Cilkani soboras

Cilkani (წილკანი) - kaimas Muchrani lygumoje, kairiajame Narekavi upės krante, prie kelio Muchrani-Natachtari, 7 km į šiaurės vakarus nuo Natachtari, 8 km į šiaurės rytus nuo Muchrani. 2767 gyventojai (2002).
Dabar kaimo rytuose pastatė gyvenamųjų namų kvartalą pabėgėliams iš Pietų Osetijos, kaimas žymiai padidėjo. Kaimas stovi nestačiame šlaite, iš jo matosi dideli Muchrani slėnio plotai.

Seniau Cilkani priklausė ne Muchrani kunigaikščiams, bet Cilkani vyskupijai, kuri apėmė žemes tarp Ksani ir Aragvi upių. Kadaise Cilkani buvo viena iš pirmųjų Gruzijoje cerkvių - archeologai rado II-III amžiaus pastato liekanas.
VI amžiuje Cilkani gyveno Ise, vienas iš asirų tėvų, jis palaidotas Cilkani sobore. Pagal legendą čia jis pastatė drėkinimo kanalą. VIII-IX amžiuose Cilkani priklausė tai Kartli, tai Kacheti karalystėms. XVII-XVIII amžiuose Cilkani daug kartų nukentėjo nuo turkų, persų ir Dagestano kalniečių antpuolių.

Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Author:Oleg Chirva Author:Oleg Chirva Author:Oleg Chirva

Cilkani soboras (წილკნის ეკლესია), oficialiai vadinamas Cilkani Nekaltosios mergelės katedra, yra kaimo viduryje, prie kelio Natachtari-Muchrani, jį supa XVIII amžiuje pastatyta tvirtovė. Soboras nėra toks garsus, kad žmonės čia atvažiuotų tik dėl jo, yra nuošaliau nuo pagrindinių turistinių trasų, todėl turistai jį lanko retokai.
Manoma, kad pirmąją cerkvę čia pastatė Iberijos karaliaus Miriam sūnus karalius Bakaras. Tuo metu Cilkani buvo civilizuoto pasaulio paribyje, šiaurėje nuo jo gyveno kalniečiai.

Gruzija

V-VI amžiuose cerkvė perstatyta į trijų navų baziliką, tuo laikotarpiu čia įsikūrė Cilkani vyskupija. Ji neminima tarp karaliaus Vachtango Gorgasali įkurtų vyskupijų, todėl, gali būti, ji įkurta anksčiau.
VI amžiaus pabaigoje Cilkani vyskupu buvo asirų tėvas Ise, vėliau paskelbtas šventuoju. Palaidotas sobore, jo kapo antkapį galima pamatyti ir dabar.

Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys

Kada bazilika buvo perstatyta į cerkvę su kupolu tiksliai nežinoma. Pagal vienus šaltinius tai įvyko VIII amžiuje, bet panašiau, kad į dabartinę cerkvę perstatyta XII amžiuje.
886 metais nutapyta Cilkani Dievo Motinos ikona, tapo pagrindine soboro relikvija. Dabar cerkvėje yra jos kopija, orginalas saugomas Tbilisio Meno muziejuje.
Cerkvė yra klasikinė XII amžiaus kryžiaus-kupolo plano cerkvė. Kupolą remia keturi, nesimetriškai stovintys, stulpai. Pietinė cerkvės siena nelygiagreti šiaurinei. Tai pati geometriškai netaisyklingiausia to laikotarpio gruzinų cerkvių.
Anksčiau cerkvės fasadai buvo išpuošti raižiniais, dabar raižinių liko tik fragmentai. XVI-XVIII amžiaus tapyba išliko tik ant kupolo.

Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Cilkani soboras Cilkani soboras Cilkani soboras
Author:iraklykhor Author:Oleg Chirva Author:Oleg Chirva

Soborą supanti siena-tvirtovė pastatyta antrojoje XVIII amžiaus pusėje. Sienos pastatytos iš nedidelių akmenų. Vietomis sienos statybai panaudoti dideli akmenys, plytos ir buvę soboro akmenys su išraižytais ornamentais. Sienų kampuose stovi cilindro formos bokštai. Pietvakarinis bokštas buvo trijų aukštų, kiti - dviejų.

© 2016 J.D.Endriukaitis