Aukštutinė Svanetija. Ušguli bendruomenė

Ušguli žemėlapis

Ušguli (უშგული) - bendruomenė pačiuose Svanetijos rytuose, 2200 m aukštyje, prie Inguri upės ištakų, Šchara viršūnės (5068 m) papėdėje. Keliu nuo Mestijos - apie 33 km.

Ušguli bendruomenėje yra 4 kaimai: Žibiani, Čvibiani, Čažaši ir Murkmeli. Važiuojant iš rytų, pirmasis kaimas kairėje - Žibiani, už poros šimtų metrų nuo kelio matosi miškelis ir cerkvė. Garsioji Lamarija cerkvė su freskomis yra toliau, už kaimo. Toliau keliu - dešinėje Čvibiani kaimas su keletu bokštų. Kaimo cerkvė yra beveik prie kelio.

Ušguli ir Šchara viršūnė Ušguli ir Šchara viršūnė Ušguli
Ušguli ir Šchara viršūnė Ušguli ir Šchara viršūnė Cerkvė Ušguli
Author:Антон Петров (Anton) Author:intian Author:intian

Čvibiani - Užguli bendruomenės centras. Kaime yra beveik visi svečių namai, muziejus ir kavinė su vaizdu į Šcharą.
Už kaimo - tiltas per Inguri upę, į dešinę nuo tilto - Čažaši kaimas - savotiškas kaimas-muziejus. Jame nėra svečių namų ir kavinių, čia švaru, bet nerafinuota. Čia galima ilgai vaikščioti tarp namų. Kaimo bokštai truputį skiriasi nuo kitų svanų bokštų - jie padengti skalūno plokštėmis.

Gruzija

Prie pat pagrindinio kelio stovi Čažaši pilis su keletu bokštų. Jeigu pakilti aukštyn šlaitu, už miško rasite Viršutinę Čažaši pilį, kažkada buvusią karalienės Tamaros rezidenciją - kaip visuotinai įprasta manyti. Murkmeli kaimas yra apie 1 km nuo tilto per Inguri. Kaime yra Išganytojo ir Šv.Barboros cerkvės.
Ušguli, dėl gerai išsilaikiusios viduramžių architektūros, UNESCO paskelbė Pasaulinio paveldo paminklu. Patys seniausi Ušguli pastatai yra IX-X amžiaus, pagal archeologų duomenis žmonės čia gyveno žymiai anksčiau. Dėl savo geografinės padėties Ušguli buvo atskirta nuo Svanetijos. Iki artimiausios Kala bendruomenės 7 km, bet didelė kelio dalis eina pavojingu ir labai siauru Inguri upės kanjonu. Dabar Ušguli gyvena apie 70 šeimų. 1987 metais ant Murkmeli kaimo nusileido lavina, jo gyventojai persikėlė į Kvemo Kartli.

Ušguli Ušguli Ušguli
Žibiani kaimas Ušguli Ušguli
Author:Archil Kikvadze Author:GABUNIA GRIGOL Author:bado

Apie Ušguli yra daug legendų: apie drakoną (devi), kuris Inguri upės kanjone statė sieną, kad užtvindytų Ušguli; apie tai, kad ušguliečiai žudydavo tuos, kurie norėjo tapti jų kunigaikščiais.
Populiarus, apie 3 dienų trukmės, trekingo maršrutas iš Žabeši (Mulachi) į Ušguli. Jį galima pradėti ir Mestijoje.
Taip pat populiarus maršrutas į Šchara ledyną. Nuo Ušguli prasideda kalnų takai į Laptari perėją.
Ušguli įdomybės: - patys kaimai, Lamarija cerkvė 2300 m aukštyje, Ušguli ikonų muziejus, karalienės Tamaros bokštai, Nižaradze giminės bokštai, Išganytojo ir Šv.Barboros cerkvės Murkmeli kaime, Išganytojo cerkvės Čvibiani ir Žibiani kaimuose, ir Šv.Jurgio cerkvė Žibiani kaime.
Ušguli etnografijos muziejus - privatus muziejus XVI amžiaus privačiame name. Jame sukaupti to laikotarpio buities daiktai - kolekcija priklauso muziejaus savininkams. Dirba beveik visada - kada šeimininkai namuose. Aplankymas kainuoja 5 GEL.
Maršrutinio transporto į Ušguli nėra. Bendruomenę galima pasiekti tik samdyta mašina. Čia yra dvi kavinės, daug svečių namų ir keletas parduotuvių. Kainos dar aukštesnės kaip Mestijoje.

© 2014 J.D.Endriukaitis