Mtiuleti

Mtiuleti žemėlapis

Mtiuleti (მთიულეთი) - istorinė ir geografinė Gruzijos kalnų sritis. Mtiuleti apima Tetri (Mtiuleti) Aragvi upės tarpeklį ir jo šoninius tarpeklius - Amirtchevi, Charcheltchevi, Čokheltchevi, Chadischevi ir kitus mažesnius. Pietuose Mtiuleti riba eina Aragvi slėniu prie Pasanauri, šiaurėje - Truso ir Sakutrivi kanjonai, rytuose - Gudamakari, vakaruose - Lomisi kalnagūbriu.
Senovėje Mtiuleti buvo nedidelė istorinė kalnų bendruomenė vadinta Cchavati. Nuo XIII amžiaus, gretimi Chado ir Gudamakari slėniai dažnai buvo laikomi Mtiuleti dalimi. Taip pat žinoma, kad Mtiuleti dalinosi į Cchavati, Mrevli, Garešemo ir Chada bendruomenes. Pagal gruzinų istorinę tradiciją IV amžiuje Mtiuleti skleidė krikščionybę Šv. Nino. Vėliau Mtiuleti minima, kai apie 850 metus, arabai, vadovaujami Buga al-Kabiro, užėmė Kartli, bet nesugebėjo nugalėti mtiulų. Vėlesniais amžiais mtiulai buvo lojalūs Gruzijos karaliams, jie XIII amžiaus pradžioje prisijungė prie karalienės Tamaros kariuomenės, pasiūstos malšinti sukilusių kalniečių. Valdant karalienei Tamarai, Mtiuleti, dėl svarbios strateginės padėties, valdė svarbūs karalienės rūmų žmonės, tokie, kaip Abulasanas, Kartli kunigaikštis, ar Ušer Čiaber, Gruzijos kancleris. Vėliau, nuo XIV amžiaus pradžios, dėl Mtiuleti kovojo Ksani ir Aragvi eristavai (kunigaikščiai). Pradžioje, Ksani eristavas, remiamas karalių, užėmė Mtiuleti, bet valdė neilgai. Galų gale Mtiuleti užėmė Aragvi eristavas, kuris valdė Mtiuleti iki 1743 metų, kol Aragvi eristaviją panaikino Gruzijos karalius. Nuo 1804 metų gegužės iki rugsėjo mėnesio čia vyko sukilimas prieš Rusiją, kuri 1801 metais aneksavo Gruziją. Sukilimas greitai išplito po gretimas kalnų sritis, bet po sunkių mūšių jį numalšino rusų kariuomenė.

Mtiulai (მთიულები) - gruzinų etnografinė grupė, tradiciškai gyvenusi kalniečių bendruomenėse, kuriose nebuvo klasinių skirtumų. Mtiulai viduramžiais buvo atleisti nuo mokesčių.
Antropologiškai mtiulų ūgis aukštesnis už vidutinį, jų akių spalva - žydra ar ruda, plaukai - šviesiai rudi ar juodi.
Mtiuleti yra keliasdešimt, įvairiai išsilaikiusių bokštų, keletas apgriuvusių tvirtovių, nemažai senų cerkvių, tarp kurių garsiausia - Lomisi Šv.Giorgi cerkvė stovinti aukštai ant Lomisi kalnagūbrio.
Turistai Mtiuleti pravažiuoja vykdami į Gudauri ar prie Kazbeko, negaišta laiko net Pasanauri, nors Mtiuleti tikrai yra ką pažiūrėti, ypač įdomus Chada tarpeklis, kuriame išliko nemažai mtiulų bokštų. Plačiau Chada tarpeklis.

Mtiuleti. Pasanauri miestas Aragvi slėnis iš Chevša cerkvės Mtiuleti. Kvešeti tvirtovė
Mtiuleti. Pasanauri miestas Aragvi slėnis iš Chevša cerkvės Mtiuleti. Sepe tvirtovė
Author:Guro_Iri Author:kokitosa77 Author:Mtiuli777

Pasanauri (ფასანაური) - miestelis prie Tetri ir Šavi Aragvi santakos, 1050 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 88 km nuo Tbilisio. Miestelis yra beveik kelio vidurys tarp Tbilisio ir Rusijos sienos. 2008 metais miestelyje gyveno 724 žmonės.
Pasanauri klimatas yra saikingai drėgnas, su šaltomis žiemomis ir ilgomis vėsiomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra yra 7,8° C, sausio -4,1° C, liepos +18,5° C. Minimali temperatūra -30° C, maksimali +36° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1000 mm.
Miestelyje yra cerkvė, apie 10 maitinimo įstaigų, keletas viešbučių ir svečių namų. Manoma, kad gruzinų valgis chinkali kilęs iš Mtiuleti, ir laikoma, kad Pasanauri chinkaliai patys skaniausi Gruzijoje.

Gruzija

Arachveti (არახვეთი) - kaimas Mtiuleti Aragvi dešiniajame krante, 1520 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 16 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. 2002 metais kaime gyveno 326 žmonės. Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XV amžiaus.
200 m į pietus yra kiek apgriuvusi nedidelė (5x3,2 m), vėlyvųjų viduramžių Kviracchoveli cerkvė. Į rytus nuo kaimo, ant kalno šlaito, yra dar viena, kiek apgriuvusi nedidelė (5,8x3,2 m), vėlyvųjų viduramžių Šv.Trejybės cerkvė. Prie kaimo yra nedidelė viduramžių tvirtovė-bokštas.
Davituri (დავითურნი) - kaimelis rytiniame Alevi kalnagūbrio šlaite, 1600 m aukštyje, 6 km į vakarus nuo Pasanauri.
Prie kaimo yra viduramžių gynybiniai bokštai ir vėlyvųjų viduramžių cerkvės griuvėsiai.

Mtiuleti. Lomisi kalnas Mtiuleti. Lomisi cerkvė Lomisi cerkvė. Lomisoba
Mtiuleti. Lomisi kalnas Mtiuleti. Lomisi cerkvė Lomisi cerkvė. Lomisoba
Author:geologi Author:ushangi1 Author:doule88

Mleta (მლეთა) - 2 kaimai Mtiuleti Aragvi dešiniajame krante, prie Gruzinų Karo kelio.
Kvemo Mleta (ქვემო მლეთა) - kaimas pietiniame Alevi kalnagūbrio šlaite, 1480 m aukštyje, 17 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. Kaime yra cerkvė, netoli jo kiek apgriuvusi, nedidelė, viduramžių vienos navos cerkvė.
Zemo Mleta (ზემო მლეთა) - kaimas rytiniuose Alevi kalnagūbrio šlaituose, 1680 m aukštyje, 17 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. Nuo kaimo kelias serpantinu kyla į Gudauri slidinėjimo kurortą. 2002 metais kaime gyveno 176 žmonės.
Į vakarus nuo kaimo yra bokštas, virš kaimo yra Lomisi kalnas (2452 m), prie kurio, kiek žemiau, yra Lomisi Šv.Giorgi cerkvė.
Lomisi cerkvė (ლომისის ეკლესია) - takas į ją prasideda Zemo Mleta kaime, atstumas taku apie 6-7 km. Pakeliui yra žemutinė Lomisi cerkvė, akmeninis didelis kryžius.
Cerkvė pastatyta IX-X amžiuje buvusios pagonių šventyklos vietoje, keletą kartų remontuota ir perstatyta. Netoli cerkvės stovi pusiau nugriuvusi vėlyvųjų viduramžių varpinė.
Kiekvienais metais, pirmą trečiadienį po Šv.Trejybės dienos, čia vyksta Lomisoba šventė, kilusi dar iš pagonybės laikų. Iš visų apylinkių susirenka daugybė žmonių, pjauna avinus. Oficiali cerkvė į šią šventę žiūri kreivokai.

Nuo tako į Lomisi cerkvę Mtiuleti. Mleta cerkvė Mtiuleti. Mleta kaimas
Nuo tako į Lomisi cerkvę Mtiuleti. Mleta cerkvė Mtiuleti. Mleta kaimas
Author:geologi Author:ushangi1 Author:doule88

Nagvarevi, Nagorevi (ნაღვარევი,ნაღორევი) - kaimas Mtiuleti Aragvi dešiniajame krante, prie Gruzinų Karo kelio, 12 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. 2002 metais kaime gyveno 61 žmogus. Prie kaimo yra graži, viduramžių, neblogai išsilaikiusi nedidelė cerkvė, 2 km į rytus, prie Nadibani kaimo, ant kalno, stovi įdomi, kiek apgriuvusi, panaši į bokštą, viduramžių Zamtriani cerkvė.
Sepe (სეფეro) - kaimas Mtiuleti Aragvi kairiajame krante, 13 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. Ant kalno virš kaimo yra apgriuvusi viduramžių cerkvė panaši į gynybinius bokštus ir bokštas, į vakarus nuo kaimo - apgriuvusi Sepe tvirtovė.
Kvešeti (ქვეშეთი) - kaimas Mtiuleti Aragvi dešiniajame krante, 1300 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 12 km į šiaurės vakarus nuo Pasanauri. 2002 metais kaime gyveno 355 žmonės. Kaime yra 2 aukštų viešbutis, prie kaimo yra keletas bokštų. Kaime yra tiltas per Aragvi, už jo eina kelias į Chada tarpeklį.
Zemo Amirni (ზემო ამირნი) - kaimelis Mtiuleti Aragvi dešiniajame krante, 1450 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 6 km į šiaurę nuo Pasanauri. 2002 metais kaime gyveno 13 žmonių. Prie kaimo yra gynybinis bokštas.
© 2015 J.D.Endriukaitis