Transportas

Maršrutiniai autobusiukai

Tai vienas iš pigiausių būdų keliauti po Gruziją. "Maršrutke" galima pasiekti kiekvieną Gruzijos municipaliteto centrą. Pagrindinės "maršrutkių" "susikaupimo" vietos (nebūtinai tai būna autobusų stotis) yra Tbilisyje (keletas vietų, priklausomai nuo važiavimo krypties), Kutaisyje (autobusų stotyje ir netoli miesto centro), Telavyje (iš čia važiuoja į daugelį Kachetijos vietų), Achalcichėje, Zugdidi (iš čia galima nuvažiuoti į Aukštutinę Svanetiją) ir Batumyje. Maršrutinių autobusiukų išvykimo laiką gana sunkoka sužinoti, daugumoje vietų jokių tvarkaraščių nėra, jis dažnai keičiasi priklausomai nuo sezono ar dar kažin kokių man nežinomų priežasčių, tad apie jų išvykimo laiką galite sužinoti tik pasiklausinėję vietinių jų "susikaupimo" vietose. Kartais šiokią tokią informaciją suteikia Turizmo informacijos biurai. Kažkiek informacijos apie maršrutinius autobusiukus rasite municipalitetų ir miestų aprašymuose. Kaip taisyklė, iš srities centro "maršrutkės" važiuoja į beveik visus srities municipalitetų centrus, artimiausių sričių centrus, ir beveik iš visų - į Tbilisį. Orientacinės kainos - vidutiniškai už 1 GEL galima nuvažiuoti 15 km, kai kuriomis kryptimis truputį brangiau.

Gruzija
Automobilio nuoma

Pagrindinės automobilių nuomos kompanijos yra Tbilisyje, automobilį galima išsinuomoti Batumyje ir Kutaisyje. Orientacinės kainos: lengvojo automobilio nuoma dienai - 100-130 GEL, 4 WD automobilio ("džipo") - 110-150 GEL, plius draudimas ir kuras. Kuro kainos Gruzijoje svyruoja - benzino ar dyzelio litras vidutiniškai kainuoja 2,60-2,8 GEL.
Tbilisyje, Kutaiyje ir Batumyje galima išsinuomoti privatų automobilį su vairuotoju. Įprastinė kaina apie 100 USD dienai, plius kuras, bet gerai paieškojus, galima susitarti už apie 100 GEL dienai, plius kuras.

Gruzijos geležinkeliai

Gruziją kerta viena pagrindinė geležinkelio linija - Batumi-Tbilisi-Baku, nuo kurios atsišakoja keletas geležinkelio linijų. Nuo Tbilisio atsišakoja: Tbilisi-Marneuli-Jerevan (nuo šios linijos Marneuli atsišakoja geležinkelis Marneuli-Bolnisi-Kazreti ir Marneuli-Tetrickaro-Calka-Ninocminda-Achalkalaki. Dabar nuo Achalkalaki statomas geležinkelis sujungsiantis Gruziją su Turkija.) , Tbilisi-Sagaredžo-Dedoplisckaro (nuo šios linijos yra atšaka į Gurdžaani, kuriame geležinkelis išsišakoja į Gurdžaani-Telavi ir Gurdžaani-Cnori linijas). Gori yra atsišakojimas į Chinvali, kuris, dėl suprantamų priežasčių nenaudojamas. Chašuri atsišakoja geležinkelio linija Chašuri-Boržomi-Achalciche, Zestafoni - Zestafoni-Čiatura-Sačchere. Iš Kutaisio nutiestos neilgos geležinkelio linijos Kutaisi-Ckaltubo ir Kutaisi-Tkibuli. Samtredija yra svarbus transporto mazgas - čia išsišakoja pagrindinis kelias. Viena geležinkelio per Lančchuti nueina į Batumį (yra trumpa atšaka į Ozurgeti). kita per Senaki į Zugdidi. Ši geležinkelio linija anksčiau buvo pagrindinė, per Suchumi ir Soči jungdavusi Gruziją su Rusija. Prie Senaki yra atšaka į Poti uostą.
Šalis nėra didelė, todėl didelę jos dalį galima pasiekti priemiestiniais traukiniais. Kai kuriomis geležinkelio linijomis keleiviniai traukiniai dabar nevažinėja.
Tarptautiniai traukiniai yra du: Tbilisi-Baku ir Tbilisi-Jerevan. Be priemiestinių traukinių yra dar dvi traukinių klasės - naktiniai ir greitieji. Iš Tbilisio jie važiuoja į Makhindžauri (Batumi), Zugdidi, Ozurgeti, Poti, Kutaisi. Bilietai šio tipo traukiniuose yra brangesni kaip priemiestiniuose traukiniuose.
Su traukinių tvarkaraščiu galite susipažinti Gruzijos geležinkelių internetiniame puslapyje.
Tbilisi-Aerouostas. Važiuoja tik du traukiniai per dieną (08:00 ir 17:20 iš Tbilisio ir 08:35 ir 17:55 iš Aerouosto), kelyje užtrunka 35 minutes. Jeigu jūsų reisas sutampa su šiais traukiniais, jūs galite išvengti plėšikiškų taksi kainų ar ilgo važiavimo miesto autobusu.
Įprastai plackarto (პლაცკარტი) ir kupe kainos skiriasi 2 kartus. Pavyzdžiui plackartas iki Chašuri kainuoja 7 GEL, o kupe 13 GEL. Važiavimas priemiestiniais traukiniais pigesnis. Kelionė traukiniu tik truputį brangesnė kaip maršrutiniu autobusiuku.
Dar yra 38 km ilgio siaurasis geležinkelis (daugiau atrakcija turistams) Boržomi-Bakuriani. Pastatytas XIX amžiaus pabaigoje.
Iš Boržomi už 1 ar 2 GEL per 2,5 valandas galima pakilti 1000 metrų aukštyn, į Bakuriani. Tai lėčiau kaip maršrutiniu autobusiuku, bet įdomiau. Važinėja du traukinukai su 2 vagonais kiekvienas. Greitis ne didesnis kaip 25 km/h. Pačios gražiausios atkarpos prieš Bakuriani. Yra vienas tiltas ir vienas tunelis.

© 2014-20 J.D.Endriukaitis