Gonio tvirtovė

Gonijo tvirtovė (გონიოს ციხე) yra prie kelio į Sarpi, 11 km į pietus nuo Batumio centro, Gonio kurorto šiaurinėje dalyje, netoli Čorochi upės žiočių ir Juodosios jūros. Įėjimas į ją yra prie kelio, prieš jį, kitoje kelio pusėje, - nedidelė automobilių stovėjimo aikštelė.

Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė
Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė
Author:Kakha Khmelidze Author:olena iln Author:olena iln

Pagal radinius archeologai nustatė, kad gyvenvietė čia jau egzistavo VIII-VII amžiuje p.m.e. Gonio tvirtovė pastatyta romėnų I amžiaus 70-aisiais ir tada vadinosi Apsaros arba Apsaruntos. Istoriniuose šaltiniuose tvirtovė pirmą kartą minima I amžiuje Pilinijaus Vyresniojo "Istorijoje". Vėliau, II amžiuje, ją mini Flavijus Appianas "Mitridato karuose". II amžiuje Apsaros buvo gerai įtvirtintas romėnų miestas Kolchidoje, garsus savo hipodromu ir teatru. Vėliau miestą valdė Bizantija. Prokopijus iš Cezarėjos VI amžiuje mini, kad Apsaros buvo užpultas, bet nepaminėjo kas užpuolė.

Gonio vardas pirmą kartą paminėtas Michael Panaretos XIV amžiuje. Vėliau, čia neilgą laiką buvo Genujos prekybinė faktorija. 1547 metais Gonio užėmė turkai ir valdė iki 1878 metų, kol pagal San Stefano taikos sutartį Adžarija atiteko Rusijos imperijai.
Tikima, kad tvirtovėje palaidotas Šv.Matas, vienas iš dvylikos apaštalų. Tai nepatvirtinta, nes Gruzijos valdžia neleidžia kasinėti galimoje jo kapo vietoje. Archeologai tvirtovės teritorijoje rado romėnų laikų kareivinių, termų, baseinų, vandentiekio, kanalizacijos ir šulinių liekanas, taip pat monetas, stiklo nuolaužas, mozaikų liekanas.

Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė
Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė Gonio tvirtovė
Author:olena iln Author:olena iln Author:olena iln

Gonio tvirtovė yra stačiakampio formos, 228 m ilgio ir 195 m pločio. Tvirtovė pastatyta iš didelių akmens blokų, jos sienų aukštis 5 m, bokštų - 7 m. Tvirtovė turėjo keturis vartus.
Dabar tvirtovėje įsikūręs Gonio Apsarus archeologijos-architektūros muziejus-rezervatas. Muziejus veikia kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 3 GEL.

Gruzija

Tvirtovėje galima pamatyti: romėnų ir ankstyvosios Bizantijos laikų pretoriumo, kareivinių, romėniškų termų, vandentiekio liekanas, XVI-XVII amžiaus karavansarajaus griuvėsius, vėlyvųjų viduramžių molio išdegimo krosnis ir kt. Muziejaus salėje - archeologų radiniai nuo VIII-VII amžiaus p.m.e. iki XIX amžiaus.

Šv.Mato kapas Šv.Mato kapas Gonio tvirtovės muziejuje
Šv.Mato kapas Šv.Mato kapas Gonio tvirtovės muziejuje
Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis
© 2016-18 J.D.Endriukaitis