Tergi (Tereko) baseino upės

Tergi upės baseinas

Tergi (თერგი), Terekas - upė Šiaurės Gruzijoje (Kazbegi municipalitete) ir Rusijoje (Šiaurės Osetijoje, Kabardino-Balkarijoje, Čečėnijoje, Ingušetijoje, Dagestane). Upės ilgis 623 km, baseino plotas - 43 200 km². Vidutinis debitas Vladikaukaze 34 m³/s, žiotyse 305 m³/s. Tergi prasideda Zilgachochis ledyne, Didžiojo Kaukazo ir Choch kalnagūbrių sandūroje, pradžioje teka į vakarus, žemiau pasuka į šiaurę, teka per Stepancminda miestą, žemiau jo teka Darjali tarpekliu ir kerta Gruzijos-Rusijos sieną. Didžiausi intakai Gruzijoje: Maisisckali, Snosckali ir Chde. Gruzijoje upę maitina pagrindinai ledynų ir sniego tirpsmo, dalinai - lietaus ir požeminiai vandenys. Aukščiausias vandens lygis upėje būna vasarą, žiemą upė labai nusenka. Upės slėniu eina Gruzinų Karo kelias.

Tergi upė. Truso kanjonas Tergi upė prie Sioni kaimo Tergi upė Darjali tarpeklyje
Tergi upė. Truso kanjonas Tergi upė prie Sioni kaimo Tergi upė Darjali tarpeklyje
Author:Szymon_Ptak Author:luksoni Author:G.N.

Truso tarpeklis. Ilgis apie 5-6 km, sudėtingumas apie WW 4/5 (rugpjūčio mėnesį), esant aukštam vandens lygiui (40 ir daugiau m³/s) - WW 5+. Patekimas: jeigu važiuojate nuo Gudauri - Amasiani (Kobi) kaime, prie policijos pastato reikia pasukti į kairę. Tergi slėniu kyla gruntinis kelias, kuris aukščiau Kvemo Okrokana kaimo pravažiuojamas tik didelio pravažiuojamumo automobiliais. Kad patekti į Truso tarpeklį (pasienio zona) reikalingas leidimas, kurį nesunkiai ir nemokamai galima gauti Turizmo ofise Tbilisyje.
Truso kanjonas prasideda žemiau Katrisi kaimo. 2km iki kanjono upė nesudėtinga, teka protakomis. Sudėtingas slenkstis po tiltu, nuo jo ištisinai slenksčiai iki tilto prie Okrochana kaimo. Paskutiniame 1 km iki tilto galingas (WW 5+) slenkstis su didžiulėmis stovinčiomis bangomis.

Okrochana-Goreciche. Pradžioje upė nesudėtinga (WW 2), 1-2 km prieš Sioni kaimą nuolydis padidėja, prasideda ilgi, galingi slenksčiai (WW 4/5 esant aukštam vandens lygiui). Reikėtų saugotis senų dujų vamzdžių kabančių virš upės.
Goreciche-Stepancminda (žemas vandens lygis). Plaukimą galima pradėti nuo šalutinio kelio tilto prie Goresciche kaimo, baigti prie kelio tilto Stepancminda mieste. Toliau plaukti neverta - už keleto kilometrų prasideda garsusis Darjali tarpeklis. Debitas rugpjūčio mėnesį apie 20-25 m³/s, sudėtingumas - 1/2+ (3/3+), esant aukštam vandens lygiui gali siekti WW 4. Atkarpos ilgis apie 9 km, vidutinis nuolydis apie 15 m/km.
Iš karto už tilto prasideda apie 500 m ilgio gilus kanjonas. Sietuvų jame nėra, išlipti iš kanjono neįmanoma. Netoli kanjono pabaigos - slenkstis, kurio išžvalgyti ir apsinešti negalima. Slenkstis praplaukiamas kaire puse, apie 1,5 m aukščio nuopyla su "bačka". Esant žemam vandeniui kanjono sudėtingumas WW 3/3+. Žemiau kanjono dar keletas slenksčių. Žemiau upė teka plačiu slėniu, vietomis skaidosi į protakas. Aplinkui nuostabūs vaizdai. Slenksčių nėra.
Atkarpą geriau plaukti esant aukštam vandens lygiui, tada plaukimą galima pradėti nuo Kobi kaimo. Atkarpa tinkama plaukti ir katamaranais.

Gruzija

Darjali tarpeklis. Plaukimą galima pradėti nuo kelio tilto Stepancminda mieste, baigti prieš Gruzijos-Rusijos sieną. Sudėtingumas esant žemam vandens lygiui WW 5 (5+). Debitas rugpjūčio mėnesį 25-30 m³/s. Atkarpos ilgis apie 11 km, nuolydis skirtingose atkarpose nuo 25 m/km iki 50 m/km.
Už tilto apie 1 km WW 3/3+ sudėtingumo upės. Už intako iš kairės su purvinu vandeniu prasideda WW 5 sudėtingumo upės atkarpa. Vagoje didelių akmenų ir "bačkų" chaosas. Plaukimo linija neaiški, sietuvų nėra. Atrodo upė teka per selės sąnašas. Žemiau upė protakomis teka plačiu slėniu, upės nuolydis apie 25 m/km. Už tilto, kur kelias iš kairio kranto pereina į dešinį, prasideda sudėtinga WW 5 atkarpa, apie 3 km ilgio, panašaus pobūdžio į prieš tai buvusią. Plaukimo pabaiga prie valstybės sienos. Slenksčiai po potvynių neatpažįstamai pasikeičia. Trečioje Darjali tarpeklio dalyje ruošiama statyti derivacinę HE, visi slenksčiai bus užsemti.

Džutisckali upė Snosckali upė Snosckali upė
Džutisckali upė Snosckali upė Snosckali upė
Author:mamuka123 Author:angbar11 Author:bhoeyb

Snosckali (სნოსწყალი) - upė Šiaurės Gruzijoje (Kazbegi municipalitete), Tergi (Tereko) upės dešinysis intakas. Iki Kora intako vadinama Džutisckali. Upės ilgis 27,3 km, baseino plotas - 256 km². Vidutinis debitas žiotyse 6,72 m³/s. Upė prasideda 3035 m aukštyje, įteka į Tergi prie Ačchoti kaimo, 2,5 km į pietus nuo Stepancminda miesto. Upė maitinama sniego tirpsmo, lietaus ir požeminių vandenų. Aukščiausias vandens lygis būna pavasario pabaigoje-vasaros pradžioje. Didžiausi intakai: Džavartchorchisckali, Džutisckali (13 km, 2,39 m³/s), Čauchisckali, Kora, Artchomosckali (23 km). Upės slėniu iki Džuta kaimo eina gruntinis kelias.

© 2014 J.D.Endriukaitis