Sačchere municipalitetas

Sačchere žemėlapis

Sačchere municipalitetas (საჩხერის მუნიციპალიტეტი) - rajonas Imeretijos rytuose, tarp Rača ir Lichi kalnagūbrių, upių Kvirila ir Dzirula baseinuose. Daugiau kaip pusę municipaliteto užima miškingi neaukšti kalnai, nedidelę dalį užima tankiai apgyvendinta Sačchere lyguma prie Kvirila upės. Kvirila slėnis čia, palyginus su Čiatura, ne toks įspūdingas. Municipaliteto plotas - 973 km², 65 000 ha apaugę miškais. Didžiausios municipaliteto upės: Kvirila, Dzirula, Dumala, Džručula, Čichura, Lašura, Prone. Žemiausias municipaliteto taškas (384 m) yra prie Sačchere-Čiatura municipalitetų ribos, aukščiausias - Kudeva kalnas (2294 m).
Municipaliteto administracinis centras - Sačchere miestas, gyventojų skaičius - 47 300 (2010).
Kelių municipalitete nėra daug. Bendras pagrindinių kelių ilgis municipalitete - 173 km, 50 km iš jų asfaltuoti (20 km iš jų smarkiai apgadinti). Pagrindiniai keliai municipalitetą jungia su Čiatura, su Gomi (Chašuri municipalitetas) per Džvari perėją. Kelias geros kokybės, ir, nežiūrint Pietų Osetijos artumo, čia nėra jokių blokpostų ar kitokio policijos aktyvumo. Kelias į Pietų Osetiją uždarytas, juo galima pasiekti pasienyje esantį Perevi kaimą.
Municipalitete naudingosios iškasenos: kvarcinis smėlis (Argveti, Badžiti, Irtavaza, Ickisi, Savane, Sareki), akmens anglis (Cchami), pemza (Korbouli), marmuras (Dunta). Rajone auginamos Colikouri, Isabella, Aligote, Cicka, Kvišchuri, Dzelšavi veislių vynuogės.

Sačchere municipalitete gimė gruzinų oligarchas B.Ivanašvili, savo gimtinėje, Čorvila kaime jis pasistatė namą, o po to už savo pinigus pradėjo grąžinti rajoną. Apie 2004 metus jis pradėjo keisti namų stogus į raudonos ar žalios spalvos metalo čerpes. Dabar apie 2/3 rajono stogų tapo simpatiški, spalvoti. Ivanašvili visame rajone įvedė dujas, pagal gandus, už jas moka iš savo pajamų. Už jo pinigus pastatytos mokyklos ir ligoninės - modernios ir gražios. Rajone Ivanišvili labai gerbia.
Municipalitete yra 127 istorijos paminklai, tarp jų 27 nacionalinės 1r 100 vietinės svarbos. Yra keletas tvirtovių griuvėsių ir keletas dešimčių cerkvių, bet šie objektai nedaug žinomi, sunkiau pasiekiami ir retai lankomi. Daug istorinių objektų sugriovė ar apgriovė 1991 metais įvykęs 9 balų (epicentre) žemės drebėjimas. Nuo XVII amžiaus didelė rajono dalis priklausė kunigaikščiams Cereteli, čia yra jų giminės Modinache tvirtovė ir Džruči vienuolynas sugriautas žemės drebėjimo. Kiti įdomesni objektai: kunigaikščių Cereteli XIX amžiaus namas-rūmai Schvitori kaime, Koreti cerkvės, buvusio viduramžių Čabukmti miestelio prie Darka kaimo trijų cerkvių griuvėsiai, Savane ir Speti cerkvės, XIX amžiaus etnografinis, tradicinės Imeretijos architektūros namas Čala kaime.
Sačchere (საჩხერე) - nedidelis miestas, municipaliteto administracinis centras, išsimėtęs Kvirila upės krantuose. Miesto šiauriniame pakraštyje, kalno šlaite, yra X amžiuje pastatyta, nedidelė, vienos navos cerkvė. Plačiau Sačchere miestas

Čala kaimas Džalaurta cerkvė Džručula upė
Čala kaimas Džalaurta cerkvė Džručula upė
Author:David Qveladze Author:George Berianidze Author:Gennady Shkliar

Badžiti (ბაჯითი) - kaimas Rača kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, Džručula upės slėnyje, 640 m aukštyje, 5 km į vakarus nuo Sačchere. 857 gyventojai (2002).
Kaime kasamas kvarcinis smėlis, jame stovi vienos navos viduramžių Šv.Trejybės cerkvė.
Cchomareti (ცხომარეთი) - kaimas Rača kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, Džručula upės slėnyje, 600 m aukštyje, 10 km į šiaurę nuo Sačchere. 193 gyventojai (2002).
Netoli kaimo yra kažkada garsaus Džruči vienuolyno griuvėsiai. Plačiau Džruči vienuolynas
Čala (ჭალა) - kaimas kairiajame Kvirila upės krante, 560 m aukštyje, 11 km į rytus nuo Sačchere. 1179 gyventojai (2002).
Vietovėje jau buvo gyvenama Bronzos amžiuje, viduramžiais vietovę valdė Rača eristavai, vėlyvaisiais viduramžiais - kunigaikščiai Abašidze.
Kaime yra XIX amžiuje pastatytas etnografinis, tradicinės Imeretijos architektūros namas. Netoli kaimo stovi Gruzijos architektūros paminklas - nedidelė, kunigaikščių Abašidze viduramžiais pastatyta cerkvė. Cerkvės vidus ištapytas XV amžiuje.

Gruzija

Čicha (ჩიხა) - kaimas dešiniajame Kvirila upės krante, 520 m aukštyje, 6 km į rytus nuo Sačchere. 2137 gyventojai (2002).
IX amžiuje Abchazijos karalius Giorgi I čia įkūrė eristavų (kunigaikščių) rezidenciją. Kaime yra cerkvė ir XII amžiaus pilies griuvėsiai.
Čorvila (ჭორვილა) - kaimas Čiatura plokščiakalnyje, prie Prone upės, 760 m akštyje, 6 km į pietus nuo Sačchere. 1535 gyventojai (2002).
Žinomas kaip gruzinų oligarcho Ivanašvili gimtinė. Kaimo centre jis pasistatė namą. Kaimas Ivanašvili pastangomis pavirto kotedžų miesteliu, tad oligarcho rezidencija nelabai išsiskiria tarp kitų pastatų.
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XII amžiaus. Kaimo apylinkėse yra Grigolcminda šventovė, Cereteli pilies griuvėsiai ir 1901 metais pastatyta Šv.Nino cerkvė.

Koreti X amžiaus cerkvė Savane cerkvė Savane cerkvė
Koreti X amžiaus cerkvė Savane cerkvė Savane cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:Lasha_Gabelia Author:GABUNIA GRIGOL

Darka (დარყა) - kaimas kairiajame Kvirila upės krante, 590 m aukštyje, 13 km į rytus nuo Sačchere, tik 4 km nuo Pietų Osetijos. 540 gyventojų (2002).
Kaimo apylinkėse viduramžiais buvo Čabukmti miestelis, čia išliko trijų cerkvių griuvėsiai. Pirmoji cerkvė beveik visiškai sugriuvus, kita - VIII-IX amžiaus Šv.Giorgi cerkvė išsilaikiusi kiek geriau, iš trečiosios - Šv.Sosto cerkvės liko tik raižiniais išpuoštos kolonos.
Džalaurta (ჯალაურთა) - kaimas Chiatura plokščiakalnyje, Prone upės aukštupyje, 740 m aukštyje, 21 km į pietus nuo Sačchere. 1609 gyventojai (2002).
Kaime yra cerkvė ir XII amžiaus trijų navų bazilikos griuvėsiai.
Ickisi (იცქისი) - kaimas Izvari upės (Kvirila kairiojo intako) dešiniajame krante, 660 m aukštyje, 8 km į pietryčius nuo Sačchere. 444 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai. Juos kasinėdami archeologai rado 2 sluoksnius - vieną XI-XIV amžiaus, kitą - XVIII amžiaus.
Koreti (ქორეთი) - kaimas 5 km į pietvakarius nuo Sačchere, 610 m aukštyje. 1942 gyventojai (2002).
Kaime yra Gruzijos architektūros paminklai - dvi cerkvės. Viena, Šv.Tevdore cerkvė, stovi ant miškingos kalvos į vakarus nuo kaimo, manoma, kad pastatyta pagoniškos šventovės vietoje. Cerkvė nedidelė (6,3x4,6 m), vienos navos, pastatyta iš akmenų gabalų. Cerkvę juosia akmeninė tvora.
Kita, pastatyta X amžiaus pabaigoje Išgelbėtojo cerkvė, stovi pačiame kaime. Fasadai nedaug papuošti raižiniais. Ant cerkvės sienos yra išlikęs užrašas didžiosiomis raidėmis gruzinų kalba, padarytas 1000 metais.
Merdževi (მერჯევი) - antras pagal didumą Sačchere municipaliteto kaimas Čiatura plokščiakalnyje, 560 m aukštyje, 8 km į pietus nuo Sačchere. 1834 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus. Kaimo viduryje yra viduramžių Angarouli cerkvė.
Machatauri (მახათაური) - kaimas kalvose Lašuri upės aukštupyje, 720 m aukštyje, 11 km į pietus nuo Sačchere. 823 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus. Kaimo viduryje yra viduramžių cerkvė.

Speti kaimas Speti cerkvė Kelias į Perevi
Speti kaimas Speti cerkvė Kelias į Perevi
Author:David Qveladze Author:Giorgi Tabatadze Author:David Qveladze

Modinache tvirtovė (მოდიმნახეს ციხე) - tvirtovės griuvėsiai ant kalno virš Sačchere miesto, keletas kilometrų į šiaurę nuo jo centro. Buvusi kunigaikščių Cereteli rezidencija. Plačiau Modinache tvirtovė
Perevi (პერევი) - kaimas dešiniajame Kvirila upės krante, 760 m aukštyje, 20 km į rytus nuo Sačchere. 632 gyventojai (2002). Kairiajame upės krante yra to paties pavadinimo osetinų kaimas. 2008 metais kaimą užėmė rusų armija, kuri jame išbuvo 2 metus. Dėl šio kaimo okupacijos buvo daug triukšmo, tuo šis kaimas pateko į šalies istoriją.
Savane (სავანე) - kaimas ant kalvos, Izvarisa ir Lašuri upių takoskyroje, 500 m aukštyje, 7 km į pietryčius nuo Sačchere. 2175 gyventojai (2002). Kaime yra kvarcinio smėlio kasykla.
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XI amžiaus. Jame yra XI amžiuje pastatyta Šv.Giorgi cerkvė.
Savane Šv.Giorgi cerkvė (სავანის წმინდა გიორგის ეკლესია) pastatyta 1046 metais, apie tai sužinome iš užrašo virš pietinio įėjimo į cerkvę. Užrašas virš vakarinio įėjimo skelbia,kad ją pastatė architektas Harabas.
Cerkvė yra harmoningų proporcijų, papuošta XI amžiaus raižiniais, dauguma iš jų buvo pakeisti per bažnyčios remontą XIX amžiuje. Šalia bažnyčios yra XIX amžiaus antrosios pusės varpinė. Nepaisant nedidelio dydžio, bažnyčia yra vienas iš geriausių viduramžių gruzinų architektūros ir dekoravimo pavyzdžių.
Kad apsiginti nuo užpuolimų, cerkvę juosė aukšta akmeninė siena. Dabar išliko tik šios sienos griuvėsių fragmentai.
Schvitori (სხვიტორი) - kaimas prie Čichutri upės (Kvirila upės dešiniojo intako), 3 km į šiaurės rytus nuo Sačchere, kaimas susijungia su Sačchere. Kaime gimė žymus Gruzijos poetas Akaki Cereteli, čia yra jo namas-muziejus. Kaime taip pat yra Sačchere municipaliteto muziejus. Plačiau Schvitori kaimas
Speti (სპეთი) - kaimas kalvose kairiajame Kvirila upės ir dešiniajame jos intako Kiktauri krante, 800 m aukštyje, 11 km į rytus nuo Sačchere. 874 gyventojai (2002). Kaimo apylinkėse yra X-XI amžiaus Speti cerkvė.
Speti Aukštutinė Išganytojo (სპეთის ზედამაცხოვარი) cerkvė pastatyta X-XI amžiuje ant kalno virš Speti kaimo. Cerkvė pavadinta Aukštutine Išganytojo XVIII amžiuje pastačius dar vieną Išganytojo cerkvę pačiame kaime, kuri buvo vadinama Žemutine Išganytojo. Apatinė cerkvė sugriuvo 1991 metų žemės drebėjimo metu.
X-XI amžiaus vienos navos cerkvės architektūra per amžius nepakito. Ant cerkvės rytinės sienos yra dalinai išlikę du užrašai. Ypač gražios yra raižiniais išpuoštos kolonos cerkvės viduje, ypatingai vertingas yra XI amžiaus pirmosios pusės raižiniais puoštas ikonostasas, minimas ir Vachušti Bagrationi. Cerkvė restauruota 1938 metais.

© 2014-15 J.D.Endriukaitis