Gruzijos klimatas

Gruzijoje yra dvi pagrindinės klimato zonos, šalį į rytinę ir vakarinę dalis skiria beveik Gruzijos viduryje esantis Lichi kalnagūbris. Didžiojo Kaukazo kalnagūbris sulaiko šalto oro mases iš šiaurės, Mažojo Kaujazo kalnagūbris dalinai neįleidžia sausų ir karštų oro sarutus iš pietų.

Gruzija

Didžioji Vakarų Gruzijos dalis yra šiauriniame drėgnos subtropinės zonos pakraštyje. Klimato zonos keičiasi priklausomai nuo atstumo nuo Juodosios jūros ir aukščio virš jūros lygio. Juodosios jūros pakrantėje, nuo Abchazijos iki Turkijos, ir Kolchidos žemumose vyrauja subtropinis drėgnas klimatas su dideliu kiekiu kritulių (1 000- 2 000 mm per metus; Juodosios jūros uoste Batumyje vidutiniškai iškrenta 2 500 mm per metus). Keliolika palmių rūšių auga šiame regione, viduržiemio vidutinė temperatūra yra 5 °C, vidurvasario - 22 °C. Kritulių kiekis metų bėgyje pasiskirsto beveik tolygiai, nors ilgalaikiai lietūs dažniausiai būna rudenį. Regiono klimatas stipriai keičiasi priklausomai nuo aukščio - Vakarų Gruzijos žemumose sąlyginai šilta visus metus, kai priekalnėse ir kalnuose sąlyginai vėsu, ir iškrenta daug kritulių (sniego dangos storis dažnai viršija 2 metrus). Adžarija yra drėgniausias rajonas Užkaukazėje, kur Mtirala džiunglių miške, į rytus nuo Kobuleti, vidutiniškai iškrenta net 4 500 mm kritulių per metus.

Rytų Gruzijos lygumas nuo oro masių iš Juodosios jūros pusės dalinai atitveria Lichi ir Mescheti kalnagūbriai ir čia klimatas yra pereinamasis tarp subtropinio ir kontinentinio. Rytų Gruzija pasiekia ir sausos oro masės nuo Kaspijos jūros. Vidutinė vasaros temperatūra yra nuo 20 °C iki 24 °C, žiemos - nuo 2 °C iki 4 °C. Drėgnumas yra mažesnis kaip vakarinėje šalies dalyje, vidutinis metinis kritulių kiekis 500-800 mm. Alpiniai ir priekalnių rajonai rytuose ir vakaruose, taip pat pusiau sausringi Iori plokštikalnės rajonai išsiskiria skirtingu mikroklimatu.
Daugiausiai kritulių iškrenta pavasarį ir rudenį. Didžiojoje Rytų Gruzijos dalyje vasaros karštos (ypač žemumose) ir sąlyginai šaltos žiemos.

Didesniame aukštyje, kritulių kiekis kartais būna dvigubai didesnis negu Rytų Gruzijos žemumose. Vakaruose, subtropinis klimatas yra iki maždaug 650 m aukščio. Aukščiau (ir iš šiaurės į rytus) kritulių daugiau ir oras vidutiniškai šiltas, dar aukščiau - kritulių dar daugiau ir orai vėsūs. Alpinės pievos prasideda maždaug 2 100 m aukštyje, aukščiau 3600 m - sniegas ir ledas išsilaiko visus metus. Alpinėse pievose ir aukščiau dažnai būna šalnos net vasarą.

Gruzija

Vakarų Gruzijos žemumose žiemą sniego beveik nebūna, Centrinėje Gruzijoje yra maždaug 500 m aukštyje, todėl čia būna nedideli šalčiai, Rytų Gruzijoje truputį šalčiau. Paravani ežero regione ir kalnuotuose Svanetijoje ir Chevsuretijoje būna gana šaltos žiemos su sniegu. Kalnų slidinėjimo kurortai įprastai veikia nuo gruodžio iki kovo pabaigos.
Žiemą kai kurios gyvenvietės kalnuose negyvenamos, pavyzdžiui Zekari perėjoje žmonės gyvena tik vasarą. Samcche-Džavacheti žiemą kartais būna šalčiai kaip Sibire net iki -40 °C. O netoli, už kalnagūbrio, Adžarijoje auga palmės.
Žiemą uždaromos kai kurios perėjos, įprastai nuo spslio iki balandžio mėnesio. Kryžiaus perėja uždaroma tik kartais, Datvidžvari perėja Chevsuretijoje - nuo lapkričio iki gegužės, Ccharackaro perėja (Trialeti kalnagūbris, 2454 m) - nuo lapkričio iki gegužės, Zekari perėja (Mescheti kalnagūbris, 2162 m) - nuo spalio iki birželio, Goderdzi perėja (Chulo-Adigeni kelyje) - nuo spalio iki gegužės, Mamisoni perėja - nuo spalio iki gegužės (visus metus, užminuota, ten siena su Rusija). Pavasarį Gruzijoje ne visur galima pravažiuoti, tai nėra geriausias metų laikas. Kažkodėl daugelis nemėgsta lankytis Gruzijoje kovo mėnesį.
Liepos-rugpjūčio mėnesiais Gruzijoje karštoka, kartais temperatūra pakyla iki 40 °C. Tuo metu geriasiai būti kalnuose. Vakarų Gruzijoje sunku dėl didelio drėgnumo.
Rugsėjis-spalis patys geriausi mėnesiai. Jau ne taip karšta, prinoksta vaisiai, vynuogės. Samegrelo galima pataikyti į metą, kai vanduo jūroje dar šiltas, o kalnuose jau galima slidinėti.
Bet ir vasarą Gruzija skirtinga - Vakarų Gruzijoje karšta, tvanku, daug miškų, viskas aplinkui žalia. Lichi kalnagūbris padalina šalį į dvi skirtingas dalis: žalią ir gelsvą. Centrinė Gruzija sausesnė, gelsva. Čia miškų mažiau. Kachetija panaši, bet dar sausesnė - kartais pučia karšti sausi vėjai iš Azerbaidžano. Kachetijoje yra net stepės ir pusdykumės su gyvatėmis, vėžliais ir driežais.

© 2014 J.D.Endriukaitis