Saugomos Imereti olų teritorijos

Sataplia draustinio žemėlapis

Saugomas Imereti olų teritorijas sudaro Sataplia Valstybinis rezervatas (330 ha), Sataplia draustinis (34 ha), Prometėjo ola (46,6 ha) ir dar 17 gamtos paminklų. Administracijos pastatas yra Sataplia draustinyje.
Sataplia (სათაფლია) yra 7 km į šiaurės vakarus nuo Kutaisio. Draustiniui įrengti išleisti nemaži pinigai, jis intensyviai reklamuojamas. Pagrindinės draustinio įžymybės - suakmenėjusios dinozaurų pėdos, nedidelė ola. Be jų yra samšito miškas, dinozaurų statulos (primena pigų Disneilendą), įspūdinga apžvalgos aikštelė iš stiklo, keletas kavinių, salė su dinozauro griaučiais (atrodo plastmasiniais ar gipso), kiti pastatai. Parkas puikiai sutvarkytas, jo pastatai modernios, gana įdomios architektūros.
Parkas dirba iki 19 valandos, tad norint jį apžiūrėti, prie vartų reikia atvykti vėliausiai 18 valandą. Bilietas į parką kainuoja 15 GEL, tai viena didžiausių lankomų objektų apžiūros kainų Gruzijoje. Jeigu lyginti su Vardzia (3 GEL) ar kitais Gruzijos istoriniais ar gamtiniais objektais Sataplia tikrai neverta savo kainos.
Sataplia pavadinimas kilo nuo žodžio "tapli" - medus, reiškia "vieta kur yra medaus". Anksčiau kalno šlaite gyveno laukinės bitės, turistai palengva jas išbaidė, išliko tik atkakliausios.
Savarankiškai pasiekti Sataplia iš Kutaisio nėra labai paprasta. Atrodo, reisiniai mikroautobusai čia nevažiuoja, galima tik su taksi.
Geriausiai iš Kutaisio važiuoti maršrutiniu mikroautobusu į Ckaltubo (arba pėsčiomis 5 km nuo Kutaisio centro) ir išlipti prie posūkio į Banodža kaimą. Per Banodža kaimą reikia nueiti apie 4 km iki posūkio dešinėn. Ten yra rodyklė į Sataplia, prie posūkio yra parduotuvė. Nuo posūkio iki draustinio vartų dar 2 km. Pagauti pakeleivingą transportą nėra sunku.

Atėjus prie vartų nusiperkame bilietą (6 GEL). Nemokamai patekti nesudėtinga, bet viduje gana dažna kontrolė. Vėliau gali tekti palaukti apie pusvalandį - į vidų įleidžia nedidelėmis grupėmis. Prie grupių prisijungia angliškai ar rusiškai kalbantis gidas.
Įėjus pro vartus trys keliai: į dešinę maršruto pradžia, į kairę - maršruto pabaiga, tiesiai - pastatas virš suakmenėjusių dinozaurų pėdų. Grupę veda į jį.

Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Author:J.Endriukaitis Author:longdistancer Author:Gabriel A

Pėdos - tai didelė, nuožulniai plokščia, kalkakmenio uola. Pėdas XX amžiaus 30-aisiais metais rado mokytojas iš Banodži kaimo. Ilgą laiką pėdos buvo po atviru dangumi ir palaipsniui jas ardė lietūs ir saulė, vėliau pastatė bjaurius betoninius aptvarus, tik 2010 metais virš jų pastatė didelį modernų pastatą. Jo viduje yra lazerinis apšvietimas, užrašai ir baisūs riaumojantys (truputį juokingi) garsai.
Pėdos atsispaudusios kreidos laikotarpio (prieš 165-65 milijonus metų) kalkakmenio uoloje. Yra hipotezė, kad tai buvo dumblina upės pakrantė, vėliau užpilta vulkaniniais pelenais. Bet įdomiausia, kad pėdos yra dviejuose sluoksniuose. Galima tik spėlioti, kodėl dinozaurai taip mėgo vaikščioti po šią vietą.
Dinozaurų pėdos rastos ir kitose pasaulio vietose, bet jos yra vieno tipo - arba plėšrūnai arba žolėdžiai. Sataplia draustinyje yra ir žolėdžių ir plėšrūnų pėdos.

Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Author:Gabriel A Author:David Namdvili Author:Gabriel A

Po pėdų apžiūros grupę veda keliuku per samšito mišką. Miške stovi mano galva "pigokos" dinozaurų skulptūros, prie kurių mėgsta fotografuotis turistai.
Toliau turistai eina taku virš skardžio. Takas gera apžvalgos aikštelė, nuo jo matosi Gelati vienuolynas ir didžioji Kutaisio dalis. Šiame skardyje gyveno bitės, davusios vardą šiam draustiniui. Dabar čia liko tik keletas nebijančių turistų.

Gruzija

Tako gale stovi stiklinė būdelė, už jos pro geležines duris patenkame į Sataplia olą. Ola nedidelė, vidus gražiai apšviestas daugeliu spalvų, viduje - nemažai stalagtitų ir stalagmitų. Pagrindinis olos akcentas - širdies formos stalagmitas, nieko ypatingo. Gidai pasakoja kažkokias (gal būt jų sukurtas) pasakas. Sako, kad oloje yra šikšnosparnių, bet jų kažkaip nesimato.
Po olos apžiūros grupę paleidžia valkiotis kur jai patinka.

Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Sataplia draustinis Sataplia draustinis Sataplia draustinis
Author:J.Endriukaitis Author:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Author:heidegreen

Netoliese yra restoranas, nuo jo keliukai kyla truputį aukštyn, ten yra vadinamas muziejus - vienos salės gražus pastatas su dirbtiniais dinozauro griaučiais ir keletu akmenukų. Gana kuklu.
Šalia yra dinozaurų pėdų liejimo dirbtuvės. Vaikams?
Nuo muziejaus pasukus keliuku į kairę ir dar kartą į kairę pateksime į apžvalgos aikštelę. Prieš ją kavinė. Tai atrodo pats aukščiausiais draustinio taškas, nuo jos matosi visos apylinkės. Aikštelė pasagos formos su stiklinėmis grindimis, kad jų neištepti ar nesubraižyti, ant batų duoda užsidėti specialus apmautus. Nors stiklas nėra labai skaidrus, ir vaikščioti juo nėra baisu.
Jeigu grįžti į pagrindinį keliuką, kiek toliau neilgas (0,3 km) trekingo takas pavadintas "Kolchidos miškas". Nieko įdomaus, nebent esate botanikas-mėgėjas.
Ir viskas. Sataplia draustinio apžiūra maksimum užtrunka 1,5 valandos: pėdos - apie 10 minučių, nebent jūs paleontologas. Ola nebloga, bet nedidelė, gal net per daug sukultūrinta, kažkoks pojūtis, gal dėl spalvoto apšvietimo, kad viskas dirbtina. Kažkaip už tokią santykinai nemažą kainą (Vardzia ar Uplisciche - 3 GEL) tikiesi pamatyti kažką ypatingo.
© 2015 J.D.Endriukaitis