Chovle

Chovle (ხოვლე) - kaimas dešiniajame Chevchmela upės krante, 720 m aukštyje, 24 km į pietvakarius nuo Kaspi, 9 km į vakarus nuo Achalkalaki. 1979 gyventojai (2002).
Kaime yra gruzinų istoriko Ivane Džavachšvili namas-muziejus, prie kaimo yra VI-VII amžiaus Šv.Giorgi cerkvė, kaime ir prie jo yra vėlyvųjų viduramžių Šv.Giorgi, Isidoriant, Šv.Tevdore ir Citeli cerkvės, XVII-XVIII amžiaus akvedukas. Netoli kaimo yra archeologų atkasta senovinė Chovlegora gyvenvietė.

Chovle istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XI amžiaus, tarp Chovle ir Sasireti 1045 metais įvyko Sasireti mūšis tarp karaliaus Bagrato IV ir Kldekari kunigaikščio Liparit Bagva kariuomenių, karalius mūšį pralaimėjo. XIII amžiaus pradžioje kunigaikštis Toreli Chovle kaimą padovanojo Rkoni vienuolynui. Vėlyvaisiais viduramžiais Chovle valdė kunigaikščiai Džavachašvili.

Chovle Chovle Chovle
Kelias į Chovle Chovle Dievo Motinos cerkvė Chovle Dievo Motinos cerkvė
Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე

1954-1961 metais Archeologijos instituto ekspedicija atrado Vėlyvojo Bronzos amžiaus - antikos gyvenvietę pavadintą Chovlegora. Manoma, kad miestas buvo didžiausias ir svarbiausias Centrinėje Gruzijoje I tūkstantmetyje p.m.e, vėliau jis šią garbę perleido Kaspi, kuris, dar vėliau, - Mcchetai.
Chovlegora (ხოვლეგორა) yra kalnagūbrio šlaite, Saniore upelio (kairiojo Chevchmela intako) aukštupyje, 2,5 km į šiaurės vakarus nuo kaimo.

Gruzija

Chovlegora archeologai rado 8 kultūrinius sluoksnius: XV-XIV amžių p.m.e., XIII amžiaus p.m.e., XII-X amžių p.m.e., IX-VII amžių p.m.e., VI amžiaus p.m.e., V amžiaus p.m.e. ir IV amžiaus p.m.e. Atrasti XV-VII amžių p.m.e. pastatų pamatai. Namai buvo vieno kambario, kiekviename namo kairiajame kampe buvo ugniavietė, o dešiniajame - altorius, papuoštas molinėmis avinų galvomis. Taip pat rasta kermikos dirbinių papuoštų ornamentais, grūdų saugojimo duobės, kviečių matavimo saikai, avinų skulptūros, IX-VIII, VII-VI ir V-IV amžių p.m.e. meistrų dirbtuvės, kulto pastatų pamatai.
VI amžiaus p.m.e. kultūriniame sluoksnyje rastos gilaus griovio ir storos akmeninės sienos supusios gyvenvietę liekanos.
Prie Chovlegora rasta II amžiaus p.m.e - I amžiaus šventykla, kurioje rasta 305 artefaktai: auksinės ir sidabrinės plokštelės, buliaus galvos, stilizuotos žmogaus rankų ir kojų skulptūrėlės, bronziniai varpeliai, sidabriniai ir bronziniai pakabukai, karoliai.

Chovle Chovle Chovle
Kvarti Šv.Giorgi cerkvė Kvarti Šv.Giorgi cerkvė Kvarti Šv.Giorgi cerkvė
Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე

Chovle Šv.Giorgi cerkvė (ხოვლეს წმინდა გიორგის საყდარი) yra Chechmela upės dešiniajame krante, apie 5 km į pietryčius nuo kaimo.
Cerkvė (7,8x7,7 m) pastatyta iš tašytų rausvai-rudų akmenų VI-VII amžiuje. Cerkvės viduje, ant vakarinės sienos išliko XII amžiaus freskų fragmentai. Rytinio cerkvės lango viršuje išliko raižiniai akmenyje.
Isidoriant cerkvė (ისიდორიანთ ეკლესია) yra prie kaimo kapinių, apie 1,4 km į šiaurės vakarus nuo kaimo. Cerkvė (13,4x7 m) pastatyta iš akmens gabalų vėlyvaisiais viduramžiais. Cerkvės viršutinė dalis ir pietinė siena nugriuvę. Cerkvės viduje išliko freskų fragmentai.

Chovle Chovle Chovle
Chovle bokštas Chovle varpinė Chovle akvedukas
Author:ivanezanguri Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე

Kvarti Šv.Giorgi cerkvė (კვართის წმ. გიორგის ეკლესია) yra kalnagūbrio šlaite, prie kaimo kapinių, apie 1,4 km į šiaurės vakarus nuo kaimo. Cerkvė (6,5x4,7 m) pastatyta iš akmens gabalų viduramžiais.
Citeli (Raudona) cerkvė (წითელი საყდარი) yra 2 km į pietvakarius nuo kaimo, Chevchmela upės dešiniajame krante. Cerkvė pastatyta iš raudonų tašytų akmenų (nuo to ir jos pavadinimas) vėlyvaisiais viduramžiais. Cerkvės viršutinė dalis nugriuvusi, jos sienos buvo gausiai dekoruotos raižiniais akmenyje.
Šv.Tevdore cerkvė (წმ. თევდორეს ეკლესია) yra kalnagūbrio šlaite, 400 m į vakarus nuo kaimo kapinių, apie 1,4 km į šiaurės vakarus nuo kaimo. Cerkvė (8,7x4,8) pastatyta iš akmens gabalų, smiltainio ir plytų. Išliko tik cerkvės vakarinės sienos dalis.

Chovle Chovle Chovle
Chovle akvedukas Chovle Šv.Tevdore cerkvė Ivane Džavachšvili namas-muziejus
Author:nikusha Author:სოფელი ხოვლე Author:სოფელი ხოვლე

Chovle akvedukas yra apie 1 km nuo kaimo centro, virš Zeschevisckali upės (dešiniojo Chevchmela intako). Akvedukas (30 m ilgio, 1,1 m pločio ir 9 m aukščio) pastatytas XVII-XVIII amžiuje. Akveduku buvo tiekiamas vanduo į dabar neišlikusius kunigaikščių Džavakašvili rūmus.
Ivane Javachišvili namas-muziejus yra pietinėje Chovle kaimo dalyje. Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius ir antradienius, 10:00-17:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje eksponuojami daiktai ir medžiaga susijusi su garsiu gruzinų istoriku, akademiku Ivane Javachišvili (1876-1940). Muziejuje yra 485 eksponatai, tarp jų istoriko asmeniniai daiktai, didelė biblioteka, archeologų radiniai iš Chovlegora, etnografiniai daiktai.

© 2016 J.D.Endriukaitis