Dedoplisckaro miestas

Dedoplisckaro (დედოფლისწყარო) - nedidelis miestas Širako lygumoje, 800 m aukštyje, Dedoplisckaro municipaliteto administracinis centras. 2002 metais mieste gyveno 7700 žmonių.
Miesto klimatas - vidutiniškai drėgnas subtropinis, su vidutiniškai šaltomis žiemomis ir ilgomis šiltomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 10,1° C, sausio -1,5° C, liepos 21,7° C; absoliuti minimali temperatūra -26° C, absoliuti maksimali temperatūra 35° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 650 mm.
Istoriniuose šaltiniuose Dedoplisckaro minimas nuo XI amžiaus, kai čia karalius Davidas Statytojas įkūrė kariuomenės postą. Miesto pavadinimas verčiasi kaip "Karalienės šaltinis", jo pavadinimas, pagal legendą, siejamas su karaliene Tamara.

1803 metais rusų kariuomenė čia įkūrė karinę stovyklą, ir Dedoplisckaro pervadino į Carskije Kolodcy, 1926-1991 metais miestas vadinosi Citelickaro. 1869-70 metais vokiečių pramonininkai Karlas Heinrichas fon Siemens ir Verneris fon Siemens prie Dedoplisckaro pastatė naftos perdirbimo gamyklą. Dedoplisckaro miesto teises įgijo 1963 metais, 1991 metais miestui sugrąžintas istorinis pavadinimas.
Iki miesto nutiestas geležinkelis iš Tbilisio (144 km), yra neveikianti geležinkelio stotis, keleiviniai traukiniai į Dedoplisckaro nevažinėja.
Miestas asfaltuotais keliais jungiasi su Signagi (per Abrošiki 31 km), Sagaredžo (81 km) ir Guardžani (per Čalaubani 52 km, per Cnori 52 km). Į rytus iš miesto eina kelias į Kvemo Kedi (38 km).

Dedoplisckaro miestas Dedoplisckaro cerkvė Dedoplisckaro cerkvė
Dedoplisckaro miestas Dedoplisckaro cerkvė Dedoplisckaro cerkvė
Author:Victor Nersesov Author:Victor Nersesov Author:Victor Nersesov

Į miestą iš Tbilisio pusės įvažiuojama Megobroba gatve, maždaug už 2 km nuo miesto pradžios (Chornabudži) yra aikštė, sąlyginis miesto centras. Aikštę kerta Stalino gatvė, į rytus nuo jos eina Rustaveli gatvė, už miesto pavirstanti keliu į Kvemo Kedi.
Megobroba gatvėje Nr.97 yra Megzuri svečių namai, nakvynė juose kainuoja nuo 50 GEL, prie Megobroba ir Kiziki gatvių sankryžos yra Pirosmani viešbutis.
Prie aikštės yra turgus, keletas parduotuvių, i rytus nuo aikštės einančioje Stalino gatvėje - keleto bankų filialai.

Gruzija

Einant Rustaveli gatve į rytus, jos pradžioje į ją atsiremia Baratašvili gatvė, kurios Nr.5 yra Vašlovani Nacionalinio parko administracija. Norint aplankyti Nacionalinį parką ar Čačuna draustinį būtina joje užsiregistruoti. Nacionalinio parko administracija taip pat teikia nakvynės paslaugas, čia yra 4 kambariai, kuriuose gali pernakvoti 7 žmonės. Liuksas kainuoja 50 GEL, dvivietis kambarys - 30 GEL, vienvietis - 25 GEL.
Už 500 m nuo aikštės, dešinėje Rustaveli gatvės pusėje pamatysime Marijos paėmimo į dangų cerkvę, 300 m už jos, iš dešinės į Rustaveli gatvę atsiremia Cchra Dzima gatvė. Tarp cerkvės ir Cchra Dzma gatvės, dešinėje Rustaveli gatvės pusėje yra paštas ir kavinė. Dar už 250 m iš dešinės į Rustaveli atsiremia Sadguri gatvė, eidami kuria, už 180 m pasieksime geležinkelio stotį ir aikštę prie jos. Tarp Cchra Dzmis ir Sadguri gatvių, dešinėje Rustaveli gatvės pusėje yra dar viena kavinė.

Dedoplisckaro policijos pastatas Dedoplisckaro miestas Dedoplisckaro geležinkelio stotis
Dedoplisckaro policijos pastatas Dedoplisckaro miestas Dedoplisckaro geležinkelio stotis
Author:Victor Nersesov Author:Victor Nersesov Author:Victor Nersesov

Dedoplisckaro miesto muziejus yra Cchra Dzmis gatvėje Nr 10, muziejus veikia kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje yra 13 000 eksponatų, tarp jų: archeologų radiniai Dedoplickaro municipalitete nuo VI amžiaus p.m.e iki vėlyvųjų viduramžių (keraminiai ir bronziniai daiktai: papuošalai, keraminiai medicinos instrumentai, bronzinės žnyplės, kulto skulptūrėlės ir kaukės, skitų strėlių antgaliai); numizmatikos kolekcija (VI amžiaus Sasanidų Irano sidabrinės ir auksinės monetos, Gruzijos, Rusijos, Vokietijos monetos); etnografinė kolekcija (istorinio Kiziki regiono kilimai, balnakrepšiai, užtiesalai, auksu siuvinėti audiniai, kasdieninio gyvenimo daiktai); XX amžiaus Gruzijos dailininkų kolekcija (R.Sturua, A.Popiašvili, J.Gvimradze, R.Tordia ir kitų paveikslai).
Netoli miesto yra Chornabudži tvirtovė, Erelių kanjonas ir Šv.Elia kalno vienuolynas.

© 2015 J.D.Endriukaitis