Lamiskana

Lamiskana (ლამისყანა) - kaimas Ksani upės dešiniajame krante, 680 m aukštyje, 7 km į šiaurės rytus nuo autostrados Tbilisi-Kutaisi, 15 km nuo Kaspi. 1546 gyventojai (2002).

Lamiskana Lamiskana Lamiskana
Džambakur-Orbeliani rūmai Džambakur-Orbeliani rūmai Džambakur-Orbeliani rūmai
Author:Lasha_Gabelia Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Džambakur-Orbeliani rūmai (ჯამბაკურ-ორბელიანების სასახლე) yra kaimo rytiniame pakraštyje, ant kalvos šlaito, aukštai virš Ksani upės. Rūmų kompleksą sudaro: tvirtovė, rūmai, vyno rūsys ir kiti ūkiniai pastatai. Rūmuose įsikūręs muziejus.
Džambakur-Orbeliani rūmų muziejus dirba kasdien, išskyrus sekmadienius ir pirmadienius, 10:00-17:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje yra 1685 eksponatų: XVIII-XIX amžių etnografinė medžiaga, nedidelė numizmatikos kolekcija, dokumentai, fotografijos ir paveikslai.

Tvirtovė pastatyta XVIII amžiuje iš nedidelių akmenų. Aukšta siena (36,5x46 m) juosia vidinį kiemą platėjantį iš rytų į vakarus. Sienos kampuose yra 4 bokštai. Iš pietrytinio ir pietvakarinio bokšto liko tik po pusę, geriau išlikę dviejų aukštų šiaurės vakarų ir šiaurės rytų bokštai.

Lamiskana Lamiskana Lamiskana
Džambakur-Orbeliani rūmai Džambakur-Orbeliani rūmai Džambakur-Orbeliani rūmaii
Author:Avtandil B Author:Avtandil B Author:Avtandil B

Rūmai pristatyti prie tvirtovės pietrytinės pusės XIX amžiuje. Dviejų aukštų rūmai (12,5x26 m) pastatyti iš nedidelių akmenų ir plonų plytų. Pirmame aukšte yra 5 nedideli kambariai, antrame - trys, tarp jų - didelė salė. Antrame aukšte yra balkonas iš kurio atsiveria puikūs Ksani upės slėnio vaizdai.

Gruzija

Rūmus pastatė kunigaikštis Ivane Orbeliani, po vestuvių su Nino Tornike, iš jos tėvo eristavo kaip kraitį gavęs Lamiskana dvarą ir tvirtovę. XIX amžiaus viduryje rūmus paveldėjo Nino Tornike vaikai, Aleksandras ir Mariam Džambakur-Orbeliani, jie buvo paskutiniai rūmų savininkai.

Lamiskana Lamiskana Lamiskana
Džambakur-Orbeliani rūmai Lamiskana Šv.Giorgi cerkvė Lamiskana Šv.Giorgi cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Avtandil B Author:Lasha_Gabelia

Lamiskana Šv.giorgi cerkvė (ლამისყანის წმინდა გიორგის ეკლესია) stovi už tvirtovės ribų, sujungta su jos šiaurine siena. Cerkvė (10,8x6,5 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš plytų, panaudoti ir akmenys. XIX amžiuje cerkvė remontuota. Cerkvės vidus ištinkuotas ir neseniai ištapytas.
Lamiskana Dievo Motinos cerkvė (ლამისყანის ღვთისმშობლის ეკლესია) yra vakarinėje kaimo dalyje, senosiose kaimo kapinėse, netoli kelio. Cerkvė (7,7x5 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš įvairaus dydžio kruopščiai apdirbtų akmens blokų. Cerkvė turi tik vienas duris. Vėliau prie cerkvės šiaurinės pusės pristatytas priestatas (7,7x3,9 m).

© 2016 J.D.Endriukaitis