Zemo Chodašeni
Zemo Chodašeni (ზემო ხოდაშენი) (anksčiau Badagoni) - kaimas prie Chodašenischevi upės, 580 m aukštyje, prie kelio Telavi-Achmeta, 15 km į pietryčius nuo Achmeta. 1144 gyventojai (2002). Kaime yra Badagoni kompanijos vyno gamykla.
Kaime yra viduramžių Apsireiškimo cerkvė ir vienuolynas, Jono Krikštytojo, Kviracchoveli, Kankinių cerkvės, X-XI amžiaus Sačino cerkvės griuvėsiai, XIX amžiaus Bočorma cerkvė. Apie 7 km į pietus nuo kaimo, Šavkaba upės tarpeklyje, yra Chodašeni Dedata vienuolynas.
Chodašeni Apsireiškimo vienuolynas | Chodašeni Apsireiškimo vienuolynas | Chodašeni Sačino cerkvės griuvėsiai |
Author:lekso lursmanashvili |
Zemo Chodašeni vienuolynas (ზემო ხოდაშენის მონასტერი) yra Zemo Chodašeni kaimo viduryje.
Vienuolynas įkurtas XVI amžiuje Kachetijos karalių Levano (1520-1524) ir Aleksandro (1524-1605). Prie pagrindinės vienuolyno Apsireiškimo cerkvės yra pilis (vyno rūsio bokštas), prie cerkvės vakarinės pusės 1760-1784 metais pristatytas priestatas. Užrašas ant pietinės cerkvės sienos skelbia, kad cerkvę 1817-1830 metais atnaujino archimandritas Domenti.
Iš nedidelių akmenų pastatyta Apsireiškimo cerkvė (7,2x4,3 m) nėra originalios formos, vietomis atstatyta iš plytų. Į šiaurės vakarus nuo Apsireiškimo cerkvės yra nedidelė Šv.Giorgi cerkvė. Į šiaurę nuo Apsireiškimo cerkvės yra iš nedidelių akmenų ir plytų 1836 metais pastatytas dviejų aukštų pastatas.
Beraant pilis (Vyno rūsio bokštas) (15,2x11,4 m) yra apie 15 m į vakarus nuo Apsireiškimo cerkvės. Pilį sudaro dvi nevienodos dalys: trijų aukštų tradicinis bokštas ir dviejų aukštų pastatas. Pirmame bokšto aukšte yra vynuogių spaustuvas, pastate yra vyno rūsys, rūsyje yra 20 į žemę įkastų kvevri (ąsočių).
Chodašeni Dedata vienuolynas | Chodašeni Dedata vienuolynas | Chodašeni Dedata vienuolynas |
Zemo Chodašeni Dedata vienuolyno kompleksas (ზემო ხოდაშნის დედათა მონასტრის კომპლექსი) yra Gombori kalnagūbrio šiauriniame šlaite, miške, Šavkaba upės tarpeklyje, apie 7 km į pietus nuo Zemo Chodašeni. Vienuolyną galima pasiekti tik taku pėsčiomis.
Kažkada buvusio didelio vienuolyno kompleksą sudaro: Šv.Nikolozi cerkvė, rūmai, valgymo salė, bokštas-varpinė, gyvenamieji pastatai ir vyno rūsys. Pastatai stovi skirtingame aukštyje, vienuolyną juosia netaisyklingos formos akmeninė tvora.
Šv.Nikolozi cerkvė (16x15 m) yra trijų navų bazilika, pastatyta iš akmenų XIII amžiuje. Cerkvės sienos ir langai dekoruoti įvairios technikos raižiniais akmenyje. Cerkvė kiek apgriuvusi, apaugusi augmenija.
Dviejų aukštų rūmai (27,5x8 m) yra 10 m į vakarus nuo cerkvės, iš jų išliko tik vakarinė siena. Į vakarus nuo rūmų yra valgymo salės (23,5x7,5 m) griuvėsiai. Į pietus nuo rūmų yra dviejų aukštų bokštas-varpinė (8,7 X 8,7 m).
Vienuolyno teritorijos pietryčiuose ir šiaurės vakaruose yra gyvenamųjų pastatų griuvėsiai.