Gudarechi vienuolynas
Gudarechi (გუდარეხი) - Gudarechi vienuolynu (გუდარეხის მონასტერი) vadinama vieta Tetrickaro municipalitete, bet tiksliau ją būtų vadinti viduramžių gyvenviete. Gudarechi - viena iš paskutinių Gruzijos Aukso amžiaus statyba. Pagrindinė cerkvė pastatyta 1222 metais, keletą metų iki chorezmiečių ir mongolų įsiveržimo. Kai kurie pastatai čia atsirado ir prieš ir po minėto laikotarpio.
Gudarechi - keistoka vieta. Ji skiriasi netgi nuo tokių apleistų vienuolynų kaip Rkoni. Čia niekas negyvena - nėra vienuolių ar šventikų, tik kartais čia pasirodo darbininkai, kurie neaišku ką čia veikia. Beveik nėra antkapių ir paliktų kvevri. Atrodo, kad žmonės paliko šią vietą labai seniai, o kadaise čia buvo miestas, išliko jo pėdsakai.
Jeigu nuo Gudarechi kaimo eiti keliu į vakarus, pradžioje pamatysime 4 aukštų, pastatytą XI-XIII amžiuose, gynybinį bokštą, už 3 km pasieksite laukymę apaugusią retais medžiais. Šioje laukymėje kadaise buvo miestas. Kaip jis vadinosi - nežinoma. Tarp medžių matosi pamatų likučiai. 1938-1939 metais čia kasinėjo archeologai, rado daug keramikos šukių, monetų ir pastatų likučių.
Už laukymės dešinėje - gilus tarpeklis, kairėje kalva, už kalvos dar vienas tarpeklis. Už laukymės vietovė palaipsniui kyla aukštyn. Tai kas vadinama Gudarechi vienuolyno kompleksu yra ant kalvos.
Vienuolyno kompleksą sudaro pagrindinė cerkvė, varpinė, kiti įvairios paskirties pastatai, tvoros, vartai, arklidės, rūsiai, antkapiai ir Šavla cerkvė. Pastatai daugiau ar mažiau apgriuvę.
Tetrickaro. Gudarechi vienuolynas | Tetrickaro. Gudarechi vienuolynas | Tetrickaro. Gudarechi vienuolynas |
Author:Lasha_Gabelia | Author:ggujabidze | Author:ggujabidze |
Pagrindinė cerkvė
Cerkvę 1222 metais, karalienės Rusudan valdymo laikais, pastatė architektas Čičaporisdze. Yra nuomonių, kad cerkvė pastatyta panaudojant čia buvusios senesnės, X-XI amžiaus, cerkvės akmenis.
Cekvė labai primityvi - keturios sienos ir stogas. Įdomu, kad tokios primityvios architektūros cerkvė pastatyta XIII amžiuje. Šiaurinėje cerkvės pusėje - vėlesnių laikų priestatas. Cerkvės fasadas gausiai papuoštas raižiniais. Cerkvė pastatyta iš labai taisyklingų, lygiais kraštais, akmens blokų. Patys blokai dviejų spalvų - gelsvos ir rudos, atrodo kaip šachmatų lenta. Rytinėje cerkvės sienoje - raižiniais papuoštas langas, jo viršuje išraižytas kryžius. Pietinėje sienoje - didelis blokas su užrašais asomtavruli raidėmis. Jame minima cerkvę pastačiusio architekto pavardė. Šiaurinėje sienoje - blokas su užrašu iš 5 raidžių.
Cerkvės viduje - viena didelė salė, kolonų nėra, yra keletas antkapinių plokščių. Ant sienų išlikę freskų fragmentai. Šiaurinės sienos freskoms labai pakenkė drėgmė, pietinėje nutapyti net du Šv.Giorgi, kiek sugadinti vėlesniais užrašais. Ant sienų daug vandalų užrašų - visokie Žoros, Vasios ir kt. Visi vardai ir užrašai rusiški.
Varpinė
Pastatyta 1278 metais, mongolų laikotarpiu, valdant karaliui Demetre II. Pirmas varpinės aukštas atviras, antrasis kadaise pertvara buvo padalintas į du. Varpinė, kaip ir pagrindinė cerkvė, pastatyta iš tokių pačių dvispalvių blokų. Varpinės šone - akmeniniai laipteliai. Varpinė yra seniausia iš varpinių, kurių pastatymo laikas žinomas, Gruzijoje.
Aplinkui
Cerkvė ir varpinė - geriausi pastebimi vienuolyno komplekso objektai. Į vakarus nuo cerkvės - keletas grubokai pastatytų akmeninių sienų, aiškiai kito laikotarpio statybos. Į vakarus nuo cerkvės XIII dideli rūmai, kurio išliko tik viena siena. Siena pastatyta iš mažesnių kaip cerkvės blokų, sumūryta primityviau. Vienuolyno teritorijoje yra nedidelė, vienos navos XVIII amžiaus Šavla cerkvė. Už varpinės, krūmuose irgi pastatų sienų likučiai, uoloje išskobta ertmė vynuogių spaudimui. Pats pastatas stipriai apgriuvęs, vietomis matosi konservavimo pėdsakai - dabartinis betonas. Teritoriją juosia išorinė siena.
Už vienuolyno sienos yra dar viena nedidelė, vienos navos XIII amžiaus cerkvė. Jos fasadas dekoruotas augaliniais ornamentais.
Tetrickaro. Gudarechi vienuolynas | Tetrickaro. Gudarechi vienuolynas | Tetrickaro. Gudarechi bokštas |
Author:ggujabidze | Author:ggujabidze | Author:Lasha_Gabelia |
Išorinė siena
Siena juosia visą teritoriją, jos ilgis apie 500 m, diametras apie 120 m. Dabar siena neaukšta, kokio ji aukščio buvo nežinoma. Sienoje, vienodais atstumais tarp jų, yra pusapvaliai kontroforsai. Bokštų nėra, bet nemažai šaudymo angų, ir netgi didesnių langų. Vienoje vietoje siena eina tarpeklio pakraščiu, vietomis atsiremia į uolas.
Ant vienos uolos iškirsti latakai, angos ir briaunos. Atrodo, uoloje buvo iškaltas kambarys, vėliau dalis uolos nugriuvo. Panašu į buvusio čia miesto pėdsakus. Kiek kairiau prie sienos stovi pastatai, vienas iš jų, pastatytas XI-XIII amžiuje, buvo naudojamas vynui saugoti. Pastate yra keletas sudužusių kvevri.
Siena pastatyta iš stambių akmens blokų, o vartai pastatyti labai primityviai.
Kaip pasiekti
Paprasčiausias maršrutas - keliu iš Tetrickaro į Ksorveti, nuo ten keliu nusileisti link Algeti vandens saugyklos ir pakilti iki Gudarechi kaimo. Nuo kaimo, pro gynybinį bokštą, gana neblogas, duobėtas tik pabaigoje, kelias iki vienuolyno.
Nuo Ksorveti kaimo yra ir trumpesnis gruntinis kelias einantis kalnagūbriu. Kelias viduryje išsišakoja - dešinysis eina į Gudarechi kaimą, kairiuoju iki vienuolyno apie 2,5 km.
Galima atvažiuoti ir nuo Algeti vandens saugyklos pusės. Kiek aukščiau vandens saugyklos yra tiltas per Algeti upę. Už tilto pirmasis posūkis į dešinę - į Vake kaimą, antrasis - į Gudarechi kaimą.