus, sniego tirpsmo ir gruntiniais vandenimis. Upėje dažni lietaus potvyniai (16-27 kartų per metus). Pavasariniai potvyniai yra sąlyginai trumpi.

Supsa upės aukštupys
Supsa upės aukštupys
Author:bacho ramishvili
Upė Supsa
Upė Supsa
Author:DZNELI
Supsa upė prie Čochatauri
Supsa upė prie Čochatauri
Author:temur_dzidziguri

Gubazeuli, Gubazouli (გუბაზეული, გუბაზოული) - upė Gruzijoje, Gurijoje, Čochatauri municipalitete, kairysis Supsa upės intakas. Upės ilgis 47 km, baseino plotas - 371 km². Vidutinis debitas žiotyse 13,7 m³/s. Prasideda Mescheti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, 2210 m aukštyje. Teka į šiaurės vakarus per Nabeglavi, įteka į Supsa upę prie Sameba kaimo, 6 km į vakarus nuo Čochatouri. Didžiausi intakai: Kidobnisckali, Kvirisckali, Čchakoura, Kalaša. Upė maitinama lietaus, sniego tirpsmo ir gruntiniais vandenimis. Pavasariniai potvyniai yra sąlyginai trumpi, upė dažnai patvinsta po ilgalaikio lietaus. Ant upės, prie Chidistavi kaimo yra maža hidroelektrinė. Gruzijos Energetikos ministerijos planuose ant upės pastatyti 3 hidroelektrines.
Gubazeuli upės slėnyje yra daug mineralinio vandens šaltinių. Paminėtini - termaliniai mineralinio vandens šaltiniai Zoti kaime, ir garsiojo mineralinio vandens šaltiniai Nabeglavi kaime.

Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Author:Archil Kikvadze
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Author:Archil Kikvadze
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Author:Archil Kikvadze

Natanebi (ნატანები) - upė Gruzijoje, Gurijoje. Upės ilgis 60 km, baseino plotas - 657 km². Vidutinis debitas žiotyse 33,5 m³/s. Prasideda Mescheti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, netoli Sagomia viršūnės, 2548 m aukštyje. Teka į šiaurės vakarus, prie Ozurgeti pasuka į vakarus, įteka į Juodąją jūrą prie Magnetiti, 11 km į šiaurę nuo Kobuleti. Didžiausi intakai: Purnebisgele, Bžuža, Skurdumi, Meria, Čachvata. Upė maitinama lietaus, sniego tirpsmo ir gruntiniais vandenimis. Upėje dažni lietaus potvyniai. Pavasariniai potvyniai yra sąlyginai trumpi. Upės vanduo naudojimas drėkinimui. Aukštupyje Natanebi kalnų upė, žemupyje - tipiška lygumų upė.

Natanebi upė aukštupyje
Natanebi upė aukštupyje
Author:ozurgeti
Natanebi upė aukštupyje
Natanebi upė aukštupyje
Author:Vova Kutivadze
Natanebi upė prie Ozurgeti
Gubazeuli upė prie Nabeglavi
Author:temur_dzidziguri

Bžuža, Bžuži (ბჟუჟი) - upė Gruzijoje, Gurijoje, Ozurgeti municipalitete, kairysis Natanebi upės intakas. Upės ilgis 32.5 km. Vidutinis debitas žiotyse 14,3 m³/s. Prasideda Chino kalno, teka į šiaurę per Gomi, Gonebiskari, Citelmta, Šemokmedi, Kviriketi, Kvemo Makvaneti kaimus, Ozurgeti miesto pietiniu pakraščiu. Įteka į Natanebi upę 4 km į vakarus nuo Ozurgeti. Didžiausi intakai: Chinogele, Sakazmačisgele, Kalova, Akiša, Ačisckali, Nabžuara, Skurča. Upė maitinama lietaus, sniego tirpsmo ir gruntiniais vandenimis. Pavasariniai potvyniai yra sąlyginai trumpi, upė dažnai patvinsta po ilgalaikio lietaus. Ant upės, aukščiau Gomi kaimo yra maža hidroelektrinė.

Gruzija

Atkarpos ilgis - 6 km, vidutinis nuolydis - apie 30 m/km. Debitas gegužės mėnesį - 15-25 m³/s, sudėtingumas - WW 3+/4 (4+). Plaukimo pradžia - aukščiau tilto pirmame kaime (paskutiniame prieš mažą hidroelektrinę) nuo Gomi kaimo (2 km aukštyn upe), plaukimo pabaiga - pirmasis kelio tiltas per upę.

Bžuža upė
Bžuža upė
Author:Gia2008
Bžuža upė
Bžuža upė
Author:Gia2008
Bžuža upė
Bžuža upė
Author:Gurulino

Pirmasis slenkstis yra 300 m aukščiau tilto - labai akmeningas, apie 30 m ilgio, kritimas slenkstyje apie 3 m. Beveik iš kart už pirmojo, antrasis slenkstis - dvi nuopylos po 1 m aukščio, tarp jų 10 m greitsrovio. Už slenksčio tiltas per upę, matosi kanjono pradžia ir nuopylos pradžia. Žvalgyba ir sauga - kairiuoju krantu, apsinešti patogiau dešiniuoju. Slenksčio pradžioje slalomas tarp akmenų, žemiau keletas bačkų ir 3 m aukščio nuopyla su bačka už jos, srovė atsitrenkia į uolą. Kanjono ilgis 200 m, jo pabaigoje slenkstis - švari, apie 1,5 m aukščio nuopyla su akmeniu viduryje. Žvalgosi iš kairiojo kranto. Už kanjono slenksčiai seka vienas kitą, iš viso jų apie 8. Apie 1 km iki finišo upės slėnis paplatėja, upė paprastesnė.

© 2014 J.D.Endriukaitis