Tbilisis, Tabori vienuolynas

Tabori (თაბორი) vienuolynas - nedidelis dabartinis vienuolynas tarp Abanotubani ir Ortačala. Jo pagrindinė Kristaus Atsivertimo cerkvė matoma iš daugelio Tbilisio vietų - iš Avlabari, Ortačala ir Mtacminda rajonų. Kelią į vienuolyną rasti nelengva, jis "pasislėpęs" Ortačala rajone. Vienuolynas iškilęs virš Ortačala rajono.

Vienuolyno istorija prasideda 2002 metais, o Tabori kalno istorija žymiai senesnė. Kalnas ir ketera vadinosi Taboris-Mta (თაბორის მთა), išvertus - Tabor kalnas. Tai žymus kalnas Palestinoje, ant jo įvyko Atsivertimas.
Kažkada ant Tabori kalno stovėjo tvirtovė, gynusi Tbilisį iš pietų pusės. Tvirtovė minima karaliaus Bagrato 1046 metų karo žygio prieš Tbilisio emyratą aprašyme.

Tbilisis. Tabori vienuolynas Tbilisis. Tabori vienuolynas Tbilisis. Tabori vienuolynas
Tbilisis. Tabori vienuolynas Tbilisis. Tabori vienuolynas Tbilisis. Tabori vienuolynas
Ilia Ivanovi Author:G213 Author:Wowo Manipulations

XVII amžiuje, persai, vadovaujami šacho Abaso, tvirtovę sugriovė. Karalius Rostomas ją atstatė. 1723 metais prie tvirtovės įvyko kautynės tarp Kachetijos ir karaliaus Vachtango kariuomenių.
XVIII amžiuje tvirtovę keletą kartų užėmė turkai ir persai, tik 1748 metais karalius Iraklijus II tvirtovę atsiėmė. 1795 metais tvirtovė nukentėjo nuo persų armijos, vadovaujamos Aga Muhamad Chano. Persai tvirtovę sugriovė beveik iki pamatų. Dar ilgai ant kalno buvo tvirtovės griuvėsiai, sakoma, kad dar 1958 metais ten dar buvo griuvėsių fragmentų.

Gruzija

Vienuolynas ant Tabori kalno įkurtas 2002 metais. Šiuo metu jis dar statosi. Pabaigta tik pagrindinė Atsivertimo cerkvė, kažkuo primenanti Džvari cerkvę - taip pat stovi ant aukšto kalno virš miesto.
Iš Ortačala rajono į vienuolyną yra keliukas, bet rasti jį nelengva. Pėsčiomis į kalną geriausiai pakilti iš Grišašvili gatvės, jungiančios Abanotubani ir Ortačala rajonus. Nuo minėtos gatvės atsišakoja gatvelė pakylanti gana aukštai į kalno šlaitą ir ten pasibaigianti. Toliau, į kalno viršūnę, reikia lipti taku.

© 2015 J.D.Endriukaitis