Tbilisis, Panteonas

Panteonas (პანთეონი) - menininkų, rašytojų ir kitų garsių žmonių kapinės aplink Šv. Tėvo Davido cerkvę Mtacminda kalno šlaite. Tai viena iš žymesnių Tbilisio religinių ir kultūrinių vietų.
V amžiuje čia buvo ola, kurioje apsigyveno Davidas iš Garedži - vienas iš Asirų Tėvų. Jis oloje gyveno visą laiką, į miestą nusileisdavo tik ketvirtadieniais. Kadaise buvo žmonių gerbiamas Šv.Davido takas, dabar jo dalis tai Šv.Davido pakilimas ir, gal būt, Besiki gatvė.

Ola ilgą laiką buvo šventa vieta, XIX amžiuje čia pastatė cerkvę. 1829 metais prie jos palaidojo A.Gribojedovą, vėliau tapo įprasta laidoti žymius žmones prie Šv.Tėvo Davido cerkvės. 1929 metais ši vieta oficialiai pavadinta Panteonu. Čia palaidojo daug revoliucionierių ir kitokių sovietinių aktyvistų. Vėliau komunistus, nusprendę, kad jiems čia ne vieta, perlaidojo į kitas vietas. Stalino motinos kapas liko.

Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė
Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė Tbilisis. Panteonas. Šv.Davido cerkvė
Author:Wowo Manipulations Author:levanoza Author:datka13

Dabar Panteone galimą pamatyti urvą, virš jo pastatyta Iberijos Dievo Motinos Ikonos cerkvė. Šalia - Šv.Tėvo Davido cerkvė - su apsida į miesto pusę, kiek į pietus panaši į varpinę Persimainymo cerkvė. Visos cerkvės pastatytos iš plytų. Prie cerkvių - trys šventi šaltiniai.
Dabar Panteone yra 48 kapai. Kylant laiptais link Šv.Tėvo Davido cerkvės, pirmasis kapas - Gribojedovo ir jo žmonos Nino Čavčavadze.
Pasukus nuo cerkvės į dešinę, pirmasis kapas - istoriko Simono Džašanija, jo vardu pavadintas Tbilisio istorijos muziejus.

Gruzija

Prie vakarinės sienos - efektingas Iljos Čavčavadze antkapis.
Panteono tolimesniajame gale - didelis juodas prezidento Zviado Gamsachurdijos antkapis.
Mažai kas atkreipia dėmesį į išraiškingą antkapį į kairę nuo Gamsachurdija antkapio. Baltas stulpas su herbu - kavalerijos generolo Kaichorso Čolokašvili (1888—1930), pasižymėjusio karuose su armėnais ir bolševikais, 1924 metų sukilimo metu. Palaikai perlaidoti Panteone 2005 metais.
Cerkvės kairėje pusėje antkapiai ne tokie efektingi, bet įdomūs. Čia palaidota Jekaterina Geladze, Stalino motina, šalia - poetas Važa Pšaveli.
Už Važa Pšaveli kapo, tolimąjame kampe, orginalus poeto Akaijaus Cereteli antkapis. Ant jo užrašytas tik vardas - Akaki. Kiek į kairę plokštė su iškaltu Niko Pirosmani vardu. Pačio kapo nėra, kur jis palaidotas nežinoma, o antkapio plokštė yra.

Tbilisis. Mtacminda Panteonas Tbilisis. Mtacminda Panteonas Tbilisis. Mtacminda Panteonas
Tbilisis. Mtacminda Panteonas Tbilisis. Mtacminda Panteonas Tbilisis. Mtacminda Panteonas
Author:Archil Kikvadze Author:PlamenB Author:PlamenB
© 2015 J.D.Endriukaitis