Ananuri tvirtovė

Ananuri tvirtovė (ანანური) - didelė, gerai išsilaikiusi pilis ant Žinvali vandens saugyklos kranto, prie Ananuri kaimo, prie Gruzinų Karo kelio, 9 km į šiaurę nuo Dušeti, apie 70 km nuo Tbilisio. Viena iš garsesnių Gruzijos pilių, minima visuose turizmo bukletuose ir vadovuose, čia dažnai atveža turistus. Pagrindiniai pilies privalumai - lengvas pasiekiamumas ir tai, kad pilis gerai išsilaikiusi. Visos sienos ir bokštai sveiki, net perdangos kai kur išsilaikė.

Ananuri iš Tbilisio pasiekti nesunku, galima "maršutke" važiuojančia į Pasanauri, Gudauri ar Stepancminda, nesunku ir pakeleivingomis mašinomis.
Prie tilto prieš Ananuri, prie "pilaičių" išvaizdos namų, yra keletas restoranų ir kavinių kur galima pavalgyti.

Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė
Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė
Author:dmdomba Author:Nika Shmeleva Author:Giorgi 1971

Kada buvo pastatyta tvirtovė tiksliai nežinoma. Vienas bokštas manoma pastatytas XIII amžiuje. Apie XVII amžių pilis buvo Aragvi eristavų rezidencija. Tuo laikotarpiu Aragvi eristavija apėmė Aragvi upės slėnį, gretima Ksani eristavija - Ksani upės slėnį. Ksani eristavų rezidencija buvo netoli Achalgori, jos, laikas nuo laiko, kariavo tarpusavyje.
Aragvi pilis pastatyta Aragvi slėnio siauroje vietoje, saugojo kelią einantį Aragvi slėniu. Dabartinis kelias ir tiltas pastatyti ne taip seniai, senasis kelias ir tiltas yra žemiau pilies. Dabar šio kelio dalis apsėmė vandens saugykla, senuoju keliu į pietus galima nuvažiuoti apie 0,5 km, toliau kelias dingsta po vandeniu. Kada vandens lygis Žinvali tvenkinyje aukštas, senąjį kelią ir tiltą apsemia. Senasis kelias į šiaurę eina per Ananuri kaimą, už jo susilieja su naujuoju keliu.

Gruzija

Anksčiau pilis buvo žymiai didesnė. Dabartinė pilis - tai buvusios tvirtovės viršutinė dalis. Žemiau buvę bokštai ir sienos neišliko.
1743 metais eristavija buvo panaikinta, pilis tapo karalių nuosavybe. 1795 metais į Ananuri nuo persų bėgo Tbilisio gyventojai.

Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė
Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė Ananuri tvirtovė
Author:Wowo Manipulations Author:tikapci Author:mn3006

Visos pilies sienos išlikusios, taip pat du dideli bokštai ir keletas mažesnių. Apvaliame bokšte perdangų nėra, kitame bokšre išliko perdangos ir laiptai, galima pakilti į patį šio bokšto viršų. Nuo jo gaunasi puikios cerkvės fotografijos.
Dar vienas bokštas yra pilies kieme. Manoma jis yra XIII amžiaus, bokštas panašus į chevsurų bokštus.
Istoriškai įdomiausias pilies objektas - cerkvė. Ji pastatyta 1689 metais, o XVII amžiuje visoje Gruzijoje pastatyta tik keletas cerkvių. Cerkvės architektūra klasikinė, su kupolu, vakarinė siena gausiai išraižyta - kryžius, augaliniai ornamentai, žmonių figūrėlės.
Tai truputį stebina - tokių gausių meniškų raižinių Gruzijoje beveik nebuvo nuo XIII amžiaus, be to cerkvė stovi prie bokšto, kuris slepia visą tą puošybą.
Viduje išliko tik freskų fragmentai. Yra pavaizduoti asirų tėvai. Altorių sukūrė gruzinų menininkas apie 1800 metus, nors jis atrodo visai negruziniškas.

Ananuri tvirtovė Ananuri cerkvės fasadas Ananuri cerkvės fasadas
Ananuri tvirtovė Ananuri cerkvės fasadas Ananuri cerkvės fasadas
Author:Wowo Manipulations Author:Orly Yahalom Author:Embas Bras (VLAD)

Į vakarus nuo pagrindinės cerkvės yra dar viena, kiek senesnė, pastatyta XVI amžiaus pabaigoje ar XVII amžiaus pradžioje. Cerkvė veikianti, vidus nesuremontuotas. Joje yra mdivanbego Edišero kapas su antkapiu.
Nusileidus nuo pilies žemyn, prie vandens saugyklos, rasime nemažai griuvėsių. Apatinės tvirtovės sienos neišliko, bet išliko sena apgriuvusi, labai įdomi cerkvė.
Dar žemiau eina senasis Gruzinų Karo kelias, šalia sovietinių laikų tiltas. Kelią ir tiltą kartais apsemia Žinvali tvenkinio vandenys.
© 2015 J.D.Endriukaitis