Pšaveli ir Laliskuri

Pšaveli (ფშაველი) - kaimas Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio papėdėje, kairiajame Stori upės krante, 460 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, 29 km nuo Telavi važiuojant per Napareuli ir 32 km per Kvemo Alvani. 1926 gyventojai (2002).
Istoriniuose šaltiniuose minimas tik nuo XVIII amžiaus, bet kaime išlikusios cerkvės griuvėsiai rodo, kad kaimas yra žymiai senesnis.
Kaime prasideda kelias į Omalo Tušetijoje, vykstant į ją Pšaveli aplenkti nepavyks. Kaime ir jo apylinkėse yra daug istorinių paminklų: Carkostavi Šv.Giorgi, Šv.Evstate, Šv.Jono Evangelisto, Zvareli Šv.Giorgi cerkvės, Šv.Marijos cerkvių kompleksas ir Tali tvirtovė.

Šv.Marijos kompleksas Šv.Marijos kompleksas Pšaveli Šv.Evstate cerkvė
Šv.Marijos kompleksas Šv.Marijos kompleksas Pšaveli Šv.Evstate cerkvė
Author:saba96 Author:saba96 Author:saba96

Šv.Marijos kompleksas dar vadinamas Puikioji Dievo Motina (კოხტა ღვთისმშობელი) arba Kocha yra Čečachvischevi upės tarpeklyje, apie 3,5 km į šiaurę nuo Pšaveli centro.

Komplekse išliko ankstyvaisiais viduramžiais pastatyti: Šv.Marijos cerkvė, kitos mažesnės cerkvės, rūmų ir pilies griuvėsiai, ūkiniai pastatai. Neblogai išlikusį kompleksą supa gynybinė siena. Vieta labai jauki, turistų beveik nelankoma, informacijos apie ją beveik nėra. Turint laiko, kompleksą tikrai verta aplankyti pakeliui į Tušetiją. Tai vienas iš beveik nežinomų Kachetijos "perliukų".

Pšaveli tvirtovė Tali tvirtovė ir Šv.Giorgi cerkvė Šv.Giorgi cerkvė
Pšaveli tvirtovė Tali tvirtovė ir Šv.Giorgi cerkvė Šv.Giorgi cerkvė
Author:Mtiuli777 Author:saba96 Author:saba96

Viduramžiais pastatyta Šv.Evstate cerkvė yra beveik Pšaveli kaimo viduryje, netoliese yra vėlyvaisiais viduramžiais pastatyta gintis nuo kalniečių antpuolių, primityvi, neaukštomis apgriuvusiomis sienomis, Pšaveli tvirtovė.

Laliskuri tvirtovė Tali tvirtovė Tali tvirtovė
Laliskuri tvirtovė Tali tvirtovė Tali tvirtovė
Author:saba96 Author:saba96 Author:Mtiuli777

Laliskuri (ფშაველი) - kaimas dešiniajame Stori upės krante, 440 m aukštyje, prie kelio Achmeta-Kvareli, rytuose praktiškai susijungia su Pšaveli kaimu. 657 gyventojai (2002).
Laliskuri kaimo rytuose, netoli tilto per Stori upę yra apgriuvusi vėlyvųjų viduramžių tvirtovė, prie jos stovi nedidelė, vienos navos cerkvė.
Gerai iš toli matoma, viduramžiais pastatyta Ckarostavi Šv.Giorgi cerkvė stovi ant aukšto kalno kairiajame Stori upės krante, priešais Pšaveli kaimą. Ją galima pasiekti keliuku iš Laliskuri kaimo. Keliukas prasideda kaimo rytuose, netoli tilto per Stori upę. Važiuodami keliuku, už 0,5 km, ant kalvos pamatysime Tali bokštą-tvirtovę, ją galimą pasiekti taku nuo keliuko (apie 100m). Dar už 0,5 km važiuojant keliuku, ant tos pačios kalvos stovi nedidelė, vienos navos, viduramžių cerkvė. Nuo Tali bokšto ją galima pasiekti taku (apie 150 m). Toliau keliukas, vingiuodamas pakyla iki Šv.Giorgi cerkvės. Atstumas nuo tilto apie 2,2 km. Nuo kalno atsiveria puikūs vaizdai, tai gana įdomus minitrekingo maršrutas.

© 2016 J.D.Endriukaitis