Aukštutinė Svanetija. Bečo bendruomenė

Bečo žemėlapis

Bečo (ბეჩო) - bendruomenė žemiau Bali kalnagūbrio Aukštutinėje Svanetijoje. Bendruomenės kaimai išsimėtę Dolra upės slėnyje, tarp Bali ir Meziri kalnagūbrių. Bendruomenės gyventojų skaičius - 1050. Bendruomenę sudaro 14 kaimų: Dolasvipi, Bagvdanari, Doli, Mazeri, Lanchvri, Naštkoli, Tvebiši, Ušchvanari, Čkidanari, Čochuldi, Ebudi, Kartvani, Kvana, Nanchari.
Pats garsiausias bendruomenės kaimas - Mazeri. Kaimas yra Dolra upės slėnyje, 1660 m aukštyje, 25 km nuo Mestijos, jame gyvena 195 žmonės. Iš jo prasideda maršrutai į Ušba viršūnę. Iš čia 1903 metais kilo į Ušbą Rikmerso ekspedicija. Seniau čia stovėjo dešimties aukštų kunigaikščių Dodaškeliani bokštas, kurį šeimininkai susprogdino 1921 metais ateinant sovietų valdžiai. Bokšto griuvėsius dar galima pamatyti prie Mazeri.

Šiame kaime Svanetijoje pradėjo vystytis turizmas. Į kaimą, per Bečo perėją, ateidavo daug alpinistų ir kalnų turistų. Bečo perėja yra laikoma pati patogiausia patekti į Svanetiją iš Rusijos. Perėjos aukštis - 3757 m, ją galima pereiti nuo birželio iki lapkričio.

Mazeri kaimas Bečo bendruomenėje Bečo Bečo
Mazeri kaimas Bečo bendruomenėje Mazeri kaimas Bečo bendruomenėje Mazeri kaimas Bečo bendruomenėje
Author:intian Author:intian Author:intian

Pirmieji svečių namai Bečo atsirado XX amžiaus 40-ųjų pradžioje. Jų šeimininkė buvo tuo metu garsi svanė Makrine Kurdiani. Visi alpinistai, atvykę kopimui į Ušbą, apsistodavo pas ją. Tuo metu atsirado pirmoji turistinė bazė Svanetijoje, prie Šichre, į kurią atvažiuodavo tūkstančiai turistų. Bečo bendruomenėje yra daug mineralinio vandens šaltinių turinčių įvairiausių gydomųjų savybių. Aplink kaimą yra keletas aukštų krioklių.

Gruzija

Svanai pasakoja, kad Bečo bendruomenėje žmonės gyveno geriau, negu kituose kaimuose. Pagrindinė to priežastis - Bečo perėja. Svanai su kabardinais palaikė glaudžius prekybinius ryšius ir bendruomenės gyventojai turėjo galimybę parduoti vietinės gamybos prekes ir pirkti jiems reikalingus daiktus. Svanai dažniausiai parduodavo druską, auksą, medų, tabaką. Svanetijoje druską pridėdami į prieskonius, svanai ne tik padidindavo produkto tūrį, bet ir sugalvojo kaip išlaikyti žalumynus, kurie auga tik vasarą. Taip atsirado garsioji svanų druska.

Bečo Bečo Bečo
Cerkvė į šiaurę nuo Mazeri Ušba viršūnė Cerkvė Guli kaime
Author:levan japoshvili Author:Вадим Туркин Author:kvitso75

Bečo bendruomenė - tai Kunigaikščių Svanetija, netgi dabar skiriasi nuo kaimyninės Laisvosios Svanetijos Latali bendruomenės. Čia visai kitokia atmosfera. Gyvenimo būdas artimesnis gruziniškam.
Bendruomenėje išliko tik keletas apgriuvusių cerkvių. Bet senieji gyventojai dar atmena čia buvusias ne mažiau kaip 40 cerkvių. Daugelis iš jų, kaip įprasta Svanetijoje, priklausė giminei, šalia jų buvo giminės kapinės. Sovietų valdžios metais beveik visos cerkvės buvo nugriautos - viduramžių cerkvės su nuostabiomis freskomis buvo negailestingai sunaikintos. Bečo galima rasti nemažai jų griuvėsių. Dabar viena iš jų, Lamarija cerkvė, atstatyta, veikianti.
Bendruomenėje veikia svečių namai ir 7 kambarių viešbutis "Ušba" Mazeri kaime. Čia prasideda populiarūs trekingo maršrutai į Ušba ledyną, per Guli perėją į Mestiją ir per Bachi perėją į Eceri.

Ušba viršūnė Ušba viršūnė Ušba viršūnė
Ušba viršūnė Ušba viršūnė Ušba viršūnė
Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis
© 2014-18 J.D.Endriukaitis