Poladauri cerkvės, tvirtovė

Poladauri (ფოლადაური) - kaimas kairiajame Bolnisisckali (Mašavera intako) upės krante, 700 m aukštyje, 14 km į pietus nuo Bolnisi miesto. 2002 metais kaime gyveno 495 žmonės.
Prie kaimo yra Poladauri (Berdikis) tvirtovė ir trys XIV-XVII amžiaus cerkvės. Viena cerkvė yra pačiame kaime, kitos dvi, stipriai apgriuvusios - Poladauri (Pernedžančai) upės tarpeklyje. Ant antrosios cerkvės sienų yra 2 užrašai.

Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė
Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė
Author:Lgabelia Author:saunje.ge Author:nikolozi23

Berdikis (Poladauri) tvirtovė (ბერდიკის (ფოლადაურის) ციხე) - yra prie Poladauri kaimo, ant aukšto uolėto kalno, prie Bolnisickali upės, netoli nuo Poladauri (Pernedžančai) ir Lokisckali upių santakos. Pavadinta čia buvusio Berdikis kaimo vardu. Apie tvirtovę žinoma nedaug, prie jos nėra rodyklių, ir netgi lengvai randamo tako vedančio į ją. Tvirtovė santykinai gerai išsilaikiusi ir atrodo efektingai.

Senovėje Poladauri upės tarpekliu, ėjo trumpiausias kelias į Armėniją, Lori. Prie šio kelio pastatė Bolnisi Sioni, Cugrugašeni vienuolyną, Achkerpi kaime Baltąjį tiltą. Tvirtovė kontroliavo Lokisckali ir Poladauri upių tarpeklius. Vietiniai gyventojai apie ją žino, bet ten nevaikšto - neįdomu.

Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė Poladauri cerkvė
Poladauri tvirtovė Poladauri tvirtovė Poladauri cerkvė
Author:nikolozi23 Author:DimaBasa Author:augrabis

Tvirtovė stovi fasadu į pietus, iš Poladauri kaimo matosi tik vienas bokštas ir kryžius - nežinant, tvirtovės galima ir nepastebėti. Kiek į šiaurę nuo tvirtovės yra nedidelis tarpeklis, jame reikia ieškoti tako kylančio prie tvirtovės. Takas kyla į viršų, viršuje išsiskaido į daugybę takelių, bet nuo čia jau nesunku pakilti iki tvirtovės tiesiai per mišką. Jeigu lipti į tvirtovę nuo kelio pusės, atsiremsite į tankius krūmus ir uolėtus skardžius. Iš dešinės tvirtovės irgi neapeisite - vienintelis kelias prie jos - per tarpeklį.

Poladauri cerkvė Poladauri cerkvė Poladauri cerkvė
Poladauri cerkvė Poladauri cerkvė Poladauri cerkvė
Author:augrabis Author:iraklykhor Author:iraklykhor

Kaip ir daugelis Gruzijos tvirtovių, iš arti tvirtovė nėra labai išraiškinga. Iš tvirtovės išliko sienos ir du bokštai, vienas iš jų - 4 aukštų. Tvirtovė susideda iš 2 dalių stovinčių ant atskirų uolų, tarp jų yra akmeniniai laiptai. Tvirtovės pietuose yra dar viena įtvirtinimų eilė, su pagrindine pilimi nesijungiančių. Į tvirtovę galima patekti apeinant uolą iš dešinės, per pralaužą sienoje. Kur seniau buvo tikrasis įėjimas - neaišku.

Gruzija

Vandens surinktuvų nesimato. Yra požemis su kvadratiniu įėjimu į jį, turint žibintuvėlį galima pabandyti jį apžiūrėti.
Netoli tvirtovės, į rytus nuo jos yra gražios uolos, į jas veda išminti takeliai, turint laiko galima pabandyti užlipti ant jų. Jos yra gana aukštai, nuo jų matosi visas slėnis, netgi Armėnijos kalnai tolumoje - gerai matosi Loki (2140 m) kalnas pietuose.
© 2015 J.D.Endriukaitis