Samcche - Džavacheti

Samcche-Džavacheti sritis Samcche-Džavacheti municipalitetai

Samcche-Džavacheti (სამცხე-ჯავახეთი) - sritis Centrinės Gruzijos pietuose, atskirta kalnagūbrių nuo drėgnos Vakarų Gruzijos. Armėnai sritį vadina Samcche-Džavachk. Srities plotas - 6 413 km², gyventojų skaičius 207 598 (2002), administracinis centras - Achalciche miestas. Municipalitete yra 353 gyvenvietės, tarp jų 5 miestai: Achalkalaki, Achalciche, Boržomi, Vale ir Ninocminda; 7 miesteliai: Bakuriani, Bakurianis Andeziti, Cagveri, Achaldaba, Adigeni, Abastumani, Aspindza ir 258 kaimai.
Sritis ribojasi su Turkija ir Armėnija. Iš šešių Samcche-Džavacheti municipalitetų dviejuose - Achalkalachi ir Ninocminda gyvena beveik vien tik armėnai. Armėnai srityje sudaro daugiau kaip pusę jos gyventojų (54%). gruzinai - 43%. Trijuose municipalitetuose - Adigeni, Achalciche ir Aspindza anksčiau gyveno meschetai. Dabar meschetų srityje liko nedaug, daug meschetų-musulmonų deportavo 1944 metais. Daugiausiai meschetų gyvena Aspindza municipalitete - 13 kaimų, Achalciche municipalitete - 9 kaimai ir 2 kaimai Adigeni municipalitete.
Jeigu įsivaizduoti Gruziją kaip atskirą planetą, tai Samcche - tai pusiau paskendęs didelis ir senas žemynas. Čia daug įdomybių, bet apie pusę šio krašto dabar priklauso Turkijai.

Keliai ir patekimas

Sritį kerta svarbus kelias Chašuri-Boržomi-Achalciche-Vale-Gruzijos/Turkijos siena. Todėl turistai į sritį iš Tbilisio įprastai važiuoja pro Boržomi - geras kelias ir greičiausiai. Į sritį galima patekti tuo pačiu keliu ir iš Turkijos per Vale-Turkozu sienos perėjimo punktą. Iš Tbilisio į Achalciche eina dar vienas, neseniai suremontuotas, gana neblogos kokybės kelias per Calka, Ninocminda, Achalkalaki. Iš Batumio į sritį galima patekti per perėją gana prastos kokybės keliu. Iš Kutaisio yra geros kokybės kelias per Baghdati iki Sairme kurorto. Toliau 20 km atkarpa per perėją iki Abastumani įveikiama tik didesnio pravažiuojamumo transportu.

Klimatas

Klimatas čia šaltesnis negu kitose Gruzijos dalyse. Srities rytuose, prie Achalkalaki ir Ninocminda yra šaltos plokštikalnės, panašios į netoliese Turkijoje, aplink Karsą, esančias, kartais vadinamos Gruzijos Sibiru.
Vasarą Džavacheti sausa, aukštikalnėse - šaltoka ir lietinga. Žiemos čia šaltesnės negu kitur Gruzijoje, pasitaiko, kad temperatūra nukrenta iki -40 °C. Tai vadinamos rizikingos žemdirbystės rajonas ir auga čia ne viskas. Populiariausi pasėliai - bulvės. Įprastai, vynuogių čia auginama mažai ir vyno negamina. Kai kurie žmonės daro vyną, bet dažniausiai iš atsivežtinių iš Kachetijos vynuogių. Vietinis "firminis" gėrimas - degtinė iš šilkmedžio uogų, vadinama tuta

Vienuolynai, cerkvės ir tvirtovės

Cerkvių, bažnyčių ir vienuolynų srityje yra apie 50. Tai kiek mažiau kaip kaimyninėje Imeretijoje - atsiliepė turkų valdymo metai. Patys žymiausi - Sapara vienuolynas netoli Achalciche, Zarzma vienuolynas netoli Adigeni ir Žaliasis vienuolynas tarp Boržomi ir Achalciche. Čia yra pats žymiausias ir kultinis Gruzijos istorijos objektas - miestas urvuose Vardzija.
Srityje yra daugiau kaip 14 tvirtovių: labai senos, megalito tvirtovės Abuli ir Šaori, viduramžių tvirtovės Rabat, Ackuri, Čobischevi, Chertvisi, Kochtas, Melnisi, Mochsevi. Okros, Petre, Tmogvi ir Zanavi. Į sąrašą nepateko Achalkalaki tvirtovės griuvėsiai ir keletas mažiau reikšmingų pilių. Pati įspūdingiausia - neseniai restauruota Rabat tvirtovė Achalciche mieste.
Tvirtovės Saro, Abuli ir Šaori - bronzos amžiaus megalitiniai statiniai. Tai vakarinė Gruzijos "megalitinės juostos" dalis. Kas, kada ir kodėl pastatė šiuos statinius dar nežinoma.

Kurortai

Srityje yra trys - primirštas Abastumani, žymusis Boržomi ir kalnų slidinėjimo kurortas Bakuriani. Taigi čia galima pasislėpti vasarą nuo karščio ar slidinėti žiemą.

Muziejai

Jų nėra daug. Didžiausias - Samcche-Džavacheti muziejus Rabati tvirtovėje, Achalciche mieste. Kiti: Vardzija Istorinis-architektūrinis muziejus-rezervatas, Boržomi muziejus, Achalkalaki muziejus, II pasaulinio karo muziejus Ninocmindoje ir Vahan Teryan ir Victor Ovsepian namai-muziejai.

Gruzija
Nacionaliniai parkai

Jeigu važiuoti iš Boržomi į Kvabischevi kairėje kelio pusėje - Boržomi draustinis. Nuo Kvabischevi ir Ackuri į vakarus iki Abastumani ir truputį toliau - Boržomi Nacionalinis parkas. Kitas Nacionalinis parkas yra prie Tabackuri ežero. Ten galima pamatyti dideles paukščių kolonijas. Dar yra nedidelis Tetrobi draustinis.

Urvai

Dauguma urvų srityje yra gamtinės kilmės. Bet yra ir žmonių iškastų urvų. Jie buvo naudojami slėptis nuo turkų antpuolių. Tokių urvų yra prie Chizabara kaimo ir kitur. Ir, aišku, Vardzija ir Vanis-Kvabebi miestai urvuose.

Kita

Abastumani yra vienintelė Gruzijoje observatorija, veikianti ir dabar. Kažkada observatorijos astronomai atrado nemažai naujų žvaigždžių ir dar kažkokių įdomių kosminių objektų. Lankytojai įleidžiami observatorijos apžiūrai.

© 2014 J.D.Endriukaitis