Sagaredžo municipalitetas

Sagaredžo žemėlapis

Sagaredžo municipalitetas (საგარეჯოს მუნიციპალიტეტი) - pirmasis Kachetijos municipalitetas į kurį patenkama važiuojant iš Tbilisio į rytus. Municipaliteto plotas 1491 km², 420 km² užima miškai.
Municipaliteto šiaurinė dalis miškingi, vidutinio aukščio, Gombori ir Ialno kalnagūbriai ir jų prieškalnės, pietinė dalis - kalvotas, su neaukštais kalnagūbriais, Iori plokščiakalnis, sausos stepės. Municipalitetas yra 460-1800 m aukštyje, aukščiausia vieta - Žatismta kalnas (1876 m). Municipaliteto pietuose - karštas stepių klimatas, šiaurėje - vidutiniškai drėgnas klimatas. Vidutinė metinė temperatūra 11-12° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 700-860 mm. Daugiausiai kritulių iškrenta pavasarį ir vasaros pradžioje.
Didžiausios municipaliteto upės: Iori ir Gombori. Iori upė užtvenkta, iš jos Zemo Samgori kanalu maitinama vandeniu Tbilisio jūra.
Municipalitete gyvena 60 000 žmonių, 58,5% gruzinai, 40,4% azerbaidžaniečiai. Municipalitete yra 44 kaimai ir 1 miestas. Daugiausiai gyventojų gyvena Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, ir prie Iori upės. Pietinė municipaliteto dalis apgyvendinta mažai.
Pro municipalitetą eina pagrindiniai keliai: S5 Tbilisi-Gurdžaani ir S38 Tbilisi-Telavi. Per municipalitetą eina geležinkelis Tbilisi-Dedoplisckaro, bet keleiviniai traukiniai juo nevažinėja.

Municipaliteto saugomos teritorijos: Mariamdžvari Valstybinis rezervatas (1040 ha), Korughi draustinis (2068 ha) ir Iori draustinis (1336 га).
Pagrindinė municipaliteto įžymybė - David Garedži vienuolynai, kurie kelionių vadovuose po Gruziją yra vienoje iš pirmųjų vietų. Mažiau žinomos Udžarma, Čailuri ir Manavi tvirtovės.
Cerkvių ir vienuolynų municipalitete santykinai nėra daug. Įdomiausi iš jų: V-VI amžių Ninocminda ir Chašmi vienuolynai.

Iori upės tarpeklis Kelias Tbilisi-Telavi Zemo Samgori kanalas
Iori upės tarpeklis Kelias Tbilisi-Telavi Zemo Samgori kanalas
Author:Anuar T Author:Anuar T Author:Yasuhiro Kojima

Sagaredžo (საგარეჯო) - nedidelis miestas prie Tvaltchevi upės, 700 m aukštyje, municipaliteto administracinis centras. 12600 gyventojų. Miesto pietiniu pakraščiu eina kelias Tbilisi-Gurdžaani, miesto centras yra apie 1,5 km nuo kelio. Plačiau Sagaredžo miestas.
Chašmi (ხაშმი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, Iori upės kairiajame krante, 770 m aukštyje, 15 km į vakarus nuo Sagaredžo. 1922 gyventojai (2002).

Gruzija

Kaime yra XIX amžiaus pradžios Šv.Giorgi cerkvė ir VII amžiaus Jono Krikštytojo vienuolynas. 5 km (tiesiaja) į šiaurės rytus nuo kaimo, kalnuose, yra V-VI amžiaus Šv.Trejybės cerkvė. 4,5 km (tiesiaja) į šiaurę nuo kaimo, prie Lapianchevi ir Iori upių santakos yra Chašmi Dievo Motinos vienuolynas. Plačiau Chašmi.
Giorgicminda (გიორგიწმინდა) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, Antokischevi upės dešiniajame krante, 750 m aukštyje, 3 km į rytus nuo Sagaredžo. 2562 gyventojai (2002). Kaimas vakaruose susijungia su Sagaredžo miestu.
Kaime yra vienos navos cerkvė pastatyta 1800 metais ir du XVIII amžiaus akmeniniai cilindro formos bokštai.

Otaraani kaimas Otaraani bazilikos griuvėsiai Gombori perėja
Otaraani kaimas Otaraani bazilikos griuvėsiai Gombori perėja
Author:Anuar T Author:Lasha_Gabelia Author:eristo

Manavi (მანავი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 11 km į rytus nuo Sagaredžo. 3106 gyventojai (2002).
Kaime yra Dievo Motinos cerkvė, prie kaimo auginamos Mcvane rūšies vynuogės, laikomos geriausiomis šios rūšies vynuogėmis Gruzijoje. Iš jų gaminamas populiarus "Manavi" vynas. Virš kaimo, ant kalno stovi Manavi tvirtovė. Plačiau Manavi tvirtovė.
Ninocminda (ნინოწმინდა) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, 800 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 2,5 km į vakarus nuo Sagaredžo. Kaimas rytuose jungiasi su Sagaredžo miestu. 2048 gyventojai (2002).
Kaime yra VI amžiuje įkurtas Ninocminda vienuolynas. Plačiau Ninocminda vienuolynas.
Patara Čailuri (პატარა ჩაილური) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, 1,9 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, 16 km į rytus nuo Sagaredžo. 1062 gyventojai (2002).
Prie kaimo, apie 150 m į pietus nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, yra atstatyta XVI-XVIII amžiaus Čailuri tvirtovė. Plačiau Čailuri tvirtovė.
Patardzeuli (პატარძეული) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 800 m aukštyje, kelio Tbilisi-Sagaredžo šiaurinėje pusėje, 9 km į vakarus nuo Sagaredžo. 3157 gyventojai (2002).
Kaime ir prie jo yra septynios cerkvės, du gynybiniai bokštai, taip pat Giorgi Leonidze namas-muziejus. Plačiau Patardzeuli.

Kelias į Udabno Udabno Verona kaimo apylinkės
Kelias į Udabno Udabno Verona kaimo apylinkės
Author:Kozi90 Author:nikaloz nemsitsveridze Author:niko2saso

Otaraani (ოთარაანი) - kaimas Iori upės kairiajame krante, 920 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Telavi, 36 km nuo Sagaredžo. 8 gyventojai (2002).
Prie kaimo, ant kalvos yra viduramžių bazilikos griuvėsiai.
Udabno (უდაბნო) - kaimas Adži plokščiakalnyje, 750 m aukštyje, 35 km į pietus nuo Sagaredžo. 811 gyventojų (2002).
Udabno vienintelis kaimas David Garedži vienuolynų apylinkėse.1970-aisiais kaime gyveno azerbaidžaniečiai, juos iškėlė, čia apgyvendino svanus. Nieko ypatingo Udabno nėra, bet turistai kaimą būtinai pravažiuoja pakeliui į David Garedži vienuolyną. Kaime yra lenkų valdomi svečių namai ir "restoranas" su gana didelėmis kainomis. Nuo Udabno iki pagrindinių David Garedži vienuolynų 14 km kiek duobėtu keliu, vienuolynus galima pasiekti einant tiesiai pėsčiomis (apie 7 km), bet vietovė labai nelygi. Plačiau David Garedži vienuolynai.
Udžarma (უჯარმა) - kaimas Iori upės dešiniajame krante, tarp Gombori ir Ialno kalnagūbrių, 770 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Telavi, 26 km nuo Sagaredžo. 457 gyventojai (2002).
5 km į šiaurę nuo kaimo yra senovinio Udžarma miesto ir tvirtovės griuvėsiai. Plačiau Udžarma tvirtovė.
Verona (ვერონა) - kaimas skambiu pavadinimu pietvakariniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, dešiniajame Gombori upės krante, 1200 m aukštyje, apie 0,5 km į pietus nuo kelio Tbilisi-Telavi, 58 km nuo Sagaredžo. 94 gyventojai.
Kaime yra keli akmeniniai gynybiniai bokštai, XVIII amžiuje Vachušti Bagrationi minimi kaip Verena pilis.

© 2016 J.D.Endriukaitis