Charagauli municipalitetas

Charagauli žemėlapis

Charagauli municipalitetas (ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი) yra Imeretijos rytuose, rytuose nuo Kartli (Chašuri municipaliteto) jį skiria Lichi kalnagūbris, pietuose Mescheti kalnagūbris jį skiria nuo Boržomi municipaliteto, vakaruose ribojasi su Bagdadi ir Zestafoni municipalitetais, šiaurėje - su Čiatura ir Sačchere municipalitetais.
Municipalitetas yra 285-2642 m (vidurkis 420 m) virš jūros lygio. Aukščiausias taškas - Samecchario viršūnė (2642 m). Didžioji rajono dalis yra kalnuota - kalnuotos vietovės užima 733,9 km², žemumos - 180 km². Daugiau kaip 2/3 (68,2%, apie 650 km²) rajono ploto dengia miškai, iš kurių daugiau kaip pusę užima Boržomi-Charagauli Nacionalinis parkas. Pagrindinės municipaliteto upės - Dzirula, Rikotula ir Borimela, jų slėniuose yra dauguma municipaliteto gyvenviečių.

Municipaliteto plotas - 913,9 km², gyventojų skaičius - 27 500 (2010). Administracinis centras - Charagauli miestas. Municipalitete yra 1 miestas ir 78 kaimai. Šiaurinėje municipaliteto dalyje eina Tbilisi-Batumi kelias, municipaliteto rytuose tuneliu (ar Rikoti perėja) kertantis Lichi (Surami) kalnagūbrį, kitas svarbus municipaliteto kelias - Chašuri-Charagauli-Zestafoni. Per municipalitetą eina Tbilisi-Poti geležinkelis.
Municipaliteto klimatas subtropinis. Įprastai žiemos nelabai šaltos, vasaros - sąlyginai sausos, karštos. Charagauli mieste vidutinė metinė temperatūra yra 13,2 °C, sausio mėnesio - 3,2 °C, liepos mėnesio - 22,6 °C, absoliutus minimumas yra -22 °C, absoliutus maksimumas +40 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1200-1800 mm.
Įdomiausi istoriniai objektai: Čcheri ir Vachani tvirtovės, Ubisi vienuolynas, Nunisi katedra. Municipalitete yra dvi kurortinės vietovės, garsios mineraliniais vandenimis - Zvare ir Nunisi.

Amašuketi Chevi. Ulumbo vienuolynas Rikoti tunelis
Amašuketi Chevi. Ulumbo vienuolynas Rikoti tunelis
Author:ftoros Author:David Galegashvili Author:fjk8

Charagauli (ხარაგაული) - miestelis, municipaliteto administracinis centras, įsikūręs prie Čcherimela upės, 280-400 m virš jūros lygio, 50 km (tiesiąja) į pietryčius nuo Kutaisio.
Mieste yra geležinkelio stotis, joje stoja visi pagrindiniai traukiniai. Yra ir vietinis traukinys - Chašuri-Zestafoni.
Miestelis, nors ir pasislėpęs kalnuose, turi visą reikalingą infrastruktūrą - paduotuves, kavines, viešbutį. Miestelyje yra nedidelis istorijos muziejus. Plačiau Charagauli miestas
Amašuketi (ამაშუკეთი) (anksčiau Cichisdziri) - kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose, Dzirula upės kairiajame krante, 440 m aukštyje, 32 km į šiaurės rytus nuo Charagauli. Kaime yra akmens karjeras ir 2 viduramžiais pastatytos cerkvės.
Bazaleti (ბაზალეთი) - kaimas kairiojo Čcherimela upės intako slėnyje, 400 m aukštyje, 4 km į šiaurę nuo Charagauli. Prie kaimo yra viduramžių pilies griuvėsiai.

Gruzija

Chevi (ხევი) - kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose prie Rikotula upės, 520 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Batumi, 47 km į šiaurės rytus nuo Charagauli. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Kaime yra viduramžiais ir XIX amžiuje pastatytos cerkvės.
5 km į rytus nuo kaimo, ant Ulumbo kalno, 1062 aukštyje yra Šv.Giorgi vienuolynas. XV amžiaus metraštyje "Kartli gyvenimas" minimas vienuolynas ant Ulumbo kalno. XV amžiuje vienuolyną sugriovė Tamerlano kariuomenė. Jį atstatė Kutsa Amiredžibi, nuo to laiko cerkvė vadinama jo vardu.
Choni (ხონი) - kaimas Dzirula ir Sakraula upių takoskyroje, prie Zestafoni municipaliteto ribos, 420 m aukštyje, 19 km į šiaurės vakarus nuo Charagauli. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Prie kaimo yra vėlyvųjų viduramžių pilies griuvėsiai.
Čcheri (ჩხერი) - kaimas Čcherimela ir jos dešinio intako tarpekliuose, 640 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Charagauli. Prie kaimo 1774 metais įvyko Čcheri mūšis. Aukštai virš kaimo stovi apgriuvusi XV-XVII amžiaus tvirtovė. Plačiau Čcheri tvirtovė

Čcherimela upė prie Laše kaimo Marelisi. Įėjimas į Nacionalinį parką Marelisi geležinkelio stotis
Čcherimela upė prie Laše kaimo Marelisi. Įėjimas į Nacionalinį parką Marelisi geležinkelio stotis
Author:Roma Tskhelishvili Author:Archil Kikvadze Author:Tariel Inasaridze

Črdili (ჩრდილი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio šiaurinėse priekalnėse, prie Zvaruli upės, 720 m aukštyje, 22 km į pietryčius nuo Charagauli. Kaime yra vėlyvųjų viduramžių akmeninis bokštas.
Gedsamania (გედსამანია) - kaimas šiauriniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose, prie Dzirula upės intako Uchadi intako, 720 m aukštyje, 45 km į šiaurės rytus nuo Charagauli. Kaime yra 2 cerkvės, viena iš jų pastatyta 1737 metais.
Laše (ლაშე) - kaimas Čcherimela upės slėnyje, prie kelio Dzirula-Charagauli, 360 m aukštyje, 5 km į šiaurę nuo Charagauli. Kaime yra viduramžių pilies griuvėsiai.
Leghvani (ლეღვანი) - kaimas prie kairiojo Čcherimela intako Leghvanuri, 500 m aukštyje, 11 km į pietus nuo Charagauli. Kaime yra vėlyvųjų viduramžių akmeninis bokštas.
Marelisi (მარელისი) - nedidelis kaimas Mescheti kalnagūbrio šiaurės rytų šlaituose, prie Sakrauli ir Dabžolischevi upių, 450 aukštyje, prie kelio Chašuri-Charagauli, 11 km į pietryčius nuo Charagauli. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVIII amžiaus. Kaime yra geležinkelio stotis ir vėlyvaisiais viduramžiais pastatyta bažnyčia.
Prie kaimo yra Boržomio Nacionalinio Parko bazė. Čia prasideda vienas iš trekingo takų per Mescheti kalnagūbrį. Plačiau Boržomi-Charagauli Nacionalinis parkas
Moliti (მოლითი) - kaimas Čcherimela upės dešiniajame krante, 680 m aukštyje, netoli kelio Chašuri-Charagauli, 15 km į pietryčius nuo Charagauli. Yra geležinkelio stotelė. Istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII amžiaus. Kaime yra vėlyvųjų viduramžių akmeninis bokštas.
Nadaburi (ნადაბური) - kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose, Dzirula upės kairiajame krante, 760 m aukštyje, 53 km į šiaurės rytus nuo Charagauli. Kaime yra 1628 metais pastatytas akmeninis bokštas.

Tiltas prie Moliti Čchirimela upė prie Moliti Nunisi. Nameliai turistams
Tiltas prie Moliti Čchirimela upė prie Moliti Nunisi. Nameliai turistams
Author:zuradumbadze Author:Tariel Inasaridze Author:zuradumbadze

Nunisi (ნუნისი) - kurortinis kaimas šiauriniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, Nunisckali upės slėnyje, 920 m virš jūros lygio, 27 km į pietryčius nuo Charagauli, 7 km nuo geležinkelio.
Kaime yra mineralinio vandens šaltiniai, kuriuos jau XVIII mini, kaip labai naudingus, Vachušti Bagrationi. Unikalaus mikroklimato spa kurortas Nunisi įsikūrė 1856 metais, jį supa lapuočių-spygliuočių miškai. Nunisi mineralinis vanduo gydo nervų sistemos sutrikimus.
Prie kaimo yra įėjimas į Boržomi-Chargauli Nacionalinį Parką, prasideda trekingo takas (13 km) nuvedantis į Zanavi kaimą Boržomi tarpeklyje.
Kaime yra IX-X amžiaus Nunisi katedra, už keleto kilometrų nuo jo, miške - Vienuolių uola, su dirbtinėmis olomis joje. Plačiau Nunisi katedra ir Vienuolių uola
Vachani (ვახანი) - kaimas šiaurės vakariniuose Mescheti kalnagūbrio šlaituose, Vachanisckali upės dešiniajame krante, 620 m aukštyje, 18 km į pietryčius nuo Charagauli. Į pietus nuo kaimo yra XVIII amžiuje buvusi strategiškai svarbi Vachani tvirtovė. Plačiau Vachani tvirtovė
Vani (ვანი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio šlaituose prie kairiojo Čcherimela upės intako Džindžouri , 550 m aukštyje, 6 km į pietus nuo Charagauli. Kaime yra IX-X amžiaus cerkvė.
Vardzia (ვარძია) - kaimas kalvose kairiajame Borimeli upės krante, 400 m aukštyje, 18 km į vakarus nuo Charagauli.
Kaime yra XI-XIII amžiaus cerkvė. Pagal legendą, vienuolynas buvo įkurtas Meschetų karalienės iš Vardzijos įsakymu, į jį iš Vardzia buvo perkelta ikona (iki 1924 metų saugota cerkvėje, vėliau Gruzijos Nacionaliniame muziejuje). Cerkvė ir varpinė restauruota 1777 metais.
Vertkvila (ვერტყვილა) - kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose, Dzirula upės kairiajame krante, 460 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Batumi, 38 km į šiaurės rytus nuo Charagauli. Istoriniuose šaltiniuose kaimas minimas nuo XVII amžiaus. Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė.
Ubisi (უბისი) - kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose prie Dzirula upės, 320 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Batumi, 11 km į šiaurę nuo Charagauli. Kaime yra IX amžiuje pastatytas vienuolynas. Plačiau Ubisi vienuolynas

Vachani. Vandens malūnas Zvare kaimo apylinkės Tiltas netoli Zvare
Vachani. Vandens malūnas Zvare kaimo apylinkės Tiltas netoli Zvare
Author:chartleli Author:N.Kh. Author:Valentinas Kabasinskas

Zvare (ზვარე) - kurortinis kaimas vakariniuose Lichi kalnagūbrio šlaituose, Zvarula upės slėnyje, 700 m virš jūros lygio, 24 km į pietryčius nuo Charagauli. Kaimas Mzvari pavadinimu minimas XVIII amžiuje.
Kaimas įžymus savo gyduomuoju mineraliniu vandeniu "Zvare". Nuo seno kaimo apylinkėse buvo balos ir ežeriukai, kurių vandenį godžiai gerdavo žvėrys ir naminiai gyvuliai. Žmonės susidomėjo trykštančiu iš po žemės vandeniu, kurį ištyrę atrado unikalias jo savybes. "Zvare" vanduo yra natūraliai prisotintas anglies dvideginio kalcio-natrio chlorido vanduo.
1933 metais čia prasidėjo žvalgybiniai tyrimai. 1934 metais buvo išgręžtas pirmasis gręžinys ir pastatytas mechaninis siurblys. 1936 metais pradėtas pilstyti mineralinis vanduo "Zvare". Sovietiniais laikais vanduo buvo labai populiarus. 1980 metų Maskvos olimpiadoje "Zvare" buvo oficialus sportininkų stalo vanduo. Žlugus Sovietų Sąjungai mineralinio vandens pilstymo gamykla užsidarė, 2008 metais gamyklą įsigijo anglų kompanija “Transat Corporation”, modernizavo įrangą, ir 2010 metais vėl pradėjo pilstyti vandenį. Gruzijoje "Zvare" galima rasti parduotuvėse.
"Zvare" mineralinis vanduo turtingas jodu, jis rekomenduojamas gydyti chronišką gastritą, pankreatitą, kepenų ligas ir metabolizmo sutrikimus, taip pat subalansuoja skrandžio rūgštingumą. "Zvare" taip pat naudojamas kaip gaivinantis stalo vanduo.

© 2014-15 J.D.Endriukaitis