Samtredia municipalitetas

Samtredija žemėlapis

Samtredia municipalitetas (სამტრედიის მუნიციპალიტეტი) yra Kolchidos žemumoje, tik rajono dalyje yra Sadžavacho plokščiakalnis ir Mescheti kalnagūbrio atšakos. Per municipalitetą lėtai teka Rioni upė ir jos intakas Gubickali.
Municipaliteto administracinis centras - Samtredia miestas, municipaliteto plotas - 364,1 km², jis tankiai apgyvendintas - jame gyvena 60 000 žmonių. Rajone gyvena gruzinai, megrelų čia nedaug. Etninė Megrelija prasideda vakaruose prie Abaša miesto ir šiaurės vakaruose už Choni miesto.
Municipaliteto klimatas - drėgnas subtropinis. Vidutinė temperatūra svyruoja nuo +5 °C sausio mėnesį iki +25 °C liepą, pietinėje kalnuotoje dalyje kiek vėsiau. Daugiausiai kritulių iškrenta spalio-gruodžio mėnesiais - vidutiniškai po 160 mm per mėnesį, mažiausiai - gegužę - vidutiniškai 20 mm.

Prieš 3000 metų čia buvo pats Kolchidos karalystės vidurys, čia greičiausiai buvo nemaži miestai (rajono pietuose, priekalnėse prie Dablagomi kaimo, archeologai rado ankstyvosios antikos ir helenistinio laikotarpio gyvenvietę. Viduramžiais ši teritorija priklausė kunigaikščiams Mikeladze.
Municipalitetas - vienas nuobodžiausių Gruzijoje. Turistui nelabai yra ką čia žiūrėti. Rajone yra apie penkios viduramžiais pastatytos cerkvės, viena XVIII amžiaus sinagoga Kulaši kaime, du muziejai (Kulaši ir Didi Džichaiši kaimuose) ir fragmentiškai išlikę tvirtovės-miesto griuvėsiai prie Tolebi kaimo.

Didi Džichaiši policija Kulaši. Šv.Nazar katedra Kulaši sinagoga
Didi Džichaiši policija Kulaši. Šv.Nazar katedra Kulaši sinagoga
Author:nikapolice Author:Ninia Tevzadze Author:Merab

Samtredia miestas (სამტრედია) - municipaliteto administracinis centras, dešiniajame Rioni upės krante, 33 km į vakarus nuo Kutaisi, 11 km nuo Kutaisio tarptautinio aerouosto. Apie 30 000 gyventojų. Pro miestą eina geležinkelis Tbilisi-Poti, jame prasideda atšaka į Batumį, ir pagrindinis Gruzijos kelias - Tbilisi-Zugdidi, mieste nuo jo atsišakoja kelias į Batumį. Įdomesnių objektų mieste nėra. Plačiau Samtredia miestas

Gruzija

Čcheniši (ჩხენიში) - kaimas Imeretijos žemumoje, Cchenisckali upės kairiojoje pusėje, 50 m aukštyje, 10 km į šiaurę nuo Samtredia. 698 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžių Šv.Giorgi cerkvė.
Didi Džichaiši (დიდი ჯიხაიში) - didelis kaimas Imereti žemumoje, 40 m aukštyje, prie kelio Ianeti-Choni, 12 km į šiaurės rytus nuo Samtredia ir 20 km į vakarus nuo Kutaisio. 4552 gyventojai. Kaimą pirmą kartą pamini Vachušti Bagrationi XVIII amžiuje.
Kaimo centre (Nikoladze patvėje, Nr.109) yra žymaus gruzinų visuomenės veikėjo ir mokslininko Niko Nikoladze (1843-1928) namas-muziejus.
Muziejuje eksponuojami seni vokiški, angliški, amerikietiški, rusiški namų apyvokos reikmenys, taip pat turtinga biblioteka. Čia galima pamatyti to meto įvairių šalių modernias technologijas: 1910 metų vėjo jėgainę, skalbimo mašiną (Berlynas), pirmojo modelio Kodak fotoaparatą ir kt.; taip pat įvairiomis kalbomis išleistus N. Nikoladze darbus, taip pat spaudą su jo straipsniais.
Muziejus dirba kasdien, 10:00-16:00. Bilieto kaina 2 GEL.
Kulaši (კულაში) - miestelis Kolchidos lygumoje, 5 km į šiaurę nuo Samtredia, prie Samtredija-Choni kelio. 1962 gyventojai (2002).
Šaltiniuose minimas nuo XVI amžiaus. Miesto teisės Kulaši suteiktos 1961 metais. Miestelyje buvo kunigaikščių Mikeladze pilis. Yra XVIII amžiaus sinagoga, vėl veikianti nuo 2005 metų ir gruzinų-žydų ryšių muziejus, taip pat nauja Šv.Nazar katedra.

Telepisisa tvirtovės griuvėsiai Telepisisa tvirtovės griuvėsiai Telepisisa tvirtovės griuvėsiai
Telepisisa tvirtovės griuvėsiai Telepisisa tvirtovės griuvėsiai Telepisisa tvirtovės griuvėsiai
Author:Akaki Levidze Author:Bararambare Author:SerGeorge

Nabakevi (ნაბაკევი) - kaimas Imeretijos žemumoje, Cchenisckali upės kairiojoje pusėje, 35 m aukštyje, 5 km į šiaurę nuo Samtredia. 564 gyventojai (2002). Kaime yra XV amžiaus Nukryžiavimo cerkvė.
Sadžavacho (საჯავახო) (anksčiau Orpiri) - kaimas kairiajame Rioni upės krante, prie kelio Samtredia-Lančchuti, 8 km į pietus nuo Samtredia. 868 gyventojai (2002).
Kaimo apylinkėse išliko viduramžių Gruzijos architektūros paminklai: Dievo Motinos cerkvė, 1519 metais įkurtas Gamočinebuli vienuolynas ir Šv.Giorgi cerkvė. Guria Seri Gamočinebuli vienuolynas stovi ant kalvos. Nedidelė cerkvė yra kvadrato formos, aplink ją auga riešutmedžiai.
Tolebi (ტოლები) - kaimas prie Chevisckali upės (Rioni kairijo intako), netoli kelio Samtredia-Čochatauri, 14 km į pietvakarius nuo Samtredia. 439 gyventojai. Kaimas dalinasi į dvi dalis Zemo Tolebi ir Kvemo Tolebi.
Prie kaimo, ant kalvos yra tvirtovės griuvėsiai. Manoma, kad tai gali būti Telepisisa miesto-tvirtovės liekanos minimos VI amžiaus graikų istoriko Agathias Scholasticus.
Vazisubani (ვაზისუბანი) (anksčiau Koreisubani) - kaimas prie Chevisckali upės (Rioni kairijo intako), 15 metrų aukštyje, prie kelio Samtredia-Lančchuti, 14 km į pietvakarius nuo Samtredia. 620 gyventojų (2002). kaime yra XII amžiaus katedra.

© 2014 J.D.Endriukaitis