Aukštutinė Svanetija. Mestija bendruomenė

Mestija žemėlapis

Mestija (მესტია) - municipaliteto administracinis centras ir didžiausia gyvenvietė Aukštutinėje Svanetijoje. Gyventojų skaičius - 2600 (2002). Apie 6 km ilgio miestelis įsikūręs Mestiačala ir Mulchra upių krantuose, jų santakoje, 1500 m aukštyje. Mestiją iš pietų supa Zuruldi kalnagūbris, iš rytų - Banguriani kalnų masyvas, iš šiaurės - Cchakvzagari kalnas, į vakarus atsiveria panorama į Laila viršūnę. Klimatas drėgnas, su šaltomis žiemomis ir trumpomis vasaromis. Vidutinė temperatūra: metinė - 5,7 °C, sausio - -6,4° C, liepos - 16,4 °C. Absoliutus minimumas - -35 °C, absoliutus maksimumas - 35 ° C. Metinis kritulių kiekis - 1035 mm.

Anksčiau Mestija buvo tokia pati kaimo bendruomenė kaip ir Lendžeri ar Mulachi, ją sudarė centras - Seti, kur dar pagonybės laikais buvo šventykla. Ta sakralinė vieta buvo ten kur dabar yra centrinė miesto aikštė. Aplink Seti buvo trys kaimai: Lagami, Lančvali ir Lechtagi. Jie ir dabar išsiskiria savo bokštais. Juose išliko daug senovinių namų ir cerkvių. Mestijai tapus rajono centru išaugo nauji gyvenvietės rajonai.

Mestija Mestija Mestija
Mestija Mestija Mestija
Author:ROSTAMDALILA Author:longdistancer Author:Alen Ištoković

Mestijos įžymybės: istoriniai kaimai Lagami, Lančvali ir Lechtagi, senovinis svanų šeimos Margiani gyvenamasis kompleksas, alpinisto Michailo Chergiani namas-muziejus, XIII-XIV amžiaus dviejų aukštų Išganytojo cerkvė su turtinga sienų tapyba, viduramžių Nekaltybės (Lamaria) cerkvė. Įdomiausia Mestijoje yra IX amžiaus Atsivertimo cerkvė Lagami kaime.
Svanetijos muziejus yra Stalino gatvėje, jo kolekcijoje daugiau kaip 4000 eksponatų: archeologiniai radiniai, X-XII amžiaus ikonos, IX-XIX amžiaus kulto reikmenys, XI-XIII amžiaus manuskriptai, ginklai ir šarvai, plieno ir vario dirbiniai, etnografiniai buities daiktai ir kt. Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 11:00-16:00. Bilieto kaina - 3 GEL.

Gruzija

Mestijoje yra 4 mineralinio vandens šaltiniai. Vienas iš jų yra pačiame miesto centre, kiti trys - Mulchra upės pakrantėje.
Netoli Mestijos yra populiarūs trekingo maršrutai į Čalaadi ledyną ir į Koruldi ežerus.
Interneto kavinės miestelyje nėra. Internetu galima rasti STS (nevyriausybinė organizacija, vykdanti socialinius projektus Svanetijoje) ofise, kuris yra Tamaros gatvėje, 56 name. Taip pat internetas yra daugumoje svečių namų. Mobilus ryšys Mestijoje yra.

Mestija Mestija Mestija
Mestija Mestija. Vaizdas iš Chacvali Mestija ir Ušba viršūnė
Author:tapridonidze Author:Pogromca Gašnič Author:David Svanadze

Parduotuvės yra susikaupusios miestelio centre. Jose rasite būtiniausius produktus, bet plataus pasirinkimo nėra. Kainos 30-50% didesnės kaip Tbilisyje. Yra nedidelis turgus, "Liberty bank" filialas, bankomatas.
Turizmo informacijos centras yra prie Seti aikštės, Mestija centre. Ten dirba mergina, kuri atsakys į jūsų klausimus, aprūpins žemėlapiais.
Svanetijos turizmo centras yra Vittorio Sela gatvėje. Čia galima gauti patarimų dėl maršrutų, žemėlapių, pasamdyti vedlius.
Mestijoje galima išsinuomoti arklius. Kaina - 40-50 GEL už dieną.
Iš centrinės aikštės kasdien 6 valandą ryto išvažiuoja "maršrutkės" į Tbilisį ir Zugdidį. Į Tbilisį kainuoja 30 GEL, į Zugdidį - 15 GEL.
2010 metais prie Mestijos atidarytas aerouostas. Jis yra šiauriniame miestelio pakraštyje, prie Mestiačala upės.
Iš Mestijos norint patekti į kitas bendruomenes reikia samdyti transportą. Įprastai tai japoniški džipai. Standartinės kainos: Mestia-Ušguli - 200 GEL, Mestia-Bečo - 200 GEL, Mestia-Žabeši - 70 GEL, Mestia-Chacvali - 70 GEL, Mestia-Latali - 40 GEL, Mestia-Adiši - 150 GEL. Kainos linkusios svyruoti, vasarą, įprastai, pakyla.
7 km nuo Mestijos yra naujas kalnų slidinėjimo kurortas Chacvali. Iš Mestijos centro iki kurorto nutiestas geras betoninis kelias. Chacvali veikia kavinė, inventoriaus nuomos punktas.

© 2014 J.D.Endriukaitis