Samegrelo

Samegrelo sritis Samegrelo municipalitetai

Samegrelo (სამეგრელო) lietuviškai dar vadinama Megrelija. Srities plotas - 4 400 km², gyventojų skaičius 451 852 (2002), administracinis centras - Zugdidi miestas. Sritį sąlygiškai sudaro trys dalys: tankiai gyvenamos lygumos, mažiau apgyvendintos priekalnės ir Svanetija - aukštikalnių rajoną gyvenamą gruzinų etninės grupės - svanų.
Srities klimatas - drėgnas subtropinis su šiltomis, sausomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Kalnuose klimatas, priklausomai nuo aukščio, vidutiniškai šiltas ar šaltas, su snieguotomis žiemomis ir trumpomis vasaromis.
Samegrelo, palyginus su kitais Gruzijos regionais, tankiau apgyvendinta, čia geriau išvystyta infrastruktūra, gyvenimo lygis čia aukštesnis. Turizmo požiūriu - lygumos labai tankiai apgyvendintos, labai daug teritorijos yra naudojama žemės ūkiui. Ir su vynu čia sunkoka.
Samegrelo ribojasi su Abchazija, čia yra keletas sienos perėjimo postų. Įvažiuoti į Samegrelo iš Abchazijos nerekomenduotina - susiraskite ir perskaitykite Gruzijos įstatymą apie okupuotas teritorijas.

Trumpa istorija

Senovėje čia buvo Kolchidos karalystė, vėliau - Bizantijos provincija su sostine Archeoplis, nuo VIII amžiaus sritis buvo Abchazijos karalystės dalis. XV amžiuje Megrelija atsiskyrė nuo Imeretijos karalystės ir palaipsniui tapo nepriklausoma kunigaikštyste. 1803 metais Megrelijos kunigaikštis Grigorij Dadiani susipyko su Imeretijos karaliumi ir paprašė Rusijos pagalbos. 1803 metų gruodžio mėnesį jis oficialiai prisiekė Rusijos imperijai - tai palaidojo Imeretijos viltis išsilaikyti prieš rusų agresiją. Grigorijaus sūnus Levanas valdė kunigaikštystę nuo 1804 iki 1846 metų, 1820 metais jis padėjo rusams numalšinti sukilimą Imeretijoje. Jo sūnus Davidas (1813-1853) gavo pasiūlymą atsisakyti valdžios Rusijos naudai, bet atsisakė. 1849 metais jis savo rūmuose įkūrė muziejų. 1866 metais kunigaikštystę panaikino, išmokėdami kunigaikščiui Nikolajui milijono rublių kompensaciją. Jis mirė 1903 metais, į paskutinio Megrelijos kunigaikščio laidotuves atėjo beveik visi Samegrelo gyventojai.

Keliai

Pagrindinis srities kelias - Abaša-Senaki-Zugdidi. Nuo Senaki geras kelias iki Poti. Kelias Zugdidi-Anaklija tvarkomas. Zugdidi prasideda garsusis kelias į Mestiją, kuris neseniai praplatintas, sutvarkytas. Rajoniniai keliai daugiausia taip pat neblogi, nors eismas juose nedidelis.

Gruzija
Vynas ir žemės ūkis

Megrelija nėra panaši į "klasikinę" Gruziją - vyno čia beveik negamina. Megrelijoje per drėgna, vynuogėse nedidelis cukraus kiekis, todėl geras vynas neišeina. Netgi Izabela vynas čia gaunasi vandeningas. Megrelijos Colikauri irgi silpnokas, vandeningas, todėl gruzinai jį su ironija vadina Ckalikauri (Ckali - vanduo).
Drėgnas klimatas ir dirvožemio ypatybės nesudaro sąlygų gerai augti daugeliui žemės ūkio kultūrų. Javai, bulvės čia neauga. Daugiausiai auginami kukurūzai ir riešutai. Po truputį atsigauna ir arbatos auginimas. Kai kur auginami mandarinai.

Įdomybės

Pagrindinė lankytina vieta - Nokalakevi - Archeopolis Senaki municipalitete. Tai buvusi Bizantijos provincijos Egrisi sostinė, o galbūt, ir Kolchidos karalystės sostinė. Čia išliko sienos ir daugelis kitų statinių. Kažkodėl Gruzijoje ir už jos ribų ši vieta nėra gerai žinoma.
Samegrelo yra apie dešimtį skirtingai išsilaikiusių tvirtovių ir pilių. Daugiausia jų yra Calendžichi municipalitete, įdomi Ruchi tvirtovė netoli Zugdidi. Juodosios jūros krante, prie Inguri upės žiočių yra senovinė Anaklija tvirtovė pastatyta graikų, o gal ir anksčiau. Tvirtovė nedidelė ir neįspūdinga. Gerai išsilaikiusi ir įdomi Čakvindži tvirtovė prie Čanikckali upės, nors ją pasiekti nėra lengva. Netoli Senaki yra nedidelė Šchepi tvirtovė, kurioje buvo įkalintas ir mirė Imeretijos karalius Levan.
Vienuolynų ir šventyklų srityje nedaug. Pagrindinis Samegrelo vienuolynas - Čkondidi vienuolynas Martvili mieste žinomas nuo X amžiaus. Kitas, anksčiau buvęs garsus saugomomis relikvijomis, - Chobi vienuolynas. Calendžiche yra XII-XIV amžiaus cerkvė su įdomiomis freskomis. Zugdidi municipaliteto Caiši kaime yra XIII amžiaus soboras, gerai matomas nuo kelio Senaki-Zugdidi. Zugdidi soboras pastatytas XIX amžiuje, bet jame saugoma daug relikvijų ir jis gerai žinomas Gruzijoje. Mažiau žinoma cerkvė Korccheli kaime į šiaurę nuo Zugdidi. Nuo ten atsiveria gražūs Samegrelo vaizdai iki pat jūros.
Muziejai: Dadiani Rūmų Istorijos ir Architektūros muziejus Zugdidi mieste, Nokalakevi Architektūros-archeologijos muziejus-draustinis, Svanetijos muziejus Mestijoje, Poti Kolchidos kultūros muziejus, Martvili, Senaki, Chobi ir Čchorocku vietiniai muziejai, Calendžcha Istorijos ir Etnografijos muziejus ir aštuoni žymių žmonių namai-muziejai.
Atskira tema - Aukštutinė Svanetija. Turistai atvažiuoja į Samegrelo daugiausiai dėl Svanetijos.
Srityje yra keletas kalnų slidinėjimo kurortų ir Juodosios jūros pakrantė. Kai kuriais metų laikais, tos pačios dienos metu, galima ir paslidinėti ir išsimaudyti jūroje.
Srityje yra nemažas Kolcheti Nacionalinis parkas.

© 2014 J.D.Endriukaitis