Čchorocku municipalitetas. Samegrelo

Čchorocku municipaliteto žemėlapis

Čchorocku municipalitetas (ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტი) Municipaliteto plotas 619,4 km², gyventojų skaičius - 32 662. Municipaliteto pietinė dalis ir vidurinė dalys yra Kolchidos lygumoje (100-150 m aukštyje). Reljefas kalvotas, kalvos iškyla į 250-350 m aukštį. Šiaurinė municipaliteto dalis - priekalnės, kurias iš vakarų ir rytų riboja šalutiniai kalnagūbriai. Pačioje municipaliteto šiaurėje Egrisi kalnagūbriu eina riba tarp Čchorocku municipaliteto ir Aukštutinės Svanetijos. Municipaliteto reljefas kyla iš pietų į šiaurę, nuo 85 m virš jūros lygio pačiuose pietuose iki 3000 m - šiaurėje. Aukščiausias municipaliteto taškas - Omačirchole (3166 m) viršūnė. Per municipalitetą tekanti Chobickali upė ir jos intakai Očkomuri, Zana ir kiti išgraužė gilius erozinius slėnius.
Klimatas - drėgnas subtropinis, su švelniomis žiemomis ir ilgomis karštomis vasaromis. Kritulių daugiausiai iškrenta rudenį ir žiemą. Priekalnėse - vidutiniškai šaltos žiemos ir ilgos šiltos vasaros, žemutinėje kalnų zonoje - vidutiniškai šaltos žiemos ir ilgos vėsios vasaros, vidurinėje kalnų zonoje - sąlyginai ilgos, šaltos žiemos ir trumpos vėsios vasaros. Lygumose vidutinė sausio mėnesio temperatūra 3,5° C, vidurinėje kalnų zonoje - -4° C, atitinkamai, vidutinė liepos mėnesio temperatūra yra 23°C ir 12° C. Lygumose vidutinis metinis kritulių kiekis yra 1400-1600 mm, priekalnėse ir kalnuose, priklausomai nuo aukščio, pasiekia 2600 mm.

Municipalitete yra 60 km valstybinės reikšmės kelių, 36 km iš jų asfaltuoti. Pagrindiniai: Čchorocku-Senaki, Čchorocku-Martvili, Čchorocku-Calendžicha ir Čchorocku-Zugdidi. Keliai geros kokybės - lygus asfaltas ir tvarkingai sužymėti. Eismas nėra intansyvus, todėl keliavimas pakeleivingoms bus lėtas, su ilgomis pauzėmis. Kiti keliai municipalitete gruntiniai, bendras jų ilgis 245 km.
Lygumose daugiausiai auginami kukurūzai ir kai kokie vaismedžiai. Vynuogės - tik Colikauri, ir vietomis Izabela. Tad vyno įvairovės čia nerasite.
Pati įdomiausia municipaliteto dalis - šiaurinė. Tai retai pasitaikančios Gruzijoje "laukinės", be žmonių vietos; kalnuota vietovė be kelių. Įdomios vietos keliauti pėsčiomis ar ant arklių.

Lankytinos vietos

Čchorocku Čchorocku Čchorocku
Čchorocku Skulptūra Čchorocku aikštėje Taia Osindale cerkvė
Author:zazajikia Author:vato_17 Author:mantas.gavenas

Čchorocku (ჩხოროწყუ) (megreliškai - Cchra-Ckaro) - miestas tarp Chobickali ir Očkomuri upių, Čchorocku municipaliteto administracinis centras, 4300 gyventojų.
Miestelis panašus į didelį kaimą. Interneto kavinės jame nėra. Miestas - viena pagrindinė gatvė. Prie jos yra aikštė su paminklu jos viduryje, aplink ją - administraciniai pastatai. Čia pats miesto centras, čia yra dauguma miesto parduotuvių. Keletas šimtų metrų į rytus nuo aikštės, Zaza Načkebia gatvėje yra Liberty bankas. Aikštę kerta pagrindinė Mšidoba gatvė, kurioje yra keletas maitinimo įstaigų. Šia gatve einant į šiaurę, maždaug už 500 m dešinėje yra Stalino gatvė, kurioje yra muziejus.

Gruzija

Čchorocku municipalinis istorijos muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00, bilieto kaina - 1 GEL. Muziejaus ekspozicijoje archeologiniai radiniai iš Paleolito, Neolito (akmeniniai kirviai etc.), Bronzos amžiaus (Kolchų kirviai, ietigaliai, įrankiai, bronziniai strypai, IX-VI amžiaus prieš mūsų erą papuošalai iš agato, jaspio, stiklo karoliai, laidojimo urnos. Numizmatikos kolekcijoje Gruzijos, Romos, Bizantijos, Turkijos, Rusijos monetos. Tarp vėlyvojo feodalinio laikotarpio objektų yra XV-XVI amžiaus knygos, rankraščiai, dekoratyviniai cerkvių puošybos elementai.
Mieste, Kostava gatvėje Nr.3 yra 7 kambarių šeimos viešbutis. Keletą kilometrų į rytus nuo miesto, Očkomuri upės nedidelių intakų kalkakmenio šlaituose yra labai įdomūs Garachi, Nazodelavo, Savekuo, Kaličona klastokarstiniai urvai ir Šurubumu karstinis urvas.

Taia Osindale cerkvė Taia Osindale cerkvė Taia Osindale cerkvė
Taia Osindale cerkvė Taia Osindale cerkvė Taia Osindale cerkvė

Garacha (გარახა) kaimas 2 km į pietryčius nuo Čchorocku. Prie kaimo yra Garachi, Nazodelavo, Savekuo urvai ir du XVI-XVII amžiaus tvirtovės bokštai, 300 m atstumu vienas nuo kito.
Ledžike (ლეჯიქე) - kaimas Obči upės slėnyje, 160 m aukštyje, 9 km į pietus nuo Čchorocku. 705 gyventojai.
Netoli kaimo, Očkomuri upės kairiajame krante, vietoje vadinamoje Chomakirde yra architektūrinis kompleksas. Akmeninė tvora ir vartai pastatyti viduramžiais ir ankstyvaisiais viduramžiais pastatytas stačiakampis pastatas.
Kaime yra restauruota ir veikianti viduramžių cerkvė.
Muchuri (მუხური) - didelis kaimas Chobickali upės kairiajame krante, 13 km į šiaurę nuo Čchorocku. 2675 gyventojai. Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė, apgriuvusi, be stogo. 4 km nuo kaimo yra "Lugela" mineralinio vandens šaltiniai.
Taia (თაია) - kaimas 12 km į šiaurę nuo Čchorocku. 737 gyventojai. Prie kaimo, Osindale, aukštai ant kalno yra XI-XII amžių Šv.Giorgi cekvė, pagal legendą pastatyta karalienės Tamaros paliepimu.

© 2014 J.D.Endriukaitis