Kcia vienuolynas

Kcia vienuolynas (ქციის მონასტერი) yra ant aukšto Kci upės (Chrami dešiniojo intako) kranto, 19 km nuo Dmanisi, apie 1 km nuo kelio Dmanisi-Calka, iki artimiausio kaimo Mamula apie 5 km. Keliu nuo Tbilisio apie 100 km.
Prie įėjimo į vienuolyną yra užrašas "Tai Kcia kaimas, priešai jo nesugriovė".
Vienuolyną supa miškai, jis jaukus ir tylus.

Apie vienuolyną buvo mažai žinoma, kol 2008 metais, archeologai remiami Šveicarijos bendradarbiavimo ir plėtros agentūros, ištyrė vienuolyną. Kasinėjimų metu paaiškėjo, kad cerkvės čia pastatytos VIII-IX amžiuose. Archeologai čia rado geros kokybės ir meninio lygio dirbinius, kas patvirtino, kad vienuolynas buvo gerai ekonomiškai išsivystęs.
XI-XIII amžiuje vienuolynas klestėjo, šalia buvo nemaža gyvenvietė, kuri XIV-XV amžiuje pradėjo nykti, tai susiję su Tamerlano kariuomenės ir kitų priešų įsiveržimais į Kvemo Kartli.

Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas
Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas

Archeologai, atkasę gyvenamųjų ir ūkio pastatų likučius, rado Tamerlano kariuomenės įsiveržimo pėdsakų. Po gyvenvietės sugriovimo ilgą laiką čia niekas negyveno.
XV amžiuje, apie 0,5 km nuo buvusios gyvenvietės, buvo suremontuota tik cerkvė, XVIII-XIX amžiuje senosios gyvenvietės pėdsakai dingsta.
Archeologiniai tyrimai rodo, kad pastatas prie cerkvės pastatytas ir buvo naudojamas X-XIV amžiuose.

Gruzija

Atstumas nuo artimiausių kaimų ir materialinės problemos apsunkino vienuolyno atkūrimą. Tik nedaug vietinių žmonių žinojo apie apgriuvusios cerkvės egzistavimą. Parėmus tikintiesiems iš Tbilisio ir oligarcho Ivanišvili fondui, cerkvės restauravimo darbai baigti 2007 metais, ji buvo pašventinta kiek anksčiau - 2006 metų rugsėjo 21 dieną.
Vienuolyno kompleksą sudaro VIII-IX amžiaus cerkvė ir X amžiaus pastatas. Vienuolynas veikiantis, priklauso Dmanisi ir Agarak-Tašir vyskupijai.

Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas
Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas Kcia vienuolynas
© 2015 J.D.Endriukaitis